Facebook Google+ Twitter

Zygmunt Piasecki jakiego nie znaliśmy napisał już trzecią książkę

Zygmunt Piasecki, autor książek „Dzieje Radziejowa i powiatu radziejowskiego w latach 1956-1990” oraz „Niezwykłe dzieje zwykłych ludzi na Kujawach 1939-1950”, a także autor wierszy i esejów, przygotował kolejną książkę „Starość może być radosna”.

Zygmunt Piasecki z Radziejowa Foto.Karol Szmagalski / Fot. Karol SzmagalskiMiałem okazję ją przeczytać w rękopisie. Myślę, że sam temat i sposób jego podania przez autora, który niedawno ukończył 80 lat, jest ciekawy i niezwykle interesujący. Można ją kierować zarówno dla szerokich rzesz emerytów a także dać pod rozwagę młodemu pokoleniu.

A oto niewielkie z niej fragmenty:

Zygmunt Piasecki na spotkaniu autorskim w Radziejowie Foto.Karol Szmagalski / Fot. Karol Szmagalski„W każdym człowieku jest dobroć, która bywa zagłuszana przez codzienny pęd, pośpiech, żeby „mieć”. Starszy człowiek osiągnął już określone „mieć”. Teraz większe dla niego znaczenie powinna mieć dobroć. Bądźmy dobrzy, spotka nas nagroda za wzajemność. W dobroci trzeba jednak zachować rozsądek. Dobry człowiek bywa i to nie raz oszukiwany. Oszust potrafi udawać biednego, a nawet głodnego a jeśli dasz mu chleb, on chce jeszcze pieniądze na „chleb” lub starszą osobę terroryzuje, a zdarza się, że i morduje. Paleta oszukańczego wykorzystywania dobroci starszych ludzi jest tak wielka, że można by napisać książkę. Bądźmy więc dobrzy dla tych, co na dobroć zasługują. Pamiętajmy zawsze potrzebna jest dobra mądrość.”

Warto przypomnieć, że w książce:

Zygmunt Piasecki na spotkaniu autorskim w Radziejowie Foto.Karol Szmagalski / Fot. Karol SzmagalskiKsiążka „Dzieje Radziejowa i powiatu radziejowskiego w latach 1956-1990” opowiada o najnowszej historii Radziejowa lat 1956-1990. Po jej przejrzeniu warto spojrzeć na fakty tam zawarte i wyciągać z niej dla teraźniejszości i przyszłości tego środowiska te wszystkie pozytywy, które mogą służyć miejscowej ludności. A jednocześnie przypominać o faktach i ludziach, którzy w tamtych latach je tworzyli. Uważam, że opracowanie jest na tyle interesujące, że warto je przeczytać choć z racji szczupłości opracowania i dużego stopnia uogólnienia wiele elementów można rozszerzyć i uzupełnić.

Natomiast książka „Niezwykłe dzieje zwykłych ludzi na Kujawach 1939-1950” jest opowieścią o niezwykłych dziejach zwykłych Kujawiaków „soli tej ziemi” w trudnych latach: przed II wojną światową, w czasie hitlerowskiej okupacji oraz w pierwszych powojennych latach. Jest ona opisem własnych dziejów, przeżyć i przemyśleń autora. Też warto do niej sięgnąć.

www.piasecki2007.republika.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.