Facebook Google+ Twitter

Żydowski Nowy Rok - sezon na granaty

22 września według kalendarza żydowskiego rozpoczyna się rok 5767 Rosz Haszana (Nowy Rok) to święto bardzo radosne i upamiętniające między innymi stworzenie świata. Symbolicznym owocem spożywanym tego dnia jest granat - symbol obfitości.

owoc granatu Żydowski Nowy Rok - Rosz Haszana (Święto Trąbek) - 22 września według kalendarza żydowskiego rozpoczyna się rok 5767 Kalendarz żydowski jest kalendarzem księżycowym, podobnie jak kalendarze starogrecki, babiloński, rzymski czy muzułmański. Rok księżycowy ma 354 dni i podzielony był na 12 miesięcy po 29 lub 31 dni. Wskutek różnicy o około 11,25 dni w porównaniu do roku słonecznego pory roku przesuwaja sie w stosunku do miesięcy roku kalendarzowego. Święto nowego roku (Rosz ha-Szana) przypada na okolice równonocy jesiennej.

Rosz Haszana to święto bardzo radosne i upamiętniające miedzy innymi stworzenie świata. Obchody Nowego Roku Żydowskiego trwają dwa dni i mają zapewnić pomyślność i zdrowie w ciągu nadchodzącego roku. Podczas święta nie wolno wykonywać codziennych prac, ale synagogę odwiedzają nawet niepraktykujący Żydzi. Według starych żydowskich tradycji należy zadbać o odświętny wygląd z tej okazji. Założenie nowej sukienki czy garnituru ma pozytywnie wpłynąć na nasz los w najbliższych miesiącach. Na żydowskim stole zagoszczą w menu: faszerowany karp, zupa owocowa, pieczeń cielęca i kompot, co przypomina niektóre tradycje kulinarne polskiej Wigilii.

Podczas Rosz Haszana Żydzi jedzą również plasterki jabłek maczanych w miodzie, co ma oznaczać słodki i szczęśliwy rok.Drugim symbolicznym owocem spożywanym tego dnia jest granat - symbol obfitości. Jest to owoc sezonowy, który pojawia się właśnie w okresie Nowego Roku Żydowskiego. Podobno zawiera on 613 nasion, czyli tyle ile jest przykazań w Torze. Shana Tova - czyli Szczęśliwego Nowego Roku!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Zawsze warto przypominać o tradycjach naszych zamordowanych braci. Poza tym, jakie smakowite te obyczaje.. Plus dla Autorki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tytuł bardzo... dwuznaczny...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moja droga,cala przyjemnosc po mojej stronie aby podzielic sie z Toba czescia tego co wiem - i to wszystko dzieki link ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To bardzo ciekawe - nawet nie miałam pojecia o drobnej cześci tego co napisałaś. Człowiek uczy się aż do śmierci, nie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.