Facebook Google+ Twitter

Żydowskie życie religijne w Breslau/we Wrocławiu

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-04-30 19:42

Religion and Beyond: Jewish Religious Life in Breslau/Wrocław to tytuł międzynarodowej konferencji naukowej, która odbędzie się na Uniwersytecie Wrocławskim w dniach 5-6 maja, towarzysząc uroczystemu otwarciu Synagogi pod Białym Bocianem.

Pierwsze uroczyste otwarcie Synagogi pod Białym Bocianem miało miejsce 23 kwietnia 1829 r. Po 181 latach odrestaurowana świątynia po raz kolejny zabłyśnie swym pierwotnym blaskiem. Przez lata zarówno społeczność żydowska Breslau, a poźniej Wrocławia, jak i jej bóżnica przechodziły bardzo burzliwe dzieje. Ponowne uroczyste otwarcie Synagogi pod Białym Bocianem stwarza doskonałą okazję, by przyjrzeć się im uważniej.

5 i 6 maja 2010 r. w Oratorium Marianum w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego (pl. Uniwersytecki 1) odbędzie się organizowana przez Zakład Studiów Żydowskich i Fundację Bente Kahan międzynarodowa konferencja naukowa Religion and Beyond: Jewish Religious Life in Breslau/Wrocław. Referaty przygotowywane na konferencję przez zaproszonych ekspertów - rabinów, historyków, filologów, socjologów, historyków sztuki, teologów - dotyczyć będą różnorodnych aspektów życia religijnego Żydów wrocławskich od XVIII w. do czasów współczesnych. Z pewnością pomogą one w pełniejszym zrozumieniu wielorakich funkcji synagogi oraz jej znaczenia dla społeczności miasta.

Konferencję otworzy wykład profesora Abrahama Aschera, autora studium "Oblężona społeczność. Wrocławscy Żydzi w czasach nazizmu". Wykłady ułożone w czterech sesjach skupiają się kolejno wokół historii gminy żydowskiej we Wrocławiu, postaci działającego we Wrocławiu wybitnego rabina Abrahama Geigera, kwestii integracji oraz powojennych losów żydowskiej społeczności Breslau i Wrocławia.
Konferencja jest VII Konferencją Judaistyczną organizowaną przez Zakład Studiów Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego.

Konferencja jest otwarta dla wszystkich słuchaczy. Szczegółowy program na stronie: www.judaistyka.uni.wroc.plnull

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 02.05.2010 14:18

Tomek, dołączyłam do artykułu tam info, że tekst jest Twój, ale nie opublikowali tej adnotacji! Nie publikowałam wcześniej nic na wiadomosciach24 i nie znam się na tym dobrze. Przepraszam, że tak wyszło.
Lidia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.