Facebook Google+ Twitter

Żywa szopka w Krakowie i życzenia świąteczne kardynała Dziwisza

Przed "Oknem papieskim" w Krakowie, w wieczór wigilijny ojcowie franciszkanie, pokazali mieszkańcom miasta oraz turystom z kraju i zagranicznym, tradycyjną żywą szopkę i jasełka.

 / Fot. PAP/Jacek BednarczykMetropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz przed pasterką złożył zebranym świąteczne życzenia. Nawiązując do tradycyjnych obchodów Bożego Narodzenia mówił, że dni świąteczne są "dniami radości, pogody, ponieważ rodzą się z miłości". Kardynał Stanisław Dziwisz życzył wszystkim, aby "nasze życie było bardziej radosne, pogodne, żebyśmy się wzajemnie miłowali, nie obrzucali się słowami, które nie przystoją człowiekowi".

W prostych słowach metropolita krakowski przypomniał, że nauki Chrystusa głoszą, żebyśmy żyli w zgodzie i wzajemnym poszanowaniu, żebyśmy się miłowali, "nie kłócili i budowali lepsze jutro naszej ojczyzny, lepsze jutro naszego domu, żeby rodziny żyły w jedności, żeby się nie rozchodziły, żeby ludzie nie musieli wyjeżdżać zagranicę szukać pracy, aby jej mieli pod dostatkiem w naszej ojczyźnie". Tego też życzył wszystkim Polakom kardynał Dziwisz.

Wieczorem, na placu przy krakowskiej bazylice, oo. franciszkanie uruchomili zbudowaną wcześniej, "żywą szopkę". Pojawiły się w niej biblijne postaci: Maryja i Józef, dzieciątko Jezus i pastuszkowie oraz żywe zwierzęta, m.in.: osiołek, lama, owca, kury i wielbłądy.

Licznie przybyli w wigilijny wieczór do bazyliki i na plac mieszkańcy Krakowa - dorośli, dzieci i młodzież, z dużym zaciekawieniem oglądali jasełka wykonane przez franciszkańskich kleryków. Po świątecznych życzeniach i podzieleniu się opłatkiem, przy dźwiękach tradycyjnych kolęd rozpoczęła się procesja z dzieciątkiem do wnętrza bazyliki oo. franciszkanów, a jak zwykle o północy - pasterka.

Wczoraj, w pierwszy dzień Bożego Narodzenia o godz. 14, znowu były prezentowane franciszkańskie jasełka, a przy okazji można było wspólnie pokolędować z zespołem "Fioretti". Później odbyło się kolędowanie z Duszpasterstwem Rodzin i Ministrantów; duszpasterstwem, które działa przy kościele Karmelitów Bosych, a wieczorem - z kapelą "Góralska Hora" ze Szczyrku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.