Facebook Google+ Twitter

Żydzi apelują do piekarzy, żeby na Paschę nie piekli chleba na zakwasie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-31 19:55

Ortodoksyjni Żydzi zaapelowali do piekarzy i restauratorów, aby w czasie zbliżających się świąt nie sprzedawali chleba na zakwasie. 8 kwietnia rozpoczyna się jedno z najważniejszych żydowskich świąt Pesach. Obchodzone jest na pamiątkę wyjścia Żydów z niewoli egipskiej.

Osiemdziesiąt sklepów i restauracji w Jerozolimie otrzymało listy, w których ortodoksyjni Żydzi ostrzegają przed sprzedawaniem podczas Paschy chleba na zakwasie. - Jesteśmy zszokowani waszymi planami. Przez tysiące lat nasi przodkowie poświęcali się i przestrzegali nakazów, a teraz wy profanujecie Torę. Błagamy, nie róbcie tego, co wykreśli was z żydowskiej społeczności - napisano w liście.

Rabin Yosef Rosenfeld, z komitetu ds. świętości szabatu, osobiście przekazał list właścicielom sklepów i restauracji. Zapowiedział, że jeśli nie zastosują się do prośby, to mogą się spodziewać protestów.

Podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku. Wtedy sąd w Jerozolimie orzekł, że chleb na zakwasie może być sprzedawany w sklepach, ale nie powinien być wystawiany na ulicach czy targach.

Pesach trwa 7 dni. Prawo zabrania w tym czasie jedzenia chleba na zakwasie. Z domów usuwane są też pszenica, żyto, jęczmień, owies i orkisz. Jedyny produkt zbożowy, jaki można w tym czasie jeść, to maca zrobiona z mąki i wody.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.