Facebook Google+ Twitter

Żyjesz bez pacierza jak świnia

Rekolekcje w okresie Wielkiego Postu rozpoczęte. Ruszyła kampania naprawiania młodzieży.

Jan Paweł II na rynku wadowickim / Fot. Jacenty PłaszczycaDla ludzi głębokiej fałszywej wiary, ich Bóg zawsze "jest atrakcyjny". Można wykorzystać naukę Jezusa do własnych prywatnych korzyści. Taki naprawiacz katolicki uderzony światłem nauki mesjasza, w okresie postu czterdziestodniowego wzmaga swą aktywność. Zaczyna widzieć zdecydowanie więcej, dostrzega patologie tam gdzie skieruje swój wzrok. Popatrzył na gimnazjum i zobaczył - alkohol, papierosy, narkotyki i seks. Wydawał się bardzo zdziwiony tym widokiem. Sprawa jest jednak poważna, bowiem w tym miejscu zaczyna się droga krzyżowa przez życie młodego człowieka, który pokocha używki znajdując w nich rozwiązanie problemów emocjonalnych.

Lawinowo wzrasta w Polsce liczba ludzi uzależnionych od alkoholu, narkotyków i tytoniu. Czy dzisiejsza młodzież ma określone wzorce i wartości, które wytyczą drogę życia nastolatków? Doskonałą esencją postawy, braku wartości młodzieży niech będzie cytat starej książki (około 100 lat od wydania) księdza Stanisława Węgrzynka:
,,Co to za obyczaj jeść bez pacierza, - i nie pozwolił, jeno chwycił mię za rękę i wprowadził do chlewa tam było kilka wieprzów i te mi pokazał i tak powiedział: ...te świnie, bo nie wiedzą, że Boga trzeba chwalić i że od Boga wszelki dobry dar idzie, więc bez pacierza wstają, bez pacierza się kładą, bez pacierza do żeru idą. Jak nie chcesz mówić pacierza, to z niemi tu zostań i jedz”.

Pokarmem dla duszy młodego człowieka jest mądrość. Czy mądrości Jezusa mają jeszcze siłę, by działać wśród młodego pokolenia? Ewangeliczna przypowieść o siewcy wyjaśnia co może wyrosnąć w ludzkiej i młodej duszy:
,,Oto siewca wyszedł siać. A gdy siał, niektóre ziarna padły na drogę, nadleciały ptaki i wydziobały je. Inne padły na miejsca skaliste, gdzie niewiele miały ziemi; i wnet poschodziły, bo gleba nie była głęboka. Lecz gdy słońce wzeszło, przypaliły się i uschły, bo nie miały korzenia. Inne znowu padły między ciernie, a ciernie wybujały i zagłuszyły je. Inne w końcu padły na ziemię żyzną i plon wydały, jedno stokrotny, drugie sześćdziesięciokrotny, a inne trzydziestokrotny. Kto ma uszy niechaj słucha!”

Wracamy do zdziwionego katolickiego naprawiacza, który znalazł w gimnazjum alkohol, papierosy, narkotyki i miał problem z wyjaśnieniem skąd tam się znalazły. Bez wytykania naprawiaczowi, zabrał się za drzazgę w oku gimnazjalistów zapominając o belce we własnym oku. Współczesna młodzież to biblijna gleba skalista i żyzna. Te ziarna w postaci alkoholu, narkotyków, tytoniu ktoś musiał zasiać, same nie wyrosły. W przypadku patologicznych nasion alkoholu i narkotyków, lepiej jak gleba jest skalista, a osobowość twarda o wyrazistym stosunku do używek. Wtedy nasiona uschną. Kiedy wzrastają jest już problem uzależnienia. Czy katolicki naprawiacz może tego nie wiedzieć? Młody człowiek kończy szkoły i wchodzi w dorosłe życie, a zasiane ziarenko uzależnienia kiełkuje. Parę lat nawożenia alkoholem nasionka i jest duży problem.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (87):

Sortuj komentarze:

A ...wiesz Sławo, że ty masz rację ...ta świnia pobiegła do koryta ..)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego liczba komentarzy się nie zgadza jest 118 ...i 119 ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

*****

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Damian być trzeżwym ...można nie pić i mieć pijane myślenie...
@Artur ...to zmienia wszystko ...bo może za chwilę napiszesz, że nie jesteś uzależniony, a przestałeś pic ze względów zdrowotnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy powód i każdy sposób jest dobry. Ważne aby być trzeźwym. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Henryku,

Ja jestem potwierdzeniem Twoich tez i obserwacji w tym sensie, że zaprzestanie picia to nie był akt mojej woli.
Utrata przytomności na ulicy, szpital, diagnoza.
A więc szok. I prosty wybór, albo w lewo, albo w prawo. Ktoś może powiedzieć, że i to nie wystarczy. Zgoda. Mi wystarczyło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A nie mówiłem!? To jest burza mózgów i o to chodziło. Arturze piszesz, że sam przestałeś, nie korzystałeś z pomocy. Trochę to rozwaliło moją tezę opartą na wieloletnich obserwacjach i niestety własnych doświadczeniach. Moim oparciem była rodzina, zwłaszcza żona która zauważyła problem i nazwała po imieniu. Wielu policjantów jest alkoholikami (stresująca praca), doszło do tego, że kiedy wróciłem do domu trzeźwy, żona nie uwierzyła, że byłem w pracy. Miałem to szczęście, że swoich problemów, frustracji, agresji nie przynoszę do domu, tylko szukam miejsca do spania dzięki temu nie musiałem spać na wycieraczce. Miałem też łeb na karku i jeszcze całkiem sensownie myślące szare komórki, postanowiłem więc zmienić pracę. Dlatego na emeryturze zarabiam na emeryturę żony, a że nowa praca wymaga jeżdżenia samochodem - nie piję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Jacenty

Jeśli chodzi o alkohol, to w ogóle o nim nie myślę. Dziś natknąwszy się na ten artykuł, myślę o nim po raz pierwszy od nie pamiętam jak dawna.

I chcesz powiedzieć, że mam się wybrać do AA, żeby myśleć o nim regularnie ? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Jacenty

Ale jak sobie radzę z czym?

Z kryzysem wieku średniego ? Kiepsko ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Artur ...oczywiście zaprzestanie picia to początek ...a co dalej wedłu Ciebie...proszę podziel się swoja wiedzą...jak sobie radzisz ...powiedziałeś, że nie jesteś sam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.