Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24627 miejsce

Żywa biblioteka. Wypożycz książkę, która żyje

Wyobraź sobie, że idziesz do biblioteki, zamawiasz książkę, ale zamiast niej dostajesz... człowieka. Zamiast fikcyjnej fabuły prezentuje swoją historię życia, np. byłego więźnia, trzeźwego alkoholika...

Częstym miejscem spotkań czytelników z Żywymi Książkami są biblioteki / Fot. Yehudit Garinkol (CC-BY 2.5) Dzięki akcji Żywa Biblioteka można dowiedzieć się więcej o życiu gejów lub lesbijek, zapytać narkomana o jego przeszłość, wysłuchać historii matki upośledzonego dziecka czy osoby głucho-niewidomej.

Na czym polega fenomen Żywej Biblioteki? Na spotkaniach zainteresowanych osób z przedstawicielami określonych grup pojawia się niepowtarzalna okazja, aby skonfrontować własne przekonania i uprzedzenia z rzeczywistością. Żywymi książkami są ludzie, którzy swoim życiem wyłamują się poza „schemat normalności”. Na co dzień spotykać mogą się z niechęcią innych ludzi, niezrozumieniem i nietolerancją. Ludzie często nie zdają sobie sprawy, że patrzą na rzeczywistość przez pryzmat stereotypu. Z takimi szablonami postanowili walczyć organizatorzy Żywych Bibliotek.

Po raz pierwszy tego typu akcja zorganizowana została przez członków duńskiej organizacji "Stop the Violence" podczas Rosklide Festival w 2000 roku. Przejrzystość celów akcji i sposób jej organizacji zyskały popularność i w innych krajach. Dotąd Żywe Biblioteki zorganizowano między innymi w Finlandii, Hiszpanii, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Serbii, Szwecji, Słowenii, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech.

Projekt Żywa Książka został zainicjowany w Polsce pięć lat temu. Od tego czasu mieszkańcy większych miast mają szansę dowiedzieć się czegoś więcej o grupach społecznych, które powszechnie spotykają się z dyskryminacją.
Po raz pierwszy Żywe Książki wypożyczyć można było 3 marca 2007 roku w Warszawie. Akcja dotarła też do Wrocławia, Krakowa, Bydgoszczy, Opola, Rzeszowa, Rudy Śląskiej, Torunia, Poznania, Grudziądza, Włocławka, Jeleniej Góry, Zielonej Góry, Radomia, Gdańsk i w październiku tego roku do Białegostoku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Panie Zbigniewie proszę wpisać do wyszukiwarki "żywe biblioteki" - znalazłam sporo informacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.10.2011 15:41

są jakieś adresy, telefony, kontakty?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki za te informacje, jakoś umknęły mi te wieści, że w Polsce też już są takie biblioteki. Wiedziałam o duńskich i brytyjskich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.