Facebook Google+ Twitter

Życzę ci człowieka - przyjaciela

Przyjaźń jest jedyną drogą do bardziej sensownej przyszłości. Andrew Greeley

Najłatwiej zawrzeć przyjaźń w latach młodzieńczych i wtedy też najłatwiej ją stracić. Przyjaźń to wprawdzie wspaniały dar, ale także układ wymagający wzajemnej pomocy. W układzie tym bardzo dużą rolę odgrywa zrozumienie, jak również dyspozycyjność stałego zainteresowania drugiego człowieka. Poza radością, którą niesie, bardzo często wymaga rezygnowania z własnej wygody.

Jeśli kogoś na to nie stać, ten nie będzie umiał być dla drugiego człowieka przyjacielem i nie można wtedy liczyć na przyjaźń z jego strony. Życie bez przyjaciół jest bardzo trudne. Człowiek bardzo często zdany jest na samotność we własnym otoczeniu. Często nie wychodzi to na dobre. Przyjaciel to ktoś niezawodny. To właśnie jemu możemy się zwierzyć, zaufać. To ktoś kto nas nie zdradzi, nie zawiedzie, doda sił. To właśnie przyjaciel powie kiedy trzeba: "wierzę, że tego dokonasz, bo znam twoje możliwości". Życzliwie oceni nas i nasze postępowanie.

Często patrzymy na siebie przez pryzmat własnych kompleksów i urazów. Nieraz widzimy się oczyma uwielbianej nas matki lub przesadnie surowego nauczyciela. Bez obiektywnej i wiarygodnej informacji, uwag o tym, jak nas widzą inni, nie zdołamy zmienić na lepsze ani naszej postawy, ani stylu bycia. Na to potrzeba perspektywy.

Rzeźbiarz odrywa się co chwilę od bryły, aby ocenić ją z odległości kilku kroków. Człowiek sam od siebie nie oderwie się. Warto więc mieć kogoś, kto nas oceni, a my, pewni jego lojalności, uwierzymy mu bez zastrzeżeń.

"W przyjaźni człowiek odnajduje niepowtarzalność innej osoby. Wybiera tę osobę z tłumu pozostałych istot ludzkich. Ale dlaczego istnienie drugiej osoby jest dla przyjaciela takim dobrodziejstwem? Bo w przyjaźni człowiek odnajduje samego siebie." czytamy na stronie katecheza.info słowa L. Borosa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Pani Doroto, 4. Cudownie mi się czytało, ale czemu tak krótko?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ładny tekst, choć moim zdaniem trochę za bardzo skondensowany. Pani Doroto, dysponuje Pani doskonałym warsztatem, nieco więcej atramentu by tu nie zaszkodziło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*...przyjaciel to ten, też, który potrafi powiedzieć trudne słowa, bez obłudy i fałszy. Przynajmniej ja tak to rozumię. Przyjaciel nie może żyć za nas, ale w trudnych chwilach jest wsparciem...pozdrowionka Dorotko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5 dla Ciebie Dorotko:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję.
Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie.:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ładnie napisałaś, Dorotko.))
Pozdrawiam.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.