Dodaj zdjęcie profilowe

avatarnorak

Lublin
Mieszkaniec norak

norak

Dodano 2014-06-12 15:25:29

Znalazł brata po 30 latach

W dzieciństwie zostali rozdzieleni. Jeden z braci miał pójść do domu dziecka, drugi do rodziny zastępczej. Znikają sobie z oczu na długi czas. Po 30 latach odnajdują się w internecie, na portalu społecznościowym...

Początek


Rozdzieleni zostali z powodu problemów wychowawczych ich rodzi

Mieszkaniec norak

norak

Dodano 2012-11-30 10:35:10

Berest - takich miejsc się nie zapomina

Nazwa wsi Berest wywodzi się od brzostów - rodzaju wiązów. To ogromne drzewa, o wysokiej koronie, bardzo popularne w tamtej okolicy. Berest to wieś na Nowosądecczyźnie, z przepiękną cerkwią i bolesną historią w tle.

Powstanie wsi


Wieś położona jest w Beskidzie Sądeckim przy drodze łączącej Grybów z Krynicą. W pobliżu znajdują się takie znane miejscowości jak Krynica, Nowy Sącz, Piwniczna, Wysowa, Gorlice. Wieś powstała pod koniec XVI wieku, w państwie biskupów muszyńskich. Mieszkańcy wsi zajmowali się uprawą roli, hodowlą, wypalali węgiel drzewny dla znajdującej się w pobliżu huty.


Republika Łemska


Berest zamieszkiwany był przez ludność łemską. 5 grudnia 1918 roku w wyniku rozpadu Austro-Węgier proklamowano http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B5%D0%BC%D0%BA%D1%96%D0%B2%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0_%D0%A0%D0%B5%D1%81%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D1%96%D0%BA%D0%B0

Mieszkaniec norak

norak

Dodano 2012-11-24 23:12:40

Nawojowa - niszczejące skarby kultury i przyrody

W Nawojowej wieży w nocy widać postać tajemniczej kobiety. Zazwyczaj stoi pośród płomieni. Słychać jej płacz i szczęk żelaza. Postać kobiety znika natychmiast, gdy w pobliskim klasztorze zaczyna brzmieć dzwon. Tak głosi legenda.

Trochę legendy


Jeszcze inna legenda opowiada o skarbach, które miałyby znajdować się w lochach zamkowych. Ciężko wykraść te skarby, albowiem są pilnowane przez diabły w postaci psów. Ale nie tylko. Po lochach kręci się też widmo groźnego rycerza. Każdy śmiałek, który miał „przyjemność” go spotkać, nie wrócił już do świata żywych. Czyżby rycerzem tym był słynny założyciel osady - rycerz Nawoj? Według innej jeszcze legendy, to właśnie rycerz Nawoj, około 1000. roku przybył w te okolice razem ze swoimi wojami, i by założyć tu osadę rycerską.

Odrobinę historii


Według dokumentów historycznych, Nawojowa miała być założona przez kasztelana krakowskiego - Nawoja z Tęczyna, który otrzymał owe tereny jako uposażenie, od Bolesława Krzywoustego. Osada przechodziła potem w ręce kolejnych przedstawicieli tego rodu. Po Nowowiejskich w XVI wieku majątek staje się własnością rodu Lubomirskich, a pod koniec XVIII przechodzi pod władanie Stadnickich.

To właśnie ród Stadnickich znany ze swej gospodarności, rozbudował zamek i przyczynił się do ogromnego wzrostu gospodarczego tej okolicy. Niestety, reforma komunistyczna rolnictwa PKWN po II wojnie światowej pozbawia ród ten praw własności i majątek przechodzi na rzecz państwa.

Pałac Stadnickich


Najbardziej reprezentatywne miejsce w Nawojowej, to oczywiście pałac Stadnickich. Zbudowany w latach 1580 - 1590 roku przez Piotra Nawojowskiego, zostaje w XIX wieku rozbudowany przez Stadnickich. W 1855 roku zamek zostaje spalony w pożarze. Z niewielkimi zmianami zostaje odbudowany przez hrabiego Edwarda Stadnickiego.

Faszyści, komuniści i nietoperze


W czasie II wojny światowej w zamku stacjonowały oddziały wojska niemieckiego. Hrabia Stadnicki współpracował z hitlerowcami dla uspokojenia sytuacji w okolicy. Jednocześnie cała jego rodzina podejmowała podziemną walkę z nazistami w strukturach Armii Krajowej.
Po wojnie, decyzją władz komunistycznych Stadniccy tracą majątek. W zamku powstaje technikum rolnicze. W latach 1982-1989 swoją siedzibę miały tu Zmotoryzowane Oddziały Milicji Obywatelskiej (ZOMO). Dzisiaj swoją siedzibę mają tu ...nietoperze. Podkowce małe (Rhinolophus hipposideros) występują tu od roku 2007.

Rozwój w ostatnich latach


Aktualnie, oprócz nietoperzy, swoją siedzibę w zamku mają też Ośrodek Doradztwa Rolniczego, oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ośrodek bardzo pozytywnie wpływa na rozwój gminy Nawojowa, a organizowana w zamku od wielu lat wystawa rolnicza „AGROPROMOCJA” należy do najbardziej prestiżowych i znanych w branży.

Park jakich mało na świecie


Wokół zamku znajduje się jedyny w swoim rodzaju, przepiękny park. Od 1966 roku jest w Rejestrze Pomników Przyrody. Park został założony w 1840 roku przez hrabię Edwarda Stadnickiego, który znany był ze swojej miłości do drzew. Sprowadzone przez niego okazy rosną w parku do dziś. Drzewostan jest mieszany, tworzony przez rozmaite gatunki, również obcego pochodzenia. Najwięcej tzw. „egzotów” sprowadził Adam Stadnicki, wnuk Edwarda. Są to m. in. platan, tulipanowiec, dęby czerwone, tuja, cypryśniki, choiny, grujeczniki japońskie oraz wiele innych. W parku znajdziemy także jadalnego kasztana (Castanea sativa) rozpowszechnianego w Europie zachodniej przez starożytnych Rzymian.

Przyszłość zabytku?


Od 24 lutego 1971 roku park oraz pałac wpisany jest do Rejestru Zabytku. Jednak park jest bardzo zaniedbany. Podobnie zresztą zamek, który wymaga gruntownego remontu, a obecni administratorzy obiektu nie mają na to pieniędzy.

Najlepszym rozwiązaniem mogłoby być zwrócenie bezprawnie zagrabionego majątku jego prawowitym właścicielom. Potomkowie Stadnickich od lat o to zabiegają. Niestety, jak dotąd bezskutecznie. Tymczasem przepiękny park i zabytkowy pałac z roku na rok coraz bardziej niszczeją.

http://www.wiadomosci24.pl/rejestracja/

Mieszkaniec norak

norak

Dodano 2012-11-17 22:58:39

Shoefiti, czyli buty na drucie. Zabawa czy zaśmiecanie otoczenia?

Czy zdarzyło się wam kiedyś zauważyć na drucie wysokiego napięcia parę związanych ze sobą butów? A może dwie takie pary? Albo sto pięćdziesiąt siedem? Zapewne, nie była to reklama znajdującego się w pobliżu szewca lub salonu obuwniczego...

Wysoko do góry


Wszystko wskazuje na to, że zwyczaj ten wywodzi się z USA. Niepotrzebne nikomu buty związuje się sznurowadłami, a następnie rzuca do góry. Rzuca się tak długo, aż buty zawisną na drucie wysokiego napięcia. Lub na kablu telefonicznym. Albo na drzewie. Dużym dębie.

Buty na drzewie


W Stanach Zjednoczonych takich drzew z butami (Shoe trees) mamy ok. 70. Są bardzo gęsto obwieszone zużytym obuwiem. Stają się czymś w rodzaju atrakcji turystycznej, a okolica, w której się znajdują staje się popularna.

Mafijny znak


Dawniej handlarze narkotyków oznaczali tak terytoria swojej działalności. Buty wieszano zwykle w miejscach, gdzie zginął członek danego gangu. Inni twierdzą, że buty wieszano w miejscach, gdzie pojawiła się policja. Wiszące obuwie miały ostrzegać innych członków przed „wpadką”.


Dzisiaj wiszące buty raczej nic nie oznaczają. Są formą dowcipu, mającego wprowadzić przechodnia w stan zadziwienia, lub skłonić go do refleksji. Są też tacy, co uważają shoefiti za ekologiczne zło. Takie dodatkowe zaśmiecanie świata. Dyskusyjna kwestia, warta zastanowienia.

Shoefiti w Pradze


Bardzo wielu zwolenników shoefiti można znaleźć w Czechach. Najsłynniejsze miejsce znajduje się w Pradze, w Letna Park (potocznie zwany Parkiem Stalina). Dawniej mieścił się tu największy na świecie pomnik Stalina. Dziś park jest miejscem odpoczynku prażan. Turyści odwiedzają to miejsce ze względu na przepiękną panoramę Pragi, oraz z powodu imponująco wyglądającego shoefiti.

W Polsce


W 2006 roku trójka znajomych (Monada,Maess, Wimmy ) rozpoczyna zaszczepianie shoefiti w Warszawie. Wiszącymi butami zafascynowali się podczas swoich zagranicznych podróży. Postanowili zarazić tym Polaków. Zakładają bloga, i zbierają dokumentację fotograficzną butów zawieszonych w różnych dziwnych miejscach.

Niestety, w naszym kraju shoefiti nie znalazło zbyt wielu entuzjastów. Być może jesteśmy na to zbyt poważni, albo preferujemy inny rodzaj humoru.

http://www.wiadomosci24.pl/rejestracja/

  1. Pierwszy raz tutaj?

    Cieszymy się, że dołączyłeś do serwisu naszemiasto.pl
    Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zrobieniu pierwszych kroków:

  2. Zwiększ atrakcyjność profilu

    Dodaj tło, zadbaj aby profil miał unikatowy wygląd i wyróżniał się na tle innych

  3. Daj się poznać

    Uzupełnij podstawowe informacje profilowe, dodaj zdjęcie i bądź rozpoznawalny

  4. Dziel się nowymi wydarzeniami!

    Publikuj artykuły, dodawaj galerie, dziel się ciekawymi infomacjami i pozostań na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami

  5. Uczestnicz w życiu lokalnej społeczności

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, chcesz się czymś podzielić lub napisać artykuł? Sam zadecyduj jaką formę wybierzesz

  6. Daj znać co u Ciebie

    Chcesz się czymś podzielić na gorąco, dodaj krótki wpis, wiadomość zostanie opublikowana w prywatnym strumieniu

  7. Opublikuj materiał na stronie miejskiej

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, napisz artykuł i opublikuj go na łamach serwisu, dowiedz się co inni o tym sądzą!

  • Dodaj do obserwowanych Obserwuj ciekawe osoby! Jeżeli pojawi się coś nowego, znajdziesz to również na swoim profilu.
  • Wyślij wiadomość Wysyłaj wiadomości i bądź w kontakcie z innymi mieszkańcami!
  • Zgłoś do moderacji Zgłoś nadużycie ze strony mieszkańca!

Wydarzenia dnia

Materiały mieszkańca