Facebook Google+ Twitter

Żydzi rozpoczynają dziś święto Purim

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-09 22:49

Żydzi w większości izraelskich miast rozpoczęli wieczorem obchody najradośniejszego swojego święta Purim. W miastach otoczonych murem, takich jak Jerozolima, święto rozpoczyna się dzień później.

Purim ma charakter karnawału. Żydzi pokazują swoją radość z uchronienia ich od zagłady planowanej przez Hamana, doradcę perskiego króla. Wyrażają także wiarę w niezniszczalność swojego narodu.

Izraelczycy przebrani w karnawałowe stroje tańczą na ulicach miast. Odbywają się przedstawienia, które nawiązują do Księgi Estery opisującej ocalenie Żydów. W czasie święta każdy musi dwukrotnie wysłuchać w synagodze odczytania Księgi Estery. Gdy pojawia się imię Hamana, który planował zagładę, Żydzi hałasują i brzęczą grzechotkami aby je zagłuszyć. Wysyłają sobie też prezenty, głównie słodycze, jedzą rodzinne uroczyste posiłki oraz piją dużo alkoholu.

Zgodnie z tradycją maja pić tak długo, aż nie będą mogli odróżnić od siebie okrzyków "Niech bedzie błogosławiony Mordechaj" i "Niech bedzie przeklety Haman".

Najważniejsze aby tego dnia być szczęśliwym - powiedziała jedna z mieszkanek Jerozolimy. "Dajemy słodycze, zwłaszcza dzieciom. Dajemy też datki biednym i chorym. Wierzymy, że to co damy pewnego dnia do nas wróci".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.