Facebook Google+ Twitter

Żydowski Brokenback Mountain i Obrażona Mussolini

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-06-21 19:55

Kontrowersyjny film o miłości homoseksualnej w środowisku ultraortodoksyjnych Żydów Oczy szeroko otwarte oraz będąca powodem skandalu politycznego rumuńska Francesca zamykają stawkę filmów konkursu ON AIR toruńskiego Tofifest. ON AIR jest najważniejszym punktem Tofifest. Startują w nim debiuty i drugie filmy zgodne z hasłem wiodącym festiwalu Bo każdy ma w sobie bunt.

Filmy konkursu ON AIR to obrazy kontrowersyjne, poruszające tematy zmuszające do dyskusji. Ocenia je w tym roku międzynarodowe Jury, w którego skład wejdzie hiszpański reżyser głośnego Yo, cambien!/Ja też Alvaro Pastor, współtwórca programu holenderskiego festiwalu w Rotterdamie Rik Vermeulen, wywodząca się z Torunia aktorka Olga Bołądź, znany dokumentalista Jacek Bławut oraz filmoznawca i współtwórca magazynu Ha!Art Piotr Marecki .

Opisywaliśmy już sześć konkursowych tytułów, czas na ostatnie dwa.

OCZY SZEROKO OTWARTE / EYES WIDE OPEN [Izrael, Francja, Niemcy 2009], zwane przez krytyków żydowskim Brokeback Mountain wyreżyserował debiutant Haim Tabakman. Odwagę twórcy, który podjął temat homoseksualizmu wśród ortodoksyjnych Żydów chwalił krytyk portalu filmowego The Independent Critic stosując mocne porównanie: Związek homoseksualny jest przez ortodoksyjną żydowską komunę tolerowany gorzej niż przez Talibów. Film opowiada historię Aarona, szanowanego członka żydowskiej gminy, który wiedzie wraz z rodziną spokojne i poukładane życie w ortodoksyjnej dzielnicy Jerozolimy. Utartą i rutynową codzienność przerywa Ezri, dziewiętnastoletni student, którego Aaron zatrudnia w swoim sklepie. Między mężczyznami rodzi się żarliwa namiętność i pożądanie. Ortodoksyjne otoczenie na to nie pozwoli.

Oczy to jeden z najciekawszych izraelskich filmów ostatnich lat, który tak otwarcie i jawnie porusza problem zakazanej w judaizmie homoseksualnej miłości mężczyzn. Najbardziej poruszające są sceny wewnętrznej walki Aarona z wypełniającym go poczuciem winy, wstydem i szokiem. Jego walka z wewnętrznymi demonami i reakcja jego społeczności zostawiają w nas odczucia i myśli, nad którymi dyskutuje się wiele dni po obejrzeniu tego filmu dodawał krytyk TheIndependetCritic.com

Siłę przekazu filmu docenili jurorzy wielu festiwali. Obraz trafił do selekcji festiwalu w Cannes, otrzymał nagrody Izraelskiej Akademii Filmowej, Grand Prix Ghent IFF oraz nagrodę aktorską na Jerusalem Film Festival i John Schlesinger Awards na Palm Springs IFF.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.