Facebook Google+ Twitter

Żydowska historia i kultura w nowej perspektywie w Krakowie

Żydowskie Muzeum Galicja, mieszczące się na krakowskim Kazimierzu, to miejsce niezwykle klimatyczne, zadowalające nie tylko pasjonatów kultury żydowskiej, ale także miłośników żydowskiej literatury i smakoszy wyśmienitej kawy.

Muzeum założone zostało w 2004 roku przez nieżyjącego już brytyjskiego fotografa Chrisa Schwarza. Galicja to miejsce, które oddaje hołd ofiarom holokaustu i ukazuje żydowską kulturę oraz historię z nowej perspektywy.

W budynku pierwotnie mieścił się młyn, zarządzany najprawdopodobniej przez żydowskiego właściciela, a po wojnie spółdzielnia rzemieślnicza.
Obecnie w Muzeum dla zwiedzających udostępnione są trzy wystawy: wystawa stała i dwie wystawy czasowe. Stała ekspozycja, zatytułowana "Śladami Pamięci" to fotografie pokazujące ocalałe elementy żydowskiego dziedzictwa Galicji, będące efektem dwunastoletniej pracy Chrisa Schwarza i profesora Jonathana Webbera. Upamiętniają one miejsca zagłady oraz przedstawiają wysiłek włożony w zachowanie i odbudowywanie Żydowskiego Dziedzictwa w Polsce.

Jedna z wystaw czasowych zatytułowana "Miasto zapamiętane. Wspomnienia z żydowskiego Lwowa i Zagłady", ukazuje życie i zagładę żydowskiej społeczności Lwowskiej, opartej na wspomnieniach ocalonych. W czasie wybuchu II Wojny Światowej, Żydzi stanowili jedną trzecią mieszkańców miasta. Do czasu jego wyzwolenia przeżyło ich tylko niecałe tysiąc. W Sali edukacyjnej Muzeum znajduje się także Centrum Informacji o Lwowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Andrzej Szczęch
  • Andrzej Szczęch
  • 07.01.2011 08:10

Tekst zaproszenia bardzo ciekawy,opis muzeum również,jednak zdecydowanie za krótki.Pozdrawiam serdecznie Pani Dominiko.Andrzej S.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszyscy powinniśmy dbać o zachowanie swojej tożsamości kulturowej.
Oby tylko zachowywać rozsądne proporcje - korzeni w polskości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.