Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8884 miejsce

"Żydzi to naród wybrany". Terlikowski zagłuszony w Klubie Ronina

Do niecodziennego zdarzenia doszło w Klubie Ronina. Zagłuszono tam bowiem katolickiego publicystę, Tomasza Terlikowskiego, który według publiczności zbyt pozytywnie wypowiedział się na temat Żydów.

W internecie można obejrzeć video ze spotkania w Klubie Ronina na temat stosunków polsko- żydowskich("Polacy, Żydzi, Izrael"). Pomysłodawcą tej debaty był Grzegorz Braun, reżyser znany z radykalnych poglądów (ostatnio głośno było o nim było głośno kiedy stwierdził, iż dla dobra Polski trzeba rozstrzelać dziennikarzy "Gazety Wyborczej" oraz TVN)

Braun przedstawił argumenty stosowanie powszechnie przez pewną część prawicy, do której zalicza się choćby Stanisław Michalkiewicz. Wynika z nich, że Polska jest w stanie wojny z Izraelem. Na potwierdzenie swojej tezy Braun wymienił kilka wydarzeń historycznych i nazwał je przemilczanymi dowodząc, iż istnieje wielki spisek wybielania Żydów przez polskie elity. Na szczęście na sali był historyk dr Piotr Gontarczyk, który powiedział, że Braun skopiował tezy z publicystyki endecko- katolickiej. Stwierdził również, ze Braun reprezentuje manicheizm i niesprawiedliwie wrzuca wszystkich Żydów do jednego worka- wrogów Polski. Gontarczyk wykazał, że Braun manipuluje w swojej wypowiedzi przytaczając przemilczane według niego wydarzenia. Gontarczyk tutaj przypomniał, że Żydzi chcieli wstąpić do polskiego wojska, aby wziąć udział w wojnie polsko- bolszewickiej z 1920 roku, na co Polacy im nie pozwolili.

Najciekawiej jednak zrobiło się kiedy zabrał głos kiedy Tomasz Terlikowski. Przypomniał on, że Stary Testament jest Świętą Księgą dla chrześcijan. Kiedy stwierdził, że wynika z niej, że Żydzi są narodem wybranym ("My jesteśmy dziczką wszczepioną w winnicę Izraela. Jesteśmy nowym Izraelem") na sali pojawiły się okrzyki niezadowolenia. Z czasem Terlikowski został zagłuszony. Na chwilę musiał przerwać swój wywód.

Pokrótce znowu zaczął mówić i upomniał zgromadzoną tam publikę: "Złoszczę się kiedy polska lewica mówi o antysemityzmie polskiej prawicy. Ale niestety to co się tutaj wydarzyło pokazuje, że oni mają rację!(...) Państwo nie pozwalacie dojść do głosu ludziom, którzy mają inne poglądy; jeżeli Grzegorz Braun powiedział, że judaizm jest religią plemienną to jest to na temat, a kiedy ja powiedziałem o źródłach judaizmu, to to już nie jest na temat. To jest właśnie klasyczny dialog; kiedy mówimy źle o Żydach to jest super, fantastycznie- to jest wtedy debata. Kiedy jednak mówimy dobrze o Żydach, to jest skandal, bo jesteśmy antypolscy"- powiedział ostro. Sala zareagowała kolejnymi krzykami, ale po interwencji moderatora spotkania na jakiś czas uspokoiła się.

Później jednak znowu zrobiło się gorąco, gdyż Terlikowski zaczął mówić o rywalizacji chrześcijaństwa oraz judaizmu. Stwierdził, że obydwie strony mają w tym aspekcie grzechy na sumieniu; Terlikowski przypomniał, że w przeszłości Żydzi zostali wypędzeni przez hiszpańskich chrześcijan."Macie państwo egzemplarz, macie państwo ilustrację"- przerwał Grzegorz Braun sugerując, iż Terlikowski bierze udział, w antypolskiej nagonce.

W odpowiedzi Terlikowski przypomniał Braunowi, że Sobór Watykański II mówi o szczególnej relacji chrześcijaństwa z judaizmem. Terlikowski powiedział, że woli się kierować w stosunku do Żydów, tym co mówi Kościół, niż przy całym szacunku to co głosi Grzegorz Braun.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Rzeczywistość jest jednak daleka od ideału i z prawdą i tolerancją nie ma wiele wspólnego. Odkłada sie na nas, na naszym życiu, i życiu naszych dzieci biblijny zapis o narodzie wybranym, pojmowany w sposób literalny. Świadczy o tym niedawna historia profesora Jasiewicza oraz realnej pozycji medium w Państwie. Wystarczy że Gazeta Wyborcza pierdnie a Państwo i jego instytucje trzęsą się w posadach. Może ta nadreprezentacja w służbach UB, to nie do końca sprawa zakończona?
Traktowanie Izraela i Żydów w sposób wyróżniający nie jest zgodne z pojęciem tolerancji, prawdy i nie buduje porozumienia. Niejednokrotnie szkodzi polskim interesom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://wpolityce.pl/artykuly/62348-polacy-zydzi-izrael-ostra-dyskusja-w-klubie-ronina-relacja-blogpressu
Nagranie ze spotkania. Warto obejrzeć i wyrobić sobie własne zdanie.

Dla mnie dyskusja jakich wiele , relacja Pana Kowalskiego jest mocno przesadzona.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stosunki polsko-żydowskie są wyjątkowo powikłane.
Obok sporej grupy żydowskich kolaborantów czy oprawców ( Paczkowski - „nadreprezentacją Żydów w UB” ) istniała grupa polskich patriotów żydowskiego pochodzenia. Co ciekawe żydokomuna krwawo rozwiązała "problem" żydowskich patriotów.
Niestety w obecnych dyskursie jaki się odbywa na uniwersytetach czy szerszym forum ( nie chodzi bynajmniej o agorę gazety wyborczej, która jest wyjątkowo tendencyjna) brak jest chęci zajęcia się tymi problemami.
Byłem obecny na spotkaniach z Grosem z okazji wydania jego kolejnej książki zorganizowanym przez Akademie Leona Koźmińskiego w Warszawie, typowa dyskusja jednostronna bez możliwości zadawania pytań.
Dlatego spotkanie w Klubie Ronina zorganizowane przez Grzegorza Brauna jest przykładem że można przygotować dyskusje na naprawdę wysokim poziomie , gdzie ścierają się różne poglądy.
Ale taka forma często jest szokiem dla zwykłego odbiorcy przekazu pseudo intelektualnego, przywykłego do jedynie słusznego paradygmatu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krytycyzm wobec Żydów jest nie odreagowany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo mi pan Terlikowski zaimponował.
Nie przypuszczałem, że to kiedyś napiszę :).
Ogólnie się z nim nie zgadzam, może bardziej to go nawet nie lubię, ale niezłomność to w dzisiejszych czasach zadka cecha.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Terlikowski, gdyby jeszcze bardziej podkreślił, że Matka Boska i Pan Jezus z owego narodu także się wywodzą, to chyba wywlekliby go do ukrzyżowania za oszczerstwa...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.