Facebook Google+ Twitter

Żydzi odzyskają kirkut w Lelowie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-16 19:51

Ortodoksyjni żydzi, chasydzi, odzyskają teren dawnego kirkutu w Lelowie. Znajduje się tam grób sławnego cadyka z tej miejscowości, Dawida Biedermana.

Walne zgromadzenie członków Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Lelowie podjęło decyzję o zbyciu praw do nieruchomości. Spółdzielnia wystąpi teraz do wójta Lelowa o taki podział nieruchomości, który nie naruszy historycznych granic dawnego cmentarza.

Lelów był ważnym ośrodkiem chasydyzmu. Miejscową dynastię cadyków założył żyjący w latach 1746-1814 Dawid Biedermanna, zwany Lelowerem. Cmentarz żydowski, na którym był pochowany, został zniszczony przez nazistów. W czasach PRL na terenie kirkutu wzniesiono pawilon handlowy spółdzielni.

W myśl umowy, którą strony podpisały już w styczniu tego roku, chasydzki rabin Simcha Krakowski zadeklarował 200 tysięcy złotych darowizny na rzecz spółdzielni. Strona żydowska zapłaci też za projekt podziału nieruchomości oraz dokumentację potrzebną do rozbiórki części sklepu i budowy nowych ścian. Natomiast ponad 600 tysięcy złotych na wykup praw do nieruchomości ma pochodzić z budżetu państwa. Wicewojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk wystąpił już o to do premiera.

PR Katowice, M.Krasińska/iar/biel/orzechowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.