Facebook Google+ Twitter

Zygmunt Broniarek nie żyje. Legendarny dziennikarz miał 87 lat

Dziennikarz, korespondent zagraniczny, pisarz i publicysta, zmarł w szpitalu wojskowym w Warszawie. Miał 87 lat.

 / Fot. PAP/Andrzej RybczyńskiZygmunt Broniarek urodził się 27 sierpnia 1925 r. na warszawskiej Pradze. Mając 12 lat wiedział już, że będzie dziennikarzem, a w wieku lat 19 postawił pierwsze kroki w zawodzie. Czuł się rodowitym warszawiakiem. W 1944 roku zdał "tajną" maturę, a po wojnie studiował w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. W 1944 roku pracował w "Życiu Warszawy", następnie w Agencji Prasowo-Informacyjnej i w "Wieczorze Warszawy". W latach 1949–1950 nawiązał współpracę z "Rzeczpospolitą" jako publicysta zagraniczny.

Zygmunt Broniarek znał biegle osiem języków. Od 1950 roku pracował jako korespondent "Trybuny Ludu" przy Białym Domu w Waszyngtonie (w latach 1960–1967 i 1985–1990), a także dwukrotnie przy siedzibie premiera Francji w Paryżu. Był stałym korespondentem w Sztokholmie. Łącznie odwiedził blisko 50 krajów.

W latach 80. był stałym komentatorem spraw związanych z polityką zagraniczną w polskiej telewizji oraz członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL. W 1975 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Był także laureatem nagrody głównej SDP, Złotego Ekranu oraz Wiktora. Prezydent Aleksander Kwaśniewski w 2002 roku przyznał mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą OOP.

Był autorem bardzo znanych publikacji o tematyce międzynarodowej, m.in. "Od Kissingera do Brzezińskiego", "Amerykańska zaraza nad Koreą", czy "Sekrety korespondenta zagranicznego".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Broniarek w pigułce. Szkoda, że akurat przy takiej okazji przypomniano postać nietuzinkowego dziennikarza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.