Facebook Google+ Twitter

"Zygmunt Stary i Bona Sforza" - zakładnicy sukcesji władzy

Nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka wyszła rewelacyjna historyczna monografia Jerzego Besali o najsławniejszej parze królewskiej, której rządy zadecydowały o złotym wieku kultury polskiej.

Jerzy Besala, Zygmunt Stary i Bona Sforza, Wydawnictwo Zysk i S-ka, wydanie I, Poznań 2012 / Fot. Okładka książki Szerokie horyzonty i znakomitą orientację w świecie panowania dynastii Jagiellonów zapewnia lektura książki Jerzego Besali Zygmunt Stary i Bona Sforza. Trudno o bardziej wnikliwą prezentację dwóch splecionych ze sobą w pewnym momencie biografii: królewicza, długo oczekującego na „opatrzenie”, wreszcie obejmującego tron po swych zmarłych braciach oraz księżniczki, „urodzonej, by rządzić mężczyznami”. Gruntowne zbadanie życia historycznych postaci prowadzi do osobliwie interesującego omówienia wszystkich ścierających się w ówczesnej dobie sił politycznych, uwarunkowań sojuszy i okoliczności wojen, jak też rozpoznania życia codziennego. Jednak nade wszystko daje wgląd w motywację postępowania postaci tak w sprawach wewnętrznych królestwa, jak w relacjach z innymi państwami.

Jednocześnie opracowanie stanowi przedstawienie kwintesencji polskiej historii, dając klucz do poznania tajników późniejszych zwrotów w historii Europy Środkowej. Szczególne zaciekawienie rodzi fakt, iż był to moment doniosły – wielekroć mitologizowany, kiedy Rzeczypospolita polsko-litewska stanowiła potężne i najbardziej obszerne państwo w Europie. Nakreślone źródła jej potęgi, do jakich bezwzględnie należy zawarta unia między Polską i Litwą, skłaniają jednak do krytycznej analizy. Przedstawione fakty potwierdzają autorską tezę, iż stroną, która odniosła większe korzyści z unii była Litwa, podczas gdy Polska ponosiła ogromne koszty uwikłania w potężniejący z wieku na wiek konflikt z moskiewskim sąsiadem.

Portrety Zygmunta i Bony ukazane zostały równolegle, na szerokim tle familijnych zależności, których poznanie staje się częścią zrozumienia ich osobowości. Autor poświęca szereg rozdziałów przodkom bohaterów, następnie dzieciństwu i młodości obojga, by nakreślić wszystkie aspekty, wpływające na ukształtowanie charakteru i wyznaczenie ich losów. Niektóre szczegóły biograficzne wzbudzać by mogły rodzaj sensacji, gdyby nie skrupulatna psychologiczna analiza, odsłaniająca naturalny bieg rzeczy. Na tle ówczesnych obyczajów i poglądów rysują się żywe postacie o charakterystycznym, indywidualnym sposobie pojmowania świata. Ich zrozumienie ułatwia przyjęta przez autora współczesna perspektywa widzenia dawnych zjawisk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo zachęcająca recenzja do przeczytania tej książki. Dziękuję za tak wyczerpujące wiadomości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.