Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24341 miejsce

Żywa ludzka dusza Malczewskiego w "Obrazach i słowach"

W Wydawnictwie W.A.B. ukazała się właśnie ściśle udokumentowana biografia „Malczewski. Obrazy i słowa” autorstwa Doroty Kudelskiej. Książka przynosi także nowe odczytanie dzieł malarza symbolisty.

Dorota Kudelska, Malczewski. Obrazy i słowa, seria „Fortuna i Fatum”, Wydawnictwo W.A.B. Warszawa 2012. / Fot. Okładka książkiMaria Konopnicka po odwiedzinach w krakowskiej pracowni Jacka Malczewskiego zanotowała w swym brulionie takie oto wrażenia: „Wrażliwy, mały, nerwowo czuły i udzielający się - mówi wcale lub dużo - refugium - (spoza szerokiego płótna kłęby dymu) - w izbie jacyś modele, pomocniki czy coś takiego - w drugiej mary - melancholia otwiera okno - z palety ulatują mary”. Nie możemy podążyć jej śladem, by zobaczyć malarza w momencie tworzenia. Nie zobaczymy artysty przy sztalugach w oparach papierosowego dymu oraz wydobywających się spod jego pędzla kształtów i barw. Jednak możemy poznać prawdziwy jego wizerunek i kulisy jego pracy dzięki powstałej w oparciu o rzetelnie zebrane dokumenty książce Doroty Kudelskiej - Malczewski. Obrazy i słowa.

Podstawą każdej biografii publikowanej w serii „Fortuna i Fatum” jest prawda. Tak jest i w przypadku sporządzonej przez Dorotę Kudelską biografii Malczewskiego. Zamiarem autorki było odmitologizowanie artysty, którego idealizowano dotychczas zgodnie z powszechną tendencją ukazywania twórców w patriotycznych ramach. Książka zatem rewiduje utrwalone przez lata opinie i oceny, a jednocześnie zawiera nowe odczytania spuścizny artystycznej Malczewskiego. Nowa biografia oczywiście daje przede wszystkim obraz osobistych przeżyć artysty, co sprowadza postać z piedestału i czyni go żywym człowiekiem. Idealny wizerunek natchnionego twórcy wyrażającego w sztuce najwyższe ideały został dopełniony o jego ludzkie oblicze.

Książka Doroty Kudelskiej jest owocem wieloletnich badań, które najpierw zaowocowały rozprawą habilitacyjną w 2008 roku Dukt pisma i pędzla. Biografia intelektualna Jacka Malczewskiego (nagrodzoną rok później przez „Nowe Książki”). Nowa wersja tej pracy otrzymała inną formę prezentacji (szczególnie materiału dokumentacyjnego), zyskała dodatkowe, rewelacyjne informacje. Obie książki poszerzają perspektywę spojrzenia na wybitnego twórcę przełomu wieków XIX i XX o nieznaną dotąd bliżej problematykę. Zdecydowały o tym odkrycia nieznanych dotąd faktów z życia malarza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Zapowiada się prawdziwa duchowa uczta...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Spotkanie z Dorotą Kudelską wokół książki Malczewski. Obrazy i słowa w Krakowie

6 lutego 2013

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, zdarzyło mi się czytać i recenzować kilka tytułów z tej serii wydawniczej - o Modrzejewskiej, Majakowskim, Einsteinie, Beethovenie, Milne`ie, Camusie, Korczaku, Grossmanie, więc mogę powiedzieć, że na podstawie lektury choćby tych wybranych pozycji stwierdzić można obecność wspólnego mianownika, jakim jest rzetelność. Dlatego ten aspekt podkreśliłam w recenzji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Zabłocka
  • Anna Zabłocka
  • 16.09.2012 14:12

O serii Fortuna i Fatum czytałam zawsze z uznaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Zabłocka
  • Anna Zabłocka
  • 16.09.2012 14:11

Dobrych książek jest dużo, ale znakomitych biografii niewiele. Czytałem, że rynek jest nasycony biografiami różnych celebrytów, polityków. Niektórzy słusznie zwracają uwagę, że są to biografie pisane "na kolanie". A gwarancją napisania dobrej biografii są lata studiów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wydawnictwo jak wydawnictwo: dobrą książkę i w antykwariacie znaleźć można - jak się chce!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bartek Z.
  • Bartek Z.
  • 15.09.2012 18:54

Interesują mnie nowe interpretacje obrazów Malczewskiego. Na pewno sięgnę po tę książkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to jestem zachęcony do czytania - zwłaszcza, ze uwielbiam malarstwo Jacka Malczewskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.