Dodaj zdjęcie profilowe

avatarRoger Piaskowski

Wrocław
Mieszkaniec Roger Piaskowski

Roger Piaskowski

Dodano 2012-05-12 15:12:30

Czy Moskwa ukrywa mózg marszałka Piłsudskiego?

Kto odebrał Polakom mózg Józefa Piłsudskiego, twórcy niepodległości, obrońcy przed bolszewicką agresją 1920 r.? Czy Moskwa ukrywa mózg Marszałka? Polskie władze nie wyjaśniają okoliczności zaginięcia mózgu Józefa Piłsudskiego, który po śmierci przekazał go nauce polskiej. Bohater narodowy, którego ciało spoczywa wśród królów na Wawelu w Krakowie, a serce złożono w urnie obok matki w grobie na cmentarzu Rossa w Wilnie, zapisał mózg Polskiemu Instytutowi Badań Mózgu kierowanemu przez prof. Maksymiliana Rose.

Ta niezwykła historia ma swój początek w ogarniętej żałobą Warszawie w dniu 14 maja 1935 roku.

W sali konferencyjnej Pałacu Belwederskiego, ok. godziny 9, lekarze pod kierunkiem dr majora Kalicińskiego otwarli czaszkę zmarłego 12 maja marszałka Piłsudskiego i wyjęli mózg. 21 maja do Belwederu przyjechał z Wilna prof. Maksymilian Rose i z rąk rotmistrza Aleksandra Hrynkiewicza odebrał szkatułkę z zabezpieczonym mózgiem. W towarzystwie pułkownika Stefana Mozołowskiego Rose zawiózł samochodem bezcenny preparat do Wilna i umieścił w specjalnym pawilonie Instytutu Badań Mózgu przy ulicy Letniej 5.

Prof. Rose był europejskiej sławy neurologiem, twórcą cytoarchitektoniki - metody badań kory mózgowej. Jako pierwszy w Polsce zastosował terapię insulinową w leczeniu schizofrenii. Rose rozpoczął badania mózgu: stworzył materiały analityczne, segregował preparaty, wykonał odlewy, sfotografował mózg i wraz z zespołem naukowym zgromadził dokumentację. W listopadzie 1937 roku ten 54-letni badacz nagle zmarł na zawał serca. Dorobek naukowy został opublikowany w pierwszej części pracy "Mózg Józefa Piłsudskiego" wydanej w 1938 roku w Wilnie. Głównie były to tablice z fotografiami i opisami mózgu.

Badania po śmierci Rosego były kontynuowane, przerwała je katastrofa wojenna 1939 roku. 18 września wojska Armii Czerwonej napadły na bezbronne Wilno, gdy polskie oddziały toczyły wojnę obronną z hitlerowskim agresorem. Sowieci zajęli polskie terytoria, instytucje państwowe, aresztowali i likwidowali inteligencję, a przy tym rabowali i wywozili to, co ich interesowało: maszyny i urządzenia, złoto, dzieła sztuki, dokumentację naukową i byli zainteresowani materiałami dotyczącymi Piłsudskiego, którego przywódca ZSRR Stalin szczególnie nienawidził za klęskę jaką Armii Czerwonej zadał w 1920 r.

Powszechnie wiedziano w Moskwie, że Wilno jest oczkiem w głowie Piłsudskiego. W tym czasie zaczęła się ciemna strona historii mózgu, którą pogłębiło oddanie Wilna jesienią 1939 w posiadanie państwu litewskiemu przez Stalina. Litewscy gospodarze zamknęli Uniwersytet Wileński i zajęli Instytut Badań Mózgu wraz z całym zespołem szpitalnym przy ul. Letniej 5. Do dzisiaj słychać w Wilnie chichot historii.

Istnieje szereg hipotez, co do losów mózgu Marszałka Polski. Narasta mit, który staje się ekscytującym zadaniem detektywistycznym. Wydaje się, że w archiwach medycznych w Rosji należy szukać istotnych informacji. Miejmy nadzieję, że nauka odzyska szansę dokończenia badań nad fenomenem intelektu jednego z najwybitniejszych Polaków XX w.
https://plus.google.com/u/0/b/113986743078714025442/113986743078714025442/posts

Mieszkaniec Roger Piaskowski

Roger Piaskowski

Dodano 2009-11-22 15:07:44

Legnica. Młode malarstwo pozbawione buntu?

W Legnicy wykuwa się polskie malarstwo współczesne. Na piątkowym finisażu 19. Promocji Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych, przyznano Grand Prix w postaci indywidualnej wystawy w w Galerii Sztuki w Legnicy. Zdaje się, że tegoroczne prezentacje i przyznane nagrody wywołują jednak mieszane ucz

Mieszkaniec Roger Piaskowski

Roger Piaskowski

Dodano 2009-07-25 18:46:33

Legnica - huragan zniszczył park

Stuletnie kasztanowce, modrzewie, sosny rozszarpał i wyrwał z korzeniami szatański żywioł. Huraganowy wiatr, jakiego nie odnotowały kroniki miasta, przeraził ludzi i zniszczył setki drzew.
Legnica została pozbawiona najpiękniejszego parku.

  1. Pierwszy raz tutaj?

    Cieszymy się, że dołączyłeś do serwisu naszemiasto.pl
    Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zrobieniu pierwszych kroków:

  2. Zwiększ atrakcyjność profilu

    Dodaj tło, zadbaj aby profil miał unikatowy wygląd i wyróżniał się na tle innych

  3. Daj się poznać

    Uzupełnij podstawowe informacje profilowe, dodaj zdjęcie i bądź rozpoznawalny

  4. Dziel się nowymi wydarzeniami!

    Publikuj artykuły, dodawaj galerie, dziel się ciekawymi infomacjami i pozostań na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami

  5. Uczestnicz w życiu lokalnej społeczności

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, chcesz się czymś podzielić lub napisać artykuł? Sam zadecyduj jaką formę wybierzesz

  6. Daj znać co u Ciebie

    Chcesz się czymś podzielić na gorąco, dodaj krótki wpis, wiadomość zostanie opublikowana w prywatnym strumieniu

  7. Opublikuj materiał na stronie miejskiej

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, napisz artykuł i opublikuj go na łamach serwisu, dowiedz się co inni o tym sądzą!

  • Dodaj do obserwowanych Obserwuj ciekawe osoby! Jeżeli pojawi się coś nowego, znajdziesz to również na swoim profilu.
  • Wyślij wiadomość Wysyłaj wiadomości i bądź w kontakcie z innymi mieszkańcami!
  • Zgłoś do moderacji Zgłoś nadużycie ze strony mieszkańca!

Wydarzenia dnia

Materiały mieszkańca