Dodaj zdjęcie profilowe

avatarPiotr Smółka

Polska
"Głowę mam wysoko w chmurach, ale nogami stąpam po ziemi"
Mieszkaniec Piotr Smółka

Piotr Smółka

Dodano 2009-04-14 23:55:46

Spauzowane życia

W poszukiwaniu pracy, pieniędzy, szczęścia, godnego życia, setki tysięcy Polaków wyjechało za granicę. Liczną grupę stanowią ludzie młodzi: wykształceni, z niewielkim bądź żadnym doświadczeniem zawodowym, za to sporym bagażem rozczarowań... W Polsce nie żyło mi się źle, choć było ciężko. Skończyłem

Mieszkaniec Piotr Smółka

Piotr Smółka

Dodano 2008-09-03 02:03:34

Początek świata - transmisja na żywo

Największe i najpotężniejsze urządzenie zbudowane kiedykolwiek na świecie. Nieprawdopodobna ilość wytworzonej energii, niewyobrażalna ilość danych. 10 września na żywo będzie transmitowany eksperyment, w którym czas cofnie się o 14 mld lat - zostaną w nim odtworzone warunki bliskie panującym po wielkim wybuchu. Na granicy francusko-szwajcarskiej znajduje się największy na świecie ośrodek naukowo-badawczy: Europejski Ośrodek Badań Jądrowych (fr. Conseil Européen pour la Recherche Nuc léaire – CERN). Zrzesza niespotykaną liczbę 20 państw, pracuje w nim blisko 3 tys. osób, od inżynierów po robotników, w laboratoriach praktykują najwyśmienitsze umysły z całego globu. Jednym słowem - wielka sprawa.

Jesteśmy w przededniu największego, w dotychczasowej historii świata, eksperymentu naukowego. Naukowcy CERN, dysponują największą na świecie maszyną, nazwaną LHC (Large Hadron Collider) czyli Wielkim Zderzaczem Hadronów. Przeprowadzając proces zderzania ze sobą silnie oddziałujących, najmniejszych elementarnych cząsteczek, mają uzyskać szereg odpowiedzi, mogących zmienić naszą wiedzę o wszechświecie. LHC - "zderzacz" jest akceleratorem - kolistym tunelem, o obwodzie 27 km (!) mieszczącym się ok. 100 m pod ziemią, na obszarach zarówno Francji jak i Szwajcarii.

W tej olbrzymiej maszynerii (poza tunelem, do eksperymentu użyte są niezliczone ilości rozmaitych urządzeń, aparatów pomiarowych, narzędzi i instrumentów) dwa niezależne od siebie strumienie protonów, rozpędzone zostaną do niewyobrażalnych prędkości (z ang. accelerate - przyspieszenie), bliskim prędkościom światła (proces ten już się rozpoczął). Dla zobrazowania prędkości - strumienie będą okrążać 27 km tunel ponad 11 tys. razy na sekundę! Następnie skierowane zostaną tak, aby w kilku punktach wzajemnie się zderzać (ok. 30 mln zderzeń na sekundę!). Siłę i sposób ich zderzeń zapisze sześć zespołów detektorów - urządzeń odczytujących, a otrzymane wyniki pozwolą naukowcom na potwierdzenie rozmaitych teorii (np. cząstek Higgsa) oraz uzyskanie olbrzymiej ilości danych na temat otaczającej nas materii, antymaterii czy nawet dodatkowych wymiarów przestrzennych.

Już 10 września rozpocznie się proces pierwszego zderzania strumieni (można będzie oglądać transmisję