Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zygmunt Dmochowski o zebraniu Opolskiego Oddziału ZLP

Redakcja
Zygmunt Dmochowski
Zygmunt Dmochowski
Zakończyło się dwudniowe wyjazdowe zebranie Opolskiego Oddziału ZLP, utworzonego 16 sierpnia 1955 na czele, którego stanął Rafał Urban z Głogówka. Dziś tak do mnie o tym spotkaniu pisze Zygmunt Dmochowski.

W dniach 21 i 22 września 2010 roku pisarze z Opolskiego Oddziału Literatów Polskich byli gośćmi Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach Lamsdorfie oraz Biblioteki Miejskiej i Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Korfantowie. W Muzeum przy współudziale dr Violetty Rezler Wasielewskiej, dyrektora Centralnego Muzeum, wysłuchali cyklu traumatycznych prelekcji o życiu obozowym. Obejrzeli wystawę realiów obozowego życia, wzięli udział w dyskusji poświęconej więzionym żołnierzom pisarzom, złożyli kwiaty pod Pomnikiem Ofiar niemieckiego okrucieństwa.

Jeszcze tego dnia, po południu, wyjechali do Korfantowa gdzie odbyło się zebranie plenarne Opolskiego Oddziału ZLP pod przewodnictwem prezesa Mariana Buchowskiego (autor kultowej książki - Bestseleru „Stachura”). W obradach położono akcent na konieczność nasilenia działalności integracyjno-środowiskowej, utworzenia koła młodych pisarzy, wzmocnienia kontaktów w różnych środowiskach przez organizację spotkań autorskich, reaktywowanie własnej działalności wydawniczej, ożywienie współpracy z prasą, radiem i telewizją. Po zebraniu wieczorem odbyło się spotkanie integracyjne przy ognisku z ludźmi kultury Korfantowa.

Następnego dnia, 22 września, miały miejsce spotkania autorskie pisarzy z młodzieżą szkół powiatu Nysa: Mariana Buchowskiego w Gimnazjum w Korfantowie, Edmunda Borzemskiego w Gimnazjum w Korfantowie, Teresy Nietykszy w Szkole Podstawowej we Włodarach, Wiesława Malickiego w Szkole Podstawowej w Przechodzie, Zygmunta Dmochowskiego w Gimnazjum w Ścinawie.

W drodze powrotnej do Opola pisarze odwiedzili leżącego w szpitalu w Niemodlinie chorego kolegę Andrzeja Pałasza, poetę i prozaika ze Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Kim jest Zygmunt Dmochowski?

W dorobku twórczym ma: dwanaście tomów wierszy, trzy poematy, dwie powieści, epigramy, formy dramatyczne i publicystykę literacką. Jego utwory drukowane są w wielu periodykach w Polsce i Czechach. Urodził się w Ciechocinku, tu się uczył, tu miał i ma wielu przyjaciół.

Poeta powiedział: "Wychowałem się na Białych Domach - najstarszej, robotniczej dzielnicy Ciechocinka. Tutaj ukończyłem Liceum im. Stanisława Staszica, w którym kilka lat wcześniej przezywano mnie poetą, zanim do tej samej szkoły przyszli dwaj znani później twórcy Orientacji Poetyckiej "Hybrydy" - Edward Stachura i Janusz Żernicki.

Przez dwanaście lat uczył języka polskiego w liceum w Radziejowie, miasteczku w sercu Kujaw. Potem życie rzuciło go do Opola. Mieszka tam ponad 40 lat i wie, że "przesiąkł” tym miastem równie głęboko jak Kujawami. Szuka związków Kujaw z Opolszczyzną i znajduję je, choćby w osobie matki Władysława Łokietka, tak bardzo na Kujawach ukochanego.

W 2008 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył pisarza medalem „Zasłużony dla kultury polskiej”. Do poezji przeszedł z rzeźby.Tę dziedzinę sztuki uprawiał od dawna, mając na tym artystycznym polu spore sukcesy. Jest sekretarzem opolskiego oddziału Związku Literatów Polskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto