Dodaj zdjęcie profilowe

avatarMAREK KOWALEWSKI

Polska
http://www.web-mk.cba.pl/
Mieszkaniec MAREK KOWALEWSKI

MAREK KOWALEWSKI

Dodano 2010-05-17 11:06:08

Prawdziwa wolność możliwa tylko w nieważkości

Co to jest wolność? To pytanie towarzyszy nam od zarania dziejów. Marzeniem każdego "homo sapiens" było znalezienie się w sytuacji, w której żaden czynnik zewnętrzny nie ogranicza podejmowania decyzji. Co to jest wolność? To pytanie towarzyszy nam od zarania dziejów. Marzeniem każdego "homo sapiens"

Mieszkaniec MAREK KOWALEWSKI

MAREK KOWALEWSKI

Dodano 2010-05-12 12:35:58

Nauka jako źródło poznania

Nie twierdzę, że nauka potrafi wyjaśnić każdy aspekt naszego życia, zwłaszcza filozofia i psychologia (zwana też potocznie spychologią, bo odwraca wszystko kota ogonem). Nie twierdzę, że nauka jest nieomylna. Nie twierdzę,
że nauka potrafi wyjaśnić każdy aspekt naszego życia, zwłaszcza filozofia i psychologia ( zwana też potocznie spychologią, bo odwraca wszystko kota ogonem), nie twierdzę, że jest nieomylna, jednak na bazie lub na jej pewnej części teorii, budowane są nowe choć pozornie im zaprzeczają to już same zaprzeczenie czemuś jest wynikiem poprzednich badań i zauważenia danego problemu.

Dalsze badania powoduje wzrost wiedzy na ten temat, a nierzadko zaprzeczenia pierwszej teorii są podważane i powstaje następna często spójna z tą pierwszą. Można tu mnożyć przykłady z psychologii , a różne teorie badań psychologicznych wypływały z różnych sposobów widzenia ludzkich zachowań, nie zaprzeczały sobie w całości tylko się uzupełniały.

Czysto biologiczny i behawiorystyczny punkt widzenia nie był błędny w całości, tylko nie tłumaczył do końca przyczyn zachowań, tym zajęła się psychoanaliza. Wielu psychologów jest zdania, że rzeczywisty obraz rzeczy jest najbliższy prawdzie, gdy przyjrzymy się z różnych punktów widzenia.

Behawiorysta stawia inne pytania niż psycholog poznawczy humanista czy też psychoananalityk. Przykładowo przyczyn alkoholizmu behawiorysta doszuka się w środowisku, psycholog poznawczy będzie doszukiwał się w myślach poprzedzających decyzję sięgnięcia po butelkę, biologiczny w uwarunkowaniach genetycznych i każdy z nich może mieć cień racji.
Nie tylko zresztą w psychologii tak się dzieje, także ścisłe nauki podlegają tej zasadzie. Fizyka, astronomia, ich badania nad czasoprzestrzenią dostarczają coraz to nowych wniosków . Kilkaset lat temu podróże w przeszłość były czystą fantazją i tematem fantazji literackich. Przed stu laty Albert Einstein odkrył, że na strumień czasu ma wpływ grawitacja oraz prędkość, z jaką się poruszamy.

W pobliżu miejsc o olbrzymiej grawitacji czas płynie wolniej i przebywając w nich i wracając na Ziemie przenosimy się niejako w czasie do przodu. Ale czy podróże w przeszłość są możliwe? Według tej teorii nie, ale niedawno genialny amerykański fizyk Stephen Hawking porównał czasoprzestrzeń do małych kwantopodobnych cząsteczek, z których zbudowana jest każda materia, przy olbrzymim przybliżeniu tracą one swoją ciągłość i można się wśród nich przemieszczać nie tylko do przodu ale i do tyłu.

Oczywiście jest to dziś niemożliwe, ale kto wie, może za parę dziesiątek lat będzie realne.
Złożoność i niedostępność świata na podstawie dzisiejszych możliwości nauki nie warunkuje braku poznania i zbliżenia się do prawdy w przyszłości. Dalsze badania powoduje wzrost wiedzy na ten temat, a nierzadko zaprzeczenia pierwszej teorii są podważane i powstaje następna często spójna z tą pierwszą.

Można tu mnożyć przykłady z psychologii , a różne teorie badań psychologicznych wypływały z różnych sposobów widzenia ludzkich zachowań, nie zaprzeczały sobie w całości tylko się uzupełniały.

Czysto biologiczny i behawiorystyczny punkt widzenia nie był błędny w całości tylko nie tłumaczył do końca przyczyn zachowań, tym zajęła się psychoanaliza. Wielu psychologów jest zdania że rzeczywisty obraz rzeczy jest najbliższy prawdzie gdy przyjrzymy się z różnych punktów widzenia.

Behawiorysta stawia inne pytania niż psycholog poznawczy humanista czy też psychoanalityk. Przykładowo przyczyn alkoholizmu behawiorysta doszuka się w środowisku, psycholog poznawczy będzie doszukiwał się w myślach poprzedzających decyzje sięgnięcia po butelkę, biologiczny w uwarunkowaniach genetycznych i każdy z nich może mieć cień racji.
Nie tylko zresztą w psychologii, także ścisłe nauki podlegają tej zasadzie. Fizyka ,
astronomia, ich badania nad czasoprzestrzenią dostarczają coraz to nowych wniosków . Kilkaset lat temu podróże w przeszłość były czystą fantazją i tematem fantazji literackich. Przed stu laty Albert Einstein odkrył, że na strumień czasu ma wpływ grawitacja oraz prędkość, z jaką się poruszamy.

W pobliżu miejsc o olbrzymiej grawitacji czas płynie wolniej i przebywając w nich i wracając na Ziemie przenosimy się niejako w czasie do przodu. Ale czy podróże w przeszłość są możliwe, według tej teorii nie ,ale niedawno genialny amerykański fizyk Stephen Hawking porównał czasoprzestrzeń do małych kwantopodobnych cząsteczek z których zbudowana jest każda materia, przy olbrzymim przybliżeniu tracą one swoją ciągłość i można się wśród nich przemieszczać nie tylko do przodu ale i do tyłu.

Oczywiście jest to dziś nie możliwe ale kto wie może za parę dziesiątek lat będzie realne.
Złożoność i niedostępność świata na podstawie dzisiejszych możliwości nauki nie warunkuje braku poznania i zbliżenia się do prawdy w przyszłości.

Marek Kowalewski
materiał pierwotnie opublikowany na:
http://www.focus.pl/dodane/publikacje/pokaz/publikacje/nauka-jako-zrodlo-poznawcze/nc/1/glos/1/

Mieszkaniec MAREK KOWALEWSKI

MAREK KOWALEWSKI

Dodano 2010-04-13 10:41:58

Tragedia jest jak oczyszczenie

To co wydarzyło się w Katyniu po 70 latach od pierwszej tragedii jest jak oczyszczenie i podsumowanie tamtej historii. Każde porównanie jednej tragedii do drugiej jest nietrafne, poszukiwanie głębszego sensu obu tragedii także jest mylące, wtedy i teraz zginęli ludzie nam bliscy, choć nie chodzi o taką bliskość rodzinną, lecz emocjonalną. Oddali życie za swoją ojczyznę, choć w dużej mierze bezwiednie, do ostatniej sekundy nie byli świadomi tego.

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/10_kwietnia_2010_roku_reakcje_i_relacje_dziennikarzy_189870.html

  1. Pierwszy raz tutaj?

    Cieszymy się, że dołączyłeś do serwisu naszemiasto.pl
    Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zrobieniu pierwszych kroków:

  2. Zwiększ atrakcyjność profilu

    Dodaj tło, zadbaj aby profil miał unikatowy wygląd i wyróżniał się na tle innych

  3. Daj się poznać

    Uzupełnij podstawowe informacje profilowe, dodaj zdjęcie i bądź rozpoznawalny

  4. Dziel się nowymi wydarzeniami!

    Publikuj artykuły, dodawaj galerie, dziel się ciekawymi infomacjami i pozostań na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami

  5. Uczestnicz w życiu lokalnej społeczności

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, chcesz się czymś podzielić lub napisać artykuł? Sam zadecyduj jaką formę wybierzesz

  6. Daj znać co u Ciebie

    Chcesz się czymś podzielić na gorąco, dodaj krótki wpis, wiadomość zostanie opublikowana w prywatnym strumieniu

  7. Opublikuj materiał na stronie miejskiej

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, napisz artykuł i opublikuj go na łamach serwisu, dowiedz się co inni o tym sądzą!

  • Dodaj do obserwowanych Obserwuj ciekawe osoby! Jeżeli pojawi się coś nowego, znajdziesz to również na swoim profilu.
  • Wyślij wiadomość Wysyłaj wiadomości i bądź w kontakcie z innymi mieszkańcami!
  • Zgłoś do moderacji Zgłoś nadużycie ze strony mieszkańca!

Wydarzenia dnia

Materiały mieszkańca