Dodaj zdjęcie profilowe

avatarEwelina Berlińska

Polska
Mieszkaniec Ewelina Berlińska

Ewelina Berlińska

Dodano 2008-11-27 17:57:08

"Podpis dla klimatu" - jesteśmy ostatnią nadzieją

Wczoraj i dziś na Karkowskim Przedmieściu w Warszawie można było podziwiać instalację tysięcy pomarańczowych ludzików. Podczas tego manifestu klimatycznego, każdy mógł złożyć swój "podpis dla klimatu". Tysiące małych pomarańczowych ludzików otoczyło pomnik Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Przez dwa zimne i ponure dni (26 i 27 listopada) ludziki te rozświetlały Krakowskie Przedmieście i wzbudzały zainteresowanie przechodniów. Akcja okazała się manifestem klimatycznym zorganizowanym przez firmę energetyczną Vattenfall, która deklaruje drastyczne obniżenie produkcji dwutlenku węgla w ciągu dziesięciu lat w swoich fabrykach. Ludziki mają symbolizować tysiące ludzi, którzy poparli manifest podpisem.

Początki "manifestu klimatycznego"
Pierwsza instalacja pomarańczowych ludzików miała miejsce we wrześniu w Brukseli. Następnie figurki odwiedziły kolejno Berlin, Hamburg, Kopenhagę i Sztokholm. Do dziś podziwiać je można było w Warszawie. Teraz nadszedł czas na wielki finał w Poznaniu, gdzie odbędzie się konferencja ONZ poświęcona zmianom klimatu (1-12 grudnia 2008 r.). Ludziki oczywiście powstały z tworzyw, które w 100 procentach nadają się do recyklingu.

Organizatorzy są zdania, że dzięki zgromadzeniu ogromnej ilości podpisów konsumenci mogą wpłynąć na na decydentów m.in. Unii Europejskiej i ONZ. Chodzi o to, aby przepisy i normy zmniejszające liczbę szkodliwych produktów na rynku zostały ujednolicone na całym świecie. Dzięki temu firmy przyjazne dla klimatu będą faworyzowane, a te nieekologiczne zostaną przez to zmuszone do modernizacji swoich systemów i ograniczenia emisji CO2.

Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może wpłynąć na klimat Ziemi
Naukowcy uważają, że człowiek ma ogromny wpływ na klimat, niestety do tej pory jest on w większości negatywny. Dotychczasowa zbyt duża emisja dwutlenku węgla przyczynia się do efektu cieplarnianego, powstawania huraganów i topnienia lodowców. Zagrożone wyginięciem są liczne gatunki zwierząt i roślin. Także ludziom zamieszkującym niektóre rejony świata świata grozi zagłada. Kolejnym efektem może być już znaczne podniesienie się poziomu wody i zalanie wielu terenów. Jeśli w ciągu najbliższych lat emisja CO2 nie zostanie ograniczona, zmiany klimatu mogą znacznie przyspieszyć. Eksperci twierdzą, że jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może wpłynąć na klimat Ziemi.

I ty możesz pomóc składając "podpis dla klimatu"
Podpisy można było składać wczoraj i dziś w specjalnym namiocie przy "pomarańczowych ludzikach" lub na stronie internetowej "Podpis dla klimatu". Podpisując opowiadamy się za postulatem wprowadzenia regulacji prawnych:

* ujednolicenia ceny emisji CO2 na całym świecie,
* wsparcia technologii przyjaznych dla klimatu,
* stworzenia nowych wymagań technicznych dla produktów przyjaznych dla klimatu.

Podpisy można nadal składać na stronie: http://www.dziennikwschodni.pl

Mieszkaniec Ewelina Berlińska

Ewelina Berlińska

Dodano 2008-11-03 16:44:48

"Nasza klasa" - to czego nie widzimy lub zobaczyć nie chcemy

Poziom przemocy w szkołach cały czas wzrasta. Wielu uczniów staje się ofiarami kolegów ze szkoły. Nie każdy potrafi sobie z tym poradzić. Jak pokazał w swoim filmie Ilmar Raag, bezsilność gnębionych może prowadzić do prawdziwej tragedii. "Nasza klasa"... Już dawno żaden film nie wywołał we mnie tak burzliwych emocji. Przyznam szczerze, że mimo iż jestem przeciwko przemocy, to oglądając go, z niecierpliwością czekałam na tragiczny finał. I chyba to właśnie przeraziło mnie najbardziej.

Ilmar Raag - scenarzysta i reżyser "Naszej klasy" - pokazuje w swoim dziele brutalną rzeczywistość dzisiejszych szkół. Bohaterem filmu jest młody chłopak Joosep, który z powodu swojej introwertycznej natury staję się dla kolegów obiektem drwin i przemocy. Tak dzieje się do momentu, w którym jednego z jego prześladowców cała ta sytuacja zaczyna przerastać. Kaspar, mimo sprzeciwu klasy, postanawia pomóc koledze. Staje się jego jedynym sprzymierzeńcem. Płaci za to wysoką cenę - opuszcza go dziewczyna, którą kocha, a dla kolegów z klasy staje się takim samym "zerem", jak Joosep. Coraz nowsze metody znęcania, których pomysłodawcą jest bezwzględny klasowy lider Anders, przybierają na brutalności.

Nauczyciele widzą, że dzieje się coś złego, ale nie potrafią zareagować. Nadchodzi dzień, w którym granice zostaną przekroczone. Udręczeni, upokorzeni chłopcy postanawiają sami wymierzyć sprawiedliwość...

Brutalna rzeczywistość

"Nasza klasa" często kojarzona jest ze "Słoniem" Gusa Van Santa. Obydwa filmy traktują o przemocy w szkole, jednak ich styl jest zupełnie inny. W projekcji Gusa Van Santa nieletnim mordercom brakuje motywu, ich zbrodnia jest bezsensowna - morderstwo dla morderstwa. W przypadku bohaterów "Naszej klasy" jest inaczej. Pomoc, której potrzebują by przetrwać nie nadchodzi. Wszyscy wiedzą, że dzieję się coś złego, ale nikt nie potrafi lub nie chce odpowiednio zareagować.

Najgorsza jest myśl, że takie rzeczy dzieją się naprawdę. Wydaje nam się, że przemoc, samobójstwa, itp. to słaba psychika nastolatków, nieumiejętność radzenia sobie z problemami ich wieku. Pytanie tylko w ilu przypadkach rzeczywiście tak jest, a w ilu dziecko woła o pomoc, ale nie potrafimy w porę tego dostrzec? W ilu jest też tak, że osoby, które wiedzą, że dzieje się coś złego, wolą zachować milczenie, bo tak jest łatwiej?

O tym, że w szkołach dzieje się naprawdę źle, możemy przekonać się poprzez codzienne sytuacje. Październik 2006. 14-letnia Ania z Gdańska popełnia samobójstwo. Podczas śledztwa wychodzi na jaw, że dzień wcześniej została ona upokorzona na oczach klasy przez kolegów, którzy ją molestowali. Nikt z obecnych w klasie nie zareagował. Nikt nie krzyczał, nie wezwał pomocy. Widząc i nie reagując stajemy się współodpowiedzialni tragedii. A to i tak tylko jeden przypadek z wielu, o których ciągle słychać. Pytanie o jak wielu nie mamy pojęcia?

"Kiedyś tylko się przyglądałem"

Ciężko w takich chwilach zrozumieć - dlaczego. Dlaczego dziecko nie powie wprost, że dzieje mu się krzywda, dlaczego nie odebraliśmy w porę sygnałów, że dzieje się coś złego i przede wszystkim dlaczego w takich sytuacjach świadkowie nie reagują? Czy powodem jest szok, strach czy po prostu "znieczulica"?

Czasem łatwiej żyć w swoim bezpiecznym świecie, dopóki złe rzeczy nie dotyczą bezpośrednio nas lub naszych bliskich. Czasem chcemy pozostać w cieniu, by nie czuć się odpowiedzialnym, gdy coś pójdzie nie tak. Gdyby jednak każdy z nas postarał się otworzyć szerzej oczy przynajmniej na swoje otoczenie, to może choć trochę zmniejszyłaby się liczba tragedii, szczególnie tych, które dotykają dzieci.

Zobacz trailer filmu http://halloween.friko.net

  1. Pierwszy raz tutaj?

    Cieszymy się, że dołączyłeś do serwisu naszemiasto.pl
    Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zrobieniu pierwszych kroków:

  2. Zwiększ atrakcyjność profilu

    Dodaj tło, zadbaj aby profil miał unikatowy wygląd i wyróżniał się na tle innych

  3. Daj się poznać

    Uzupełnij podstawowe informacje profilowe, dodaj zdjęcie i bądź rozpoznawalny

  4. Dziel się nowymi wydarzeniami!

    Publikuj artykuły, dodawaj galerie, dziel się ciekawymi infomacjami i pozostań na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami

  5. Uczestnicz w życiu lokalnej społeczności

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, chcesz się czymś podzielić lub napisać artykuł? Sam zadecyduj jaką formę wybierzesz

  6. Daj znać co u Ciebie

    Chcesz się czymś podzielić na gorąco, dodaj krótki wpis, wiadomość zostanie opublikowana w prywatnym strumieniu

  7. Opublikuj materiał na stronie miejskiej

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, napisz artykuł i opublikuj go na łamach serwisu, dowiedz się co inni o tym sądzą!

  • Dodaj do obserwowanych Obserwuj ciekawe osoby! Jeżeli pojawi się coś nowego, znajdziesz to również na swoim profilu.
  • Wyślij wiadomość Wysyłaj wiadomości i bądź w kontakcie z innymi mieszkańcami!
  • Zgłoś do moderacji Zgłoś nadużycie ze strony mieszkańca!

Wydarzenia dnia

Materiały mieszkańca