Dodaj zdjęcie profilowe

avatarGrażyna Kiliańska-Przybyło

Polska
Mieszkaniec Grażyna Kiliańska-Przybyło

Grażyna Kiliańska-Przybyło

Dodano 2011-07-27 10:46:12

Znamy kandydatów do nagrody filmowej PE LUX. Skolimowski "odpadł"

26 lipca ogłoszono 3 ścisłych kandydatów do nagrody LUX. Wśród nich, znalazły się filmy "Attenberg" A.R. Tsangariego, "Śniegi Kilimandżaro" R. Guédiguiana i "Play" R. Östlunda. Polski „Essential Killing” J. Skolimowskiego poza finałem. Nagroda LUX (łac. lux - światło) przyznawana jest przez Parlament Europejski od 2007 filmom, które poruszają istotne problemy, stanowiące temat europejskiej debaty. Nagroda jest wyrazem zaangażowania Parlamentu Europejskiego w rozwój kina „Starego Kontynentu”. Niejednokrotnie, poza głównym wątkiem dotyczącym życia jednostki lub danej grupy społecznej, filmy nominowane do europejskiej nagrody LUX stawiają pytania o wartości europejskie, zasady życia rodzinnego czy społecznego lub wolność i prawa jednostki.

Filmy często przedstawiają problemy ogólnospołeczne, takie jak np: imigracja, skutki kryzysu ekonomicznego i perspektywy rozwoju, sprawiedliwość czy solidarność. Dotychczasowymi laureatami nagrody LUX były filmy: „Na krawędzi nieba” (niem. Auf der anderen Seite) w reżyserii Fatih Akin’a (2007), „Milczenie Lorny” (fr.Le silence do Lorna) w reżyserii Jean-Pierre and Luc Dardenne’a (2008), „Witamy” (ang.Welcome) autorstwa Philippe Lioret’a (2009) czy „Obca” (fr. Die Fremde) w reżyserii Feo Aladag’a (2010).

Wśród 10 filmów nominowanych do tegorocznej nagrody filmowej Parlamentu LUX 2011 znalazł się polski obraz „Essential Killing” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego (Polska, Norwegia, Irlandia, Węgry). Jednakże do ścisłego finału zakwalifikowały się trzy inne filmy: grecki obraz "Attenberg" w reżyserii Athiny Rachel Tsangari, francuskie "Śniegi Kilimandżaro" w reżyserii Roberta Guédiguiana i szwedzko-francusko-duńska produkcja "Play" w reżyserii Rubena Östlunda.

Filmy nominowane do nagrody LUX zostaną zaprezentowane szerszej publiczności podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji (31 sierpień - 9 wrzesień 2011). Na zwycięzcę trzeba będzie jednak poczekać do 16 listopada. Jego nazwisko, wyłonione w głosowaniu europosłów, zostanie ogłoszone podczas sesji plenarnej w Strasburgu.
Źródło: www.luxprize.eu; www.europarl.europa.eu

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/przewodnik_po_serwisie_wiadomosci24_pl_106098.html

Mieszkaniec Grażyna Kiliańska-Przybyło

Grażyna Kiliańska-Przybyło

Dodano 2011-07-18 07:52:46

Szukasz pracy? "Screening analyst" prześledzi Twoje życie

Zawody są odbiciem stylu życia ludzi, wartości jakie wyznają i potrzeb społecznych. Dzisiaj słów kilka o zawodzie zwanym oficjalnie „specjalistą ds. analiz rekrutacyjnych”. W miarę rozwoju cywilizacji i postępu technologicznego, niektóre z zawodów znikają, a w ich miejsce powstają nowe. Patryk Latacz przedstawił zawód trendsettera, a o tzw. trenerze życia, life coachingu i pisał Tomasz Barciszewski. Dzisiaj słów kilka o zawodzie zwanym oficjalnie
„specjalistą ds. analiz rekrutacyjnych” (ang. background screening analyst). W rozmowie z osobą, która zajmuje się tym od czterech lat, a która wolała pozostać anonimowa, usłyszałam:

Czytaj też: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/zawod_trendsetter_lansuj_marke_za_pieniadze_18083.html

Mieszkaniec Grażyna Kiliańska-Przybyło

Grażyna Kiliańska-Przybyło

Dodano 2011-02-20 22:27:29

21 lutego - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

"Technologie informacyjne i komunikacyjne dla ochrony i promocji języków i różnorodności językowej " to temat wiodący tegorocznego Dnia Języka. Według UNESCO niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku zginęło pięciu studentów podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Głównym przesłaniem święta jest podkreślenie bogactwa różnorodności językowej i promocja wielojęzyczności. Obchody międzynarodowego dnia języka ojczystego są okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony różnorodności językowej. Według danych UNESCO, na świecie istnieje około 6 tysięcy języków, z których połowa jest tak rzadko używana i mogą zniknąć w ciągu kilku następnych pokoleń. Wiodącym tematem tegorocznego Dnia Języka Ojczystego są "Technologie informacyjne i komunikacyjne dla ochrony i promocji języków i różnorodności językowej."

- „Języki stanowią oprogramowanie dla nowoczesnych technologii informacyjnych. Otwierają nowe możliwości w zakresie rozpowszechniania, badania i uczenia się języków. Sukces elektronicznej wersji Atlasu Języków Zagrożonych, wydanej przez UNESCO, pokazuje siłę i globalny zasięg Internetu w popularyzowaniu idei wielojęzyczności oraz zwiększaniu świadomości językowej. Technologie informacyjne i komunikacyjne mogą być niezwykle użyteczne w promowaniu języków ojczystych.

Dlatego musimy wykorzystać postęp technologiczny, który daje dostęp do różnych źródeł wiedzy oraz umożliwia różnorodne formy ekspresji - powiedziała Irina Bokova, Dyrektor Generalna UNESCO w swoim przesłaniu na Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2011.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest również obchodzony w Polsce. Z tej okazji przygotowano wykłady (m.in. wykład prof. dr hab. Marka Ruszkowskiego pt. ,,Dlaczego mówimy: wóz albo przewóz, a nie przewóz albo wóz. O niektórych prawach językowych”.) oraz konkursy mające na celu popularyzację wiedzy o języku polskim. Szacuje się, że polski jest językiem ojczystym około 46. milionów ludzi na świecie. Jest także szóstym językiem pod względem liczby użytkowników w Unii Europejskiej. Posługuje się nim 10 procent obywateli Unii.

Czytaj też: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/dzis_obchodzimy_miedzynarodowy_dzien_jezyka_ojczystego_183359.html

Mieszkaniec Grażyna Kiliańska-Przybyło

Grażyna Kiliańska-Przybyło

Dodano 2011-02-12 22:05:50

Co łączy Sejm z wychowaniem panien? Dzień otwarty w Sejmie RP

Gmach zajmowany przez Sejm RP ma długą historię. Pierwsze obrady odbyły się na Wiejskiej w 1918 roku, a wcześniej w budynku mieściły się instytuty szkolno-wychowawcze. Gmach i jego dzieje będzie można poznać w dzień otwarty już 20 lutego. Pochłonięci śledzeniem debat czy kłótni polityków nie pamiętamy, że budynek Sejmu RP sam w sobie ma swoją historię, i to całkiem ciekawą. Według przewodnika, tereny naktórych usytuowany jest gmach (tzw. Skarpa Wiślana, czyli okolice ul. Wiejskiej, Górnośląskiej i Maszyńskiego) jeszcze w połowie XIX wieku porastał ogród.

W latach 1851-1853 wzniesiono w tym miejscu budynki Instytutu Szlacheckiego (8-klasowej męskiej szkoły średniej), które po niespełna 10 latach przekazane zostały Instytutowi Maryjskiemu (zwanemu także Aleksandryjsko-Maryjskim Instytutem Wychowania Panien). Była to żeńska szkoła średnia o antypolskim charakterze.

Przerobienie szkoły i internatu dla panien na siedzibę parlamentu nie było łatwe, bo odbywało się w okresie zimowym i pod dużą presją czasową (w ciągu zaledwie 61 dni roboczych). Na dwie zmiany pracowało intensywnie 400 osób, nie zdążono jednak osuszyć wnętrz i wilgoć dawała się we znaki przez kilka tygodni. W ramach remontu przerobiono klasy szkolne, sypialnie, dwie kaplice - katolicką i prawosławną - oraz mieszkanie przełożonej.

W ich miejsce powstały pokoje konferencyjne dla komisji sejmowych, pokoje dla klubów, biblioteka i restauracja. Wykorzystano także mały budynek gospodarczy, gdzie pierwotnie mieściła się kuchnia, pralnia i szpitalik, a który przerobiony został na pokoje ministrów, ambasadorów i naczelnika państwa. Najwięcej problemów dostarczyła sala obrad plenarnych Sejmu, a od 1922 r. również Senatu - dawna jadalnia instytutu.

O tych i innych ciekawostkach dowiemy się podczas wycieczki po gmachu Sejmu i Senatu. Zwiedzanie (całkowicie bezpłatne) odbywa się w grupach kilkunastoosobowych pod opieką przewodnika i trwa ok. 1,5 godziny. Można fotografować lub używać kamery. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Szczegóły: www.sejm.gov.pl (zakładka: edukacja) lub tel. 022 694 23 38, 022 694 16 88.

Uwaga! 20 lutego 2011 – Dzień Otwarty Sejmu. Zwiedzanie jest możliwe w godz. 9-16 i nie wymaga rezerwacji ani wcześniejszego zaproszenia. Osoby zwiedzające Sejm powinny mieć przy sobie dokument tożsamości.


*Opracowując materiał korzystałam również z tekstu Anna Rymarczyk - Warszawski Przewodnik Miejski http://owarszawie.bloog.pl/

Mieszkaniec Grażyna Kiliańska-Przybyło

Grażyna Kiliańska-Przybyło

Dodano 2011-02-11 21:35:45

Europejskie kraje świętują dwudziestą rocznicę numeru 112

11 lutego to Europejski Dzień Numeru 112 oraz dwudziesta rocznica decyzji o powstaniu europejskiego numeru ratunkowego, wspólnego dla wszystkich 27 krajów Unii Europejskiej. W Polsce większe imprezy odbyły się w Warszawie i Krakowie. Dziesiątki numerów ratunkowych współistnieją w Unii Europejskiej, ale tylko 112 umożliwia kontakt ze służbami ratunkowymi (pogotowie, strażacy, policja) w każdym z krajów Unii Europejskiej.

Niestety, 20 lat po jego utworzeniu, trzech obywateli UE na czterech nadal nie wie o istnieniu numeru, który może uratować życie na terenie całej Unii Europejskiej.

"Numer 112 przeznaczony jest dla wszystkich, jest projektem europejskim najbliższym obywatelom. Dlatego też wielka szkoda, że nie jest znany. Razem musimy sprawić, aby numer 112 stał się oczywistością dla każdego obywatela", powiedział Emmanuel Paul, przewodniczący Fundacji 112, mającej siedzibę w Brukseli, której celem jest promocja europejskiego numeru ratunkowego.

Z okazji Europejskiego Dnia Numeru 112 i dwudziestej rocznicy decyzji o jego utworzeniu, kraje UE organizują akcje promujące ten numer. W niektórych miastach uformowane zostaną "łańcuchy ludzkie", w innych udekorowane będą słynne pomniki.

W Polsce w obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 włączyła się Warszawa i Kraków. Szczegóły i podsumowanie akcji: http://ec.europa.eu/polska/news/110211_112_pol_pl.htm

  1. Pierwszy raz tutaj?

    Cieszymy się, że dołączyłeś do serwisu naszemiasto.pl
    Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zrobieniu pierwszych kroków:

  2. Zwiększ atrakcyjność profilu

    Dodaj tło, zadbaj aby profil miał unikatowy wygląd i wyróżniał się na tle innych

  3. Daj się poznać

    Uzupełnij podstawowe informacje profilowe, dodaj zdjęcie i bądź rozpoznawalny

  4. Dziel się nowymi wydarzeniami!

    Publikuj artykuły, dodawaj galerie, dziel się ciekawymi infomacjami i pozostań na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami

  5. Uczestnicz w życiu lokalnej społeczności

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, chcesz się czymś podzielić lub napisać artykuł? Sam zadecyduj jaką formę wybierzesz

  6. Daj znać co u Ciebie

    Chcesz się czymś podzielić na gorąco, dodaj krótki wpis, wiadomość zostanie opublikowana w prywatnym strumieniu

  7. Opublikuj materiał na stronie miejskiej

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, napisz artykuł i opublikuj go na łamach serwisu, dowiedz się co inni o tym sądzą!

  • Dodaj do obserwowanych Obserwuj ciekawe osoby! Jeżeli pojawi się coś nowego, znajdziesz to również na swoim profilu.
  • Wyślij wiadomość Wysyłaj wiadomości i bądź w kontakcie z innymi mieszkańcami!
  • Zgłoś do moderacji Zgłoś nadużycie ze strony mieszkańca!

Wydarzenia dnia

Materiały mieszkańca