Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18700 miejsce

Zygmunt Dmochowski o zebraniu Opolskiego Oddziału ZLP

Zakończyło się dwudniowe wyjazdowe zebranie Opolskiego Oddziału ZLP, utworzonego 16 sierpnia 1955 na czele, którego stanął Rafał Urban z Głogówka. Dziś tak do mnie o tym spotkaniu pisze Zygmunt Dmochowski.

Zygmunt Dmochowski / Fot. Karol SzmagalskiW dniach 21 i 22 września 2010 roku pisarze z Opolskiego Oddziału Literatów Polskich byli gośćmi Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach Lamsdorfie oraz Biblioteki Miejskiej i Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Korfantowie. W Muzeum przy współudziale dr Violetty Rezler Wasielewskiej, dyrektora Centralnego Muzeum, wysłuchali cyklu traumatycznych prelekcji o życiu obozowym. Obejrzeli wystawę realiów obozowego życia, wzięli udział w dyskusji poświęconej więzionym żołnierzom pisarzom, złożyli kwiaty pod Pomnikiem Ofiar niemieckiego okrucieństwa.

Jeszcze tego dnia, po południu, wyjechali do Korfantowa gdzie odbyło się zebranie plenarne Opolskiego Oddziału ZLP pod przewodnictwem prezesa Mariana Buchowskiego (autor kultowej książki - Bestseleru „Stachura”). W obradach położono akcent na konieczność nasilenia działalności integracyjno-środowiskowej, utworzenia koła młodych pisarzy, wzmocnienia kontaktów w różnych środowiskach przez organizację spotkań autorskich, reaktywowanie własnej działalności wydawniczej, ożywienie współpracy z prasą, radiem i telewizją. Po zebraniu wieczorem odbyło się spotkanie integracyjne przy ognisku z ludźmi kultury Korfantowa.

pisarze od lewej:Marian Buchowski, Edmund Borzemski, Teresa Nietyczy,Wiesław Malicki,Zygmunt Dmochowski / Fot. Karol SzmagalskiNastępnego dnia, 22 września, miały miejsce spotkania autorskie pisarzy z młodzieżą szkół powiatu Nysa: Mariana Buchowskiego w Gimnazjum w Korfantowie, Edmunda Borzemskiego w Gimnazjum w Korfantowie, Teresy Nietykszy w Szkole Podstawowej we Włodarach, Wiesława Malickiego w Szkole Podstawowej w Przechodzie, Zygmunta Dmochowskiego w Gimnazjum w Ścinawie.

Andrzej Pałasz / Fot. Zygmunt DmochowskiW drodze powrotnej do Opola pisarze odwiedzili leżącego w szpitalu w Niemodlinie chorego kolegę Andrzeja Pałasza, poetę i prozaika ze Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Robimy dobrą robotę - sygnalizujemy zapracowanym zjadaczom chleba, że istnieją inne światy, wśród nich świat literatury. Zawsze coś z tego pozostanie! Stąd warto poruszać takie tematy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stefan Kap
  • Stefan Kap
  • 28.09.2010 16:51

Kiedyś o takim spotkaniu byłoby głośno. Trąbiłyby o nim radio, telewizja, gazety, oczywiście także Wolna Europa, gdyby ktoś choćby puścił bąka bzykającego coś niedobrego o PRL. A dziś cisza. Zaledwie 104 odsłony na tym portalu. Literatura obsunęła się, oj obsunęła. I nie może być inaczej, gdy autorytetem jest tylko pieniądz i w ostateczności ten kto go ma. A literaci go nie mają, nigdy nie mieli, nawet takie tytany jak Balzak, czy Dostojewski. Tak PRL kochał swoich literatów. To prawda, bez wzajemności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.