Facebook Google+ Twitter

Zygmunt Bauman na UMK w Toruniu

''Gdyby istniał Nobel w dziedzinie socjologii, Zygmunt Bauman na pewno by go otrzymał'' - tak Andrzej Szahaj, dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zapowiedział profesora Zygmunta Baumana.

 / Fot. Agnieszka PawłowskaNie ma się co dziwić, bo jeden z najwybitniejszych współczesnych myślicieli odbierał w swojej karierze naukowej dziesiątki prestiżowych nagród, w tym między innymi wyróżnienie Theodora W. Adorno. 16 uniwersytetów na całym świecie uhonorowało osobę profesora Baumana tytułem doktora honoris causa, a za kilka dni minister kultury wyróżni socjologa Medalem Gloria Vitcis.

Do Torunia profesor przyjechał z wykładem na temat nierówności społecznych, o których mówił przez ponad godzinę. Na licznych przykładach jakie podawał, polski socjolog wyjaśniał zebranym trudne, choć powszechnie znane nam zjawiska społeczne. Sam unikał pytań na temat przewidywań tego jakie będzie społeczeństwo za kilka lat: ''Powiedziano mi kiedyś mądrze, że nie wolno przewidywać, a już na pewno nie wolno przewidywać przyszłości''.

Profesor Bauman twierdzi jednak, że to jaki kształt będzie miał świat zależy od nas, ludzi młodych, bo jak twierdzi jego rola w tym już się skończyła.

Na wykładzie, ku zaskoczeniu samego dziekana, zebrały się ogromne rzesze osób, chcących zobaczyć wybitnego profesora, ale mimo tego każdy mógł wysłuchać prelekcji socjologa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Nie sądzę by w newsach można o kimkolwiek pisać ciepło...;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie jestem studentem, ale profesor Bauman i jego prace dalej są mi bardzo bliskie i dla mnie ważne. Mam wrażenie, że cieplej można było o jego wizycie w Toruniu napisać - choć odrobinę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Był zaskoczony, to akurat miałam nagrane;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
ef
  • ef
  • 15.11.2010 23:40

Dziekan nie był zaskoczony tak dużą liczbą osób na wykładzie, powiedział, że jak na przyjazd tak wyjątkowego gościa jest to absolutnie zrozumiałe, bo to wielka okazja.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ef
  • ef
  • 15.11.2010 18:49

Szkoda, że dziennikarz nie wspomniał o tłumie studentów na wykładzie prof. Baumana. Sala była wypełniona po brzegi, miejsce siedzące, stojące i nawet podłoga - wszystko zajęte. Mnóstwo studentów przyszło na wykład socjologa, którego książki ma na półce i entuzjastycznie przywitało tego wybitnego myśliciela o dużym poczuciu humoru i wyjątkowej energii :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.