Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9501 miejsce

Zygmunt Strzęp - organista z duszą

Zygmunt Strzęp, organista zamieszkały w Hamburgu, koncertuje na wszystkich kontynentach. Ostatnio mogliśmy go posłuchać w klasztorze Ojców Oblatów na Świętym Krzyżu koło Kielc. Kolejny koncert już za kilka dni w Jerozolimie.

18 maja 2008 Koncert organowy - Klasztor na Świętym Krzyżu / Fot. Halina MielickaW niedzielę odbył się niecodzienny koncert. W Sanktuarium Ojców Oblatów na Świętym Krzyżu koło Kielc zabrzmiały dźwięki najpiękniejszych utworów muzyki organowej. W programie znalazły się m.in. utwory Jana Sebastiana Bacha, Mieczysława Surzyńskiego, Edwarda Griega, Charlesa Marie Widora i Edwarda Elgara. Zygmunt Strzęp kolejny raz, ale już na nowych organach, zaprezentował wirtuozowskie wykonanie utworów mistrzów. Organy w klasztorze na Świętym Krzyżu woj. świętokrzyskie / Fot. Aga ViburnoKoncert zaczął się od utworu Jana Sebastiana Bacha: "Aria na strunie G" z suity orkiestrowej D-dur. Potem można było wysłuchać najsłynniejszego utworu muzyki organowej "Toccaty i Fugi" d-moll. Skomponował go zaledwie 24-letni wówczas Bach, w okresie kiedy pracował jako organista na dworze księcia sasko-weimarskiego, Wilhelma Ernsta.
Zachwyt publiczności wzbudziło wykonanie Suity "Peer Gynt" Edwarda Griega w transkrypcji organowej. Zygmunt Strzęp doskonale oddał klimat norweskich wierzeń ludowych przez wykorzystanie różnych rejestrów i możliwości techniki organowej. Tutaj w Klasztorze na Łysej Górze dźwięki muzyki Griega nabrały szczególnego mistycznego wymiaru.
Koncert zakończyło brawurowe wykonanie "Toccaty" z 5 Symfonii f-moll Charlesa Marie Widora. To właśnie temu kompozytorowi zawdzięczamy wydanie utworów organowych Jana Sebastiana Bacha.

Zygmunt Strzęp podczas gry / Fot. Aga ViburnoOrganizatorem koncertu było Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji

Zobacz filmik: http://pl.youtube.com/watch?v=HzQLnn3VTjY

Słowo o organiście

Zygmunt Strzęp (pseudonim artystyczny Vincent de Pol), należy do światowej elity wirtuozów gry na organach. Pochodzi z Kielc. Swoją edukację muzyczną rozpoczął pod okiem ojca Stefana Strzępa, wieloletniego organisty w kieleckim kościele na Białogonie. Studia muzyczne kontynuował w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu.

Po debiucie w Gartner Auditorium, Cleveland Museum of Arts w Stanach Zjednoczonych w roku 1990 zaczął koncertować na całym świecie.

Zygmunt Strzęp w swoim dorobku artystycznym ma również nagrania płyt kompaktowych m.in. dla Arte Nova BMG, Pavanne Records, Plein Jeu Production, ZS Records.

Zygmunt Strzęp w klasztorze na Łysej Górze / Fot. Halina MielickaArtysta obok tras koncertowych i nagrań prowadzi wykłady z literatury i interpretacji muzyki organowej m.in. w Brazylii, Australii, Namibii, Stanach Zjednoczonych i Singapurze.

Zygmunt Strzęp od ponad 20 lat mieszka w Hamburgu. Jest organistą i dyrektorem muzycznym kościoła św. Bernarda. Co roku jest organizatorem międzynarodowego festiwalu muzycznego "Klassik in St. Bernard".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

za relację +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oprócz muzyki organowej z "krążków", raz tylko udało mi się wysłuchać na żywo w Katedrze we Fromborku, koncertu Josefa Buchera Jak pamiętam, głównie Bach. Nie zapomniane przeżycie! +/

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) dobra relacja :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.