Facebook Google+ Twitter

Zygmunt Dmochowski pracuje nad nową powieścią

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-07-12 14:43

Urodził się w Ciechocinku, tu się uczył, tu miał i ma wielu przyjaciół. Przez dwanaście lat uczył języka polskiego w liceum w Radziejowie, miasteczku w sercu Kujaw. Potem życie rzuciło go do Opola.

Zygmunt Dmochowski / Fot. Karol SzmagalskiZygmunt Dmochowski pracuje nad nową powieścią "Czyściec mojego nieba", a oto wybrane fragmenty prezentujące miejsce akcji i tematykę utworu. Rozdział pt. "Miasteczko" ( Radziejów- przyp. red.)

MIASTECZKO

Miasteczko było stare, z niepamiętnych czasów wysnute. Leżało na górce - jedynym wzniesieniu na Kujawach Nadgoplańskich. Szło się doń z trzech stron jak w Ajaccio, skacząc po wydmach, rozstępach i wykrotach. Oczywiście, jeżeli się zrezygnowało ze schodków, bądź asfaltowych podjazdów. Dwa kościoły - farny i klasztorny, wyznaczały w nim bieg myśli. Świątynie były wiekowe, sięgające czasów władcy tej ziemi - Łokietka, który je fundował. Wzdłuż skarp, jak pod strychulec, płożyły się domki, niczym klocki Utrilla. Po środku rozpościerał się Rynek z pompą - najpierw szutrowo-błotny, potem brukowany, wreszcie - kobiercowy. Zmieniał się w zależności od funkcji, jaką pełnił w dziejach.

Miasteczko na górce długo żyło z jarmarków, później z kolorowych kramów, wijących się piskorzem dookoła placu. Ostatnio, w okresie rentowo - rentierskim, civitas wypoczywali na swoim Rynku w warunkach rekreacji botanicznej wśród świergotu ptaków.

Miasteczko rozwijało się linearnie. Z lotu ptaka przypominało rozpostarty szeroko krzyż pokutny, lubo też siermiężny miecz Łokietkowy. Zabudowa na górce szła wzdłużnie - z zachodu na wschód oraz poprzecznie - na północ ku Bachorzy i na południe w stronę Gopła. Zwolennicy krzyża utrzymywali, że na początku była rewerenda. Zwolennicy miecza podważali tę hipotezę faktem, iż świątynie, jak wskazują wykopaliska na ulicy Północnej, wzniesiono na obszarze dawnego kasztelu piastowego. Czyli, że na początku był miecz rycerski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.