Facebook Google+ Twitter

Zysk i prawa korporacji nie mogą być ważniejsze od ludzi!!!

Blisko 90 organizacji pozarządowych z Polski przyłączyło się do Europejskiej Inicjatywy przeciwko TTIP. Pod petycją o niedopuszczenie do powstania umowy o wolnym handlu pomiędzy USA a UE podpisało się już blisko 3,5 miliona obywateli UE.

Sonda

Czy jesteś zwolennikiem wolnego handlu?

 / Fot. Attac TTIP

TTIP, – czyli Transatlantyckie partnerstwo w dziedzinie handlu i inwestycji to negocjowane od 2013 roku porozumienie, którego celem jest utworzenie strefy wolnego handlu pomiędzy USA a UE.

Porozumienie to jest szczególnie niebezpieczne, gdyż prowadzi do usunięcia wszelkich barier ekonomicznych, prawnych i społecznych do prowadzenia handlu i inwestycji korzystnych dla wielkich globalnych korporacji zainteresowanych maksymalizacją zysku.

Międzynarodowe korporacje nazywane w korporacyjnym języku – „zagranicznymi inwestorami” domagają się wprowadzenia ułatwień dla inwestorów, chcących lokować swój kapitał w innym kraju.

Wśród różnych spraw, które budzą największy niepokój jest sam mechanizm rozwiązywania sporów na linii „inwestor” – państwo. (ISDS) Według propozycji zagraniczni inwestorzy mają być wyłączeni z pod przestrzegania wewnętrznego prawa obowiązującego w danym kraju. Wszelkie spory pomiędzy państwem a korporacją ma rozstrzygać międzynarodowy prywatny trybunał arbitrażowy. W ten sposób globalne korporacje mogą żądać od państw wysokich odszkodowań, jeśli będą uważały, że regulacje i bariery państwowe ograniczają ich zyski.

Obecnie państwa są mocno uzależnione od zagranicznej oceny klimatu inwestycyjnego. Stąd też powstaje uzasadniona obawa, że rządy w obawie przed pogorszeniem tej oceny oraz możliwości wypłaty wysokich odszkodowań dla tych korporacji, mogą działać na rzecz ochrony zagranicznych inwestorów, kosztem własnych obywateli.

Zdaniem prof. Leokadii Oręziak z Szkoły Głównej Handlowej – umowa ta będzie korzystna dla wielkich korporacji i oznacza redukcję praw pracowniczych, konsumenta czy ochrony środowiska w UE. Jej zdaniem Polska znajdzie się w sytuacji przegranej.

Według Jacka Zarzyckiego z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności, TTIP jest większym zagrożeniem dla Unii Europejskiej, aniżeli terroryzm.


Nie można doprowadzić do powstania sytuacji, w którym to nie rządy a międzynarodowe korporacje będą decydowały o warunkach pracy, służbie zdrowia, edukacji, czy zabezpieczeniach socjalnych obowiązujących w naszym kraju.

To właśnie zagraniczne korporacje uparcie dążą do tego, aby wszystko, z czego ludzie korzystają stało się towarem. Stąd właśnie wzięło się dążenie do prywatyzacji usług publicznych, takich jak służba zdrowia, edukacja, transport, wodociągi itd.


Dzięki tym zagranicznym „inwestorom”, Polska stała się europejskim liderem w stosowaniu umów śmieciowych. Dowodzi to tylko tego, że globalne korporacje bardzo dobrze potrafią dbać o swoje interesy, czego nie mogę powiedzieć o państwie. Należy zdecydowanie podkreślić, że rolą państwa nie jest ochrona interesów zagranicznych inwestorów, – lecz wyłącznie troska o dobro wspólne, lub inaczej – interes publiczny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

To właśnie zagraniczne korporacje uparcie dążą do tego, aby wszystko, z czego ludzie korzystają stało się towarem. Stąd właśnie wzięło się dążenie do prywatyzacji usług publicznych, takich jak służba zdrowia, edukacja, transport, wodociągi itd.
==========================================

Można postawić pytanie, czym różni się wyzysk prywatny od systemowego? Chyba ten drugi jest bardziej perfidny...

A drugie pytanie: jak protestować skutecznie w dobie łatwej manipulacji masami, którym pierze się dokładnie mózgi do ostatniego zakrętu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

dzięki za ten tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.