Facebook Google+ Twitter

Życzenia dla Juliusza Paetza prosto z Watykanu

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-06-26 22:04

Arcybiskup senior Juliusz Paetz otrzymał od papieża Benedykta XVI telegram gratulacyjny z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich. Siedem lat temu, w wyniku oskarżeń o seksualne molestowanie kleryków, Paetz odszedł z urzędu.

W życzeniach Benedykt XVI nazywa abpa Paetza "Czcigodnym Bratem" oraz wylicza "plony jego posługiwania". W liście wspomina o pełnieniu roli kierownika przez 13 lat w Diecezji Łomżyńskiej oraz o „prowadzeniu swojej owczarni” w Starodawnej Stolicy Metropolitalnej Poznańskiej. Benedykt XVI podkreśla, że przez cały czas dawał świadectwo wiary w zmartwychwstanie Chrystusa, czcił z synowską miłością Matkę Kościoła i Królową Polski oraz pracował nam dziełem duchowego rozwoju.

Skandal wokół metropolity poznańskiego wybuchł w 2001 r. Dnia 28 marca 2002 r. abp Paetz złożył rezygnację z urzędu. Miał go do tego nakłonić osobiście Jan Paweł II, który został poinformowany o sprawie za pośrednictwem swojej przyjaciółki Wandy Półtawskiej. Półtawska przyznając się do roli listonosza w rozmowie z redaktorem naczelnym "Tygodnika Powszechnego" księdzem Adamem Bonieckim, mówiła wprost, że dostarczony przez nią papieżowi list w sprawie abp Paetza napisał Tomasz Węcławski (obecnie Tomasz Polak), który sam nie mógł przebić się przez kościelne urzędy. Piastował on wówczas stanowisko rektora poznańskiego seminarium.

Zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów abp Paetz ma zakaz sprawowania posługi biskupiej. Oznacza to, że nie może wyświęcać kapłanów, udzielać sakramentu bierzmowania i konsekrować kościołów. Może jednak koncelebrować nabożeństwa i msze święte oraz brać udział w procesjach. Nie dalej jak dwa miesiące temu był honorowym gościem jubileuszu wydziału teologicznego UAM, na który profesor Tomasz Polak nie został zaproszony.
Abp senior wciąż utrzymuje też ścisłe więzi z Watykanem. Od czasu, gdy przeszedł na emeryturę, na osobistej audiencji u Benedykta XVI był przynajmniej trzy razy.

Źródło: Gazeta.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.