Facebook Google+ Twitter

Zygmunt Puławski - pilot i konstruktor lotniczy

Dwudziestego czwartego pażdziernika obchodzimy 108. rocznicę urodzin pilota i konstruktora lotniczego Zygmunta Puławskiego.

Zygmunt Puławski / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8d/Zygmunt_Pulawski.jpgZamiłowanie do techniki przejawiało się u Puławskiego od najmłodszych, dziecięcych lat. Jednak dopiero na studiach, na Politechnice Warszawskiej, mógł w pełni zrealizować swe plany. Na uczelni wstąpił do Sekcji Lotniczej Koła Mechaników, gdzie zaczął swe pierwsze prace konstruktorskie. Efektem była konstrukcja szybowca, który wziął udział w roku 1925 w zawodach w Gdyni.

W ogłoszonym przez IV Departament Żeglugi Powietrznej Ministerstwa Spraw Wojskowych konkursie jego projekt samolotu uzyskał nagrodę za oryginalną konstrukcję. Nagroda ta, a także wysoka wiedza i celujące oceny na studiach, pozwoliły mu po ukończeniu uczelni w 1925 roku na wyjazd na praktykę do zakładów lotniczych Bregueta we Francji.

Główny konstruktor w PZL

Po powrocie do kraju odbył służbę wojskową. W 1927 roku ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Poznaniu, a następnie Szkołę Pilotów w Bydgoszczy. Wiedza i talent konstruktorski sprawiły, że został doceniony przez władze lotnicze. Powierzono mu stanowisko głównego konstruktora Państwowych Zakładów Lotniczych w Warszawie. Tam też w krótkim czasie powstał projekt jego samolotu myśliwskiego, oznaczonego symbolem P-1.

W konstrukcji tej maszyny wprowadził nowatorskie rozwiązanie, a mianowicie płat nośny (tylko jeden) łączył się z kadłubem pod załamaniem, co w przekroju przedstawiało mewę w locie, dając tym samym lepszą widzialność do przodu przed kadłubem i pod skrzydłami. Rozwiązanie to o mewim kształcie zostało opatentowane i nazwane płatem Pławskiego lub polskim. Drugim oryginalnym rozwiązaniem było podwozie nożycowe, pozwalające na ukrycie w kadłubie amortyzatora, co zmniejszało opór samolotu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.