Facebook Google+ Twitter

Żywe drzewo zamiast drzewa krzyża

Stojące przed Pałacem Prezydenckim drzewo krzyża można by zamienić na żywe drzewo. Ono by mogło stanowić symbol naszej wiecznie żywej pamięci o katastrofie z 10 kwietnia 2010 roku oraz o jej ofiarach.

Kościół św. Anny w Warszawie / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:POL_Kosciol_sw_Anny_w_Warszawie_2008_(1).JPG&filetimestamp=20080929125732Kancelaria Prezydenta RP, Kuria Metropolitalna Warszawska, Duszpasterstwo Akademickie Kościoła św. Anny w Warszawie oraz organizacje harcerskie wydały wspólnie komunikat w sprawie miejsca usytuowania krzyża mieszczącego się przed Pałacem Prezydenckim. W komunikacie zamieszczonym do publicznej wiadomości na
oficjalnej stronie internetowej Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz Archidiecezji Warszawskiej czytamy między innymi, że krzyż zostanie w godny sposób przeniesiony i usytuowany w miejscu, które pozwoli wspominać ofiary katastrofy smoleńskiej w należytej powadze i skupieniu.
Trudno się z tym nie zgodzić, gdyż miejsce, w którym stanie, a mianowicie Kościół Akademicki św. Anny w Warszawie bardziej sprzyja zadumie, refleksji niż miejsce, w którym stoi obecnie, pełne gwaru, ruchu i hałasu uniemożliwiających odpowiednio godne oddawanie należnej czci i honoru ofiarom tej tragedii. Dodatkowym atutem może być fakt, że w kościele tym nieustannie prowadzone są modlitwy za tragicznie zmarłego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego Małżonkę oraz wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej.
Wydawało się, że ta wspólna decyzja zażegna toczące się spory. Stało się jednak inaczej. Bój nadal trwa, sporządzane są listy tzw. „obrońców krzyża” oraz osób opowiadających się za jego przeniesieniem. Ludzie się kłócą, „obrzucają błotem".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Z całym szacunkiem dla pomysłu, jeśli już posadzić to miejskie drzewo.
Panie Kazimierzu Iglaste po kilku dziesięciu latach zmarnieje i będzie nowy kłopot./choroby, szkodniki niekorzystne czynniki atmosferyczne/
Wierzcie mi posadziłem już tysiące drzew i w tym miejscu przeżyła by tylko no może akacja.
Drzewa lubią rosnąć w określonym zbiorowisku, sadząc je na przymus robimy krzywdę im i sobie bo po latach one umrą a my nie będziemy mieli oczekiwanej satysfakcji.
pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.07.2010 10:30

I jeszcze jedna ważna informacja - nie jest wymagająca co do podłoża, a pojedynczo rośnie idealnie prosto i symetrycznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.07.2010 10:27

Poważnie potraktuję ten pomysł. Gdyby faktycznie on miał uzyskać akceptację władz Warszawy i odpowiednich służb, to polecam idealne drzewo: DAGLEZJA - posadziłem ją przed swoim domem 15 lat temu, miała wówczas około metra wysokości. Teraz przekracza już 9 metrów. W polskich warunkach osiąga do 80 metrów wysokości a korona ma do 8 m średnicy. Daglezja jest wiecznie zielona, nie gubi igliwia, kwitnie kolorowymi szyszkami i wydaje niezwykły aromat. Roczny przyrost to około 60-70 cm.
W okresie Świąt Bożego Narodzenia - żywa choinka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przestrzeń przed pałacem prezydenckim jest starannie zaprpojektowana w sensie architektonicznym. Dodawanie do niej elemenów krajobrazowych powinno sie odbywać według najlepiej pojetej sztuki projektowania. Ostatecznie to jest stolica naszego kraju, a miejsce - jedno z najbardziej reprezentacyjnych.
Gdyby jednak zwyciezyła idea zywego drzewa - najodpowiedniejsza dla zaspokojenia ambicji rodu Kaczynskich byłaby palma.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Anno świetny pomysł!! Czytałem w Polityce że konserwator nie miał zastrzeżeń do krzyża więc tym bardziej chyba do drzewa?! Tylko co na to dendrolodzy? Jakie drzewo tam by się przyjęło? Jaka wielkość? itd. Ale sam pomysł bajka. Moc pozdrowień i ukłonów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.