Facebook Google+ Twitter

Żydowska rodzina tańczy w rytmie disco na terenie obozu w Auschwitz

Na pomysł nakręcenia szokującego teledysku wpadła córka byłego więźnia oświęcimskiego obozu. Na wideo widać jak jej dziadek wraz z wnuczkami podryguje do piosenki Glorii Gaynor "I will survive". W tle przewijają się najbardziej znane symbole obozu w Auschwitz m.in. brama, rampa i baraki, w których mieszkali więźniowie.

 / Fot. screen z TVPPomysłodawczyni teledysku, Jane Korman, podkreśla, że nie chciała nikogo urazić ani sprofanować świętego miejsca. Jej zamiarem było sprowokowanie oglądających do refleksji, "obudzenie ludzi by spojrzeli na przeszłość i siebie".

Taniec, jaki wykonała żydowska rodzina, ma być symbolem zwycięstwa życia nad śmiercią. "Wyrażałem radość bo udało mi się przeżyć i dać początek nowym generacjom" - tłumaczy były więzień, ojciec Korman, Adolek Kohn.

Pomysł krytycznie ocenił rzecznik Muzeum w Auschwitz Jarosław Mensfelt. Dyrektor Muzeum Topografii Terroru w Berlinie, rabin Andreas Nachama, określił film jako "dziwny, niestosowny i zły".

Materiał można zobaczyć tu: tvp.info

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Moim zdaniem można to różnie odbierać... Mnie osobiście raczej to szokuje. Wydaje mi się, że pomysłodawczyni tego teledysku nie bardzo jest w stanie sobie wyobrazić, na czym polegało bycie więźniem takiego obozu. Może intencje miała dobre, ale chyba jednak trochę przesadziła. Mnie się to wydaje po prostu NIESTOSOWNE. Trochę mnie dziwi, że jej rodzina też w tym uczestniczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Panie Mariuszu, z lekka Pan przeszarżował. Co do istoty tak, co do argumentu to niestety marność nad marnościami. Nie spodziewałem się tego po Panu i ma rację Marta pisząc powyższe słowa.
@ Panie Tomaszu, mam wrażenie, że pomylił Pan artykuły. Ten komentarz to chyba nie pod tym artem miał się znaleźć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten film nakręcił uczciwy Żyd, bo tacy są. Powinien go obejrzec b. ambasador Izraela w Polsce, pan Weiss,który jest teraz członkiem Knesetu. Jego interwencja w parlamencie żydowskim byłaby wskazana, bowiem mamy tu do czynienia z antypolską indoktrynacją młodzieży żydowskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na polskiej stronie "Krwi i Honoru" czytamy:
"W dniu dzisiejszym obchodzimy 120stą rocznicę urodzin Boga Wojny i Białej Europy - Adolfa Hitlera. Postaci, która stała się symbolem Walki o wolność i niepodległość Białej Rasy. Wzorem dla każdego Białego Patrioty, któremu zależy na czystości krwi i zachowaniu narodowej godności. [...] Idea, która zaszczepił w nas Adolf Hitler, żyć będzie wiecznie, a czasy Tryumfu Narodowego Socjalizmu nie minęły! Heil Hitler!!!"
Ma pan rację, panie Mariuszu. Tych ludzi nie powinno się wsadzać do więzienia - ich miejsce jest w szpitalu psychiatrycznym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby taki teledysk nakręcił jakiś nie-Żyd, już by siedział za obrazę religijną, wzywanie do nienawiści i kłamstwo oświęcimskie. Wcale nie przesadzam, przecież tak było z twórcami portalu internetowego Krew i Honor, z facetem który ustawił dzwonek w swojej komórce z fragmentem przemówienia Adolfa Hitlera czy z prof. Davidem Irvingiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy to jest "Holocaust Industry?"... Kpina z ludzkiej śmierci, tragedii WIELU narodów!! Ja bym nie chciał, a by na grobach moich przodków tak tańczył. Wyrażanie radości, czy sprawdzanie na ile można sobie pozwolić?...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Remy, czytałam, że środowiska żydowskie potępiły pomysł. Nie dziwię się, bo jednak teren obozu to ogromny cmentarz, miejsce gwałtownej śmierci i ogromnych cierpień setek ludzi. Przez chwilę się zawahałam po przeczytaniu komentarza pana Wojciecha, ale doszłam do wniosku, że trzeba się dostosować do obyczajów i kultury miejsca, w którym się znajdujemy. Takie żywiołowe wyrażanie radości wśród oświęcimskich baraków wydaje mi się nie na miejscu w sytuacji, gdy większość więźniów nie doczekała wolności...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Remy, Wojtku i tak, i nie. Obóz był, jest i będzie "żył" w pewnej kulturze, Obyczajowości, wyznań i tolerancji. Niestety zwyczaje kulturowe z innych zakątków świata są tutaj obrazą. Kiedyś Bułgarowi na jego uporczywe kiwanie głową (w naszym rozumieniu nie, nie zgadzam się, zwróciłem uwagę na niestosowność zachowania) zapominając że ich ruchy głową stoją w sprzeczności z naszymi. Nie jest to więc takie jednoznaczne i dające się przenosić na każdy grunt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W pełni rozumiem ideę, natomiast forma może być dyskusyjna. Próbując przez chwilę nie zawężać się do kultur narodów które ginęły w obozach popatrzmy na przykład na sposób w jaki ludzie z Ameryki Południowej czczą swoich zmarłych. Ci ludzie chcieli wyrazić swoją radość z tego że ich ojciec i dziadek przeżył. Bez tego ich nie byłoby na świecie. Wizyta w Obozach nie musi ograniczać się jedynie do smutku, ale może być również okazją od okazania radości tych którym udało się wyjść cało z tego piekła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdaniem to jest super pomysł! Choć myślę, że to przede wszystkim sami Żydzi powinni oceniać tego typu inicjatywy. To była przede wszystkim ich tragedia.

Link nie działa. Tu jest konto Jane Korman na youtube: http://www.youtube.com/user/janekorman można obejrzeć ten i inne związane z tym filmy. Tu np. dziadzio gada po polsku: http://www.youtube.com/watch?v=DpfID7pLe7M

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.