Dodaj zdjęcie profilowe

avatarBogusław Sobczak

Polska
Mieszkaniec Bogusław Sobczak

Bogusław Sobczak

Dodano 2015-12-16 10:41:29

Lasy dla życia

Dobiega końca druga edycja innowacyjnego projektu "Lasy dla życia" realizowanego przez krakowską fundację Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych. Jego celem jest aktywizacja i rehabilitacja niepełnosprawnych mieszkańców domów pomocy społecznej. Wyjazdy osób niepełnosprawnych do lasów z programem rehabili

Mieszkaniec Bogusław Sobczak

Bogusław Sobczak

Dodano 2015-12-10 13:54:35

Edukacja leśna niepełnosprawnych dzieci w Krakowie

Dobiegła końca realizacja projektu "Akademia Leśnego Odkrywcy"- innowacyjny projekt edukacji leśnej, realizowany przez krakowską fundację Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych. Uczniowie niewidzący oraz słabowidzący pod opieką wolontariuszy brali udział w zajęciach edukacyjnych i w warsztatach prowadzonych m.in. w Puszczy Niepołomickiej, gdzie uczyli się przyrody i zdobywali wiedzę o lesie.

Opiekę edukacyjną i naukową nad uczestnikami projektu sprawowali nauczyciele wraz z kadrą i wolontariuszami Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Partnerem projektu jest Koło Naukowe Leśników przy Wydziale Leśnym UR w Krakowie.

Efektem realizacji "Akademia Leśnego Odkrywcy" jest opracowanie pilotażowego programu edukacyjnego, który ma służyć wzbogaceniu oferty edukacji przyrodniczej i leśnej szkół, która byłaby oparta o innowacyjne metody nauczania.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Więcej informacji o projekcie na stornie http://fundacjafril.blogspot.com/2015/08/akademia-lesnego-odkrywcy.html

Mieszkaniec Bogusław Sobczak

Bogusław Sobczak

Dodano 2015-10-15 10:26:25

Powstał film o pacyfikacji w Radwanowicach

Kto zdradził, że musiało zginąć 30 niewinnych osób? To pytanie od wielu lat nie dawało spokoju Władysławowi Gędłkowi, żołnierzowi AK, NOW i powojennej partyzantki antykomunistycznej. Dlatego rozpoczął samotne śledztwo. Tłem historycznym filmu jest pacyfikacja podkrakowskiej wsi Radwanowice, której dokonali Niemcy 21 lipca 1943 roku.

- Głównym motywem filmu jest śledztwo, jakie prowadzi Władysław Gędłek, próbując dotrzeć do przyczyn zbrodni – mówi reżyser Gabriela Mruszczak. – Premiera dokumentu została zaplanowana na październik, niestety główny bohater odszedł od nas kilka dni temu. Już nie zobaczy filmu…

Pamiętnego dnia 21 lipca 1943 r. podczas pacyfikacji Radwanowic zginęła m.in. żona Władysława Gędłka, brat oraz teściowie. On sam przeżył cudem, ukrywając się w stodole – nieświadomy zagrożenia dla bliskich, był przekonany, że Niemcy poszukują tylko jego. Po wojnie nie dane mu było wrócić do Radwanowic, bo władze komunistyczne skazały go na długoletnie więzienie i tortury. Gdy odzyskał wolność, postanowił rozpocząć własne śledztwo. Przez trzydzieści lat samotnie szukał świadków i brakujących faktów. I, jak mówi, udało mu się je w znacznej mierze odnaleźć.

- Tragizm bohatera polega na tym, że teraz, kiedy on chce wyjaśnić ważną, z osobistego i historycznego punktu widzenia kwestię, społeczeństwo nie jest już zainteresowane jego historią, bo żyje innymi problemami – mówi Mruszczak.
W filmie, Władysław Gędłek krok po kroku pokazuje jak przebiegało jego śledztwo ws. pacyfikacji wsi. W tle opowieści odbywają się rocznicowe uroczystości w Rudawie i Radwanowicach. Gędłek w nich uczestniczy i próbuje zainteresować swoją historią spotkanych ludzi. Przy okazji rozmawia ze świadkami tragicznych wydarzeń, z których wielu nie chce mówić wprost o trudnej przeszłości - okazuje się bowiem, że w samej wsi wiele osób było podejrzewanych o współpracę z Niemcami, a poruszanie tego tematu jest problematyczne.
- W trakcie realizacji filmu sami staliśmy się historycznymi śledczymi, bo rozmawiając ze świadkami wojennych wydarzeń, odkrywaliśmy prawdę, w wielu aspektach, dosyć odległą od tej oficjalnie przekazywanej – mówi producent Bogusław Sobczak.

Półgodzinny dokument pt. „Radwanowice 1943” zostanie wyemitowany na antenie TVP Kraków 17 października (sobota) o godz. 21.00, powtórkę zaplanowano na 20 października (wtorek) o godz. 21.00. Oglądanie TVP Kraków możliwe jest również online pod adresem: http://krakow.tvp.pl/

Mieszkaniec Bogusław Sobczak

Bogusław Sobczak

Dodano 2014-12-04 15:54:04

Lasy dla niepełnosprawnych

Dobiega końca tegoroczna edycja innowacyjnego projektu „Lasy dla życia”, który ma na celu promowanie turystyki leśnej wśród osób niepełnosprawnych. W ramach projektu prowadzona jest m.in. kampania społeczna pod hasłem „Las dla każdego" - Na terenie małopolskich las

  1. Pierwszy raz tutaj?

    Cieszymy się, że dołączyłeś do serwisu naszemiasto.pl
    Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zrobieniu pierwszych kroków:

  2. Zwiększ atrakcyjność profilu

    Dodaj tło, zadbaj aby profil miał unikatowy wygląd i wyróżniał się na tle innych

  3. Daj się poznać

    Uzupełnij podstawowe informacje profilowe, dodaj zdjęcie i bądź rozpoznawalny

  4. Dziel się nowymi wydarzeniami!

    Publikuj artykuły, dodawaj galerie, dziel się ciekawymi infomacjami i pozostań na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami

  5. Uczestnicz w życiu lokalnej społeczności

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, chcesz się czymś podzielić lub napisać artykuł? Sam zadecyduj jaką formę wybierzesz

  6. Daj znać co u Ciebie

    Chcesz się czymś podzielić na gorąco, dodaj krótki wpis, wiadomość zostanie opublikowana w prywatnym strumieniu

  7. Opublikuj materiał na stronie miejskiej

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, napisz artykuł i opublikuj go na łamach serwisu, dowiedz się co inni o tym sądzą!

  • Dodaj do obserwowanych Obserwuj ciekawe osoby! Jeżeli pojawi się coś nowego, znajdziesz to również na swoim profilu.
  • Wyślij wiadomość Wysyłaj wiadomości i bądź w kontakcie z innymi mieszkańcami!
  • Zgłoś do moderacji Zgłoś nadużycie ze strony mieszkańca!

Wydarzenia dnia

Materiały mieszkańca