Facebook Google+ Twitter

"Żydówka z pomarańczami" nie wróci szybko do Polski

Odnaleziony w pierwszej połowie listopada obraz Aleksandra Gierymskiego, został zatrzymany do ekspertyzy. Jacek Miler, dyrektor departamentu dziedzictwa kulturowego Ministerstwa Kultury, deklaruje zdecydowane działania w celu odzyskania arcydzieła, choć nie jest pewien, czy odbędzie się to na drodze negocjacji, czy procesu sądowego.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Aleksander_Gierymski_%C5%BByd%C3%B3wka_z_pomara%C5%84czami.jpg&filetimestamp=20101126052510Obraz został zrabowany z Muzeum Narodowego w Warszawie podczas wojny. Na początku listopada pojawił się w ofercie niewielkiego domu aukcyjnego Eva Aldag w Buxtehude koło Hamburga. Wystawiono go za 4,4 tys. euro. 27 listopada na wniosek Ministerstwa dzieło aresztowano.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, 8 grudnia wróciła do Warszawy grupa ekspertów, w tym znawczyni twórczości Aleksandra Gierymskiego Ewa Micke-Broniarek oraz specjalistka od konserwacji obrazów Anna Lewandowska. W ciągu kilku najbliższych dni przeprowadzone zostaną ostateczne specjalistyczne analizy porównawcze „Pomarańczarki” odnalezionej w Niemczech z materiałami w archiwach Muzeum. Oficjalny komunikat z wyjazdu ekipy ma zostać opublikowany w piątek. W tym momencie ministerstwo i muzeum nie ujawniają żadnych informacji związanych ze sprawą.

Ekspertyza zostanie przetłumaczona na język niemiecki i 21 grudnia powtórnie wysłana do domu aukcyjnego w Buxtehude wraz z dokumentacją specjalistów oraz wnioskiem o zwrot obrazu. Miler dodaje, że odzyskanie "Pomarańczarki" nie będzie ani szybkie, ani łatwe. Aktualnie Ministerstwo Kultury prowadzi ok. 20 spraw o odzyskanie utraconych w czasie wojny dóbr kultury. Podobne procesy trwają miesiącami, często ponad rok.

Polska strona sporu liczy na wsparcie niemieckich władz. Minister Zdrojewski pozostaje w tej sprawie w kontakcie z federalnym ministrem kultury Neumannem.

„Żydówka z pomarańczami” jest bliźniaczym obrazem znajdującej się w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu „Żydówki z cytrynami”. Oba obrazy zostały stworzone pod koniec XIX wieku i były wynikiem pasji Aleksandra Gierymskiego, zafascynowanego życiem polskich Żydów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Miejmy nadzieję że będziemy oglądać obraz w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe wiadomości !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.