Dodaj zdjęcie profilowe

avatarAndrzej Mazurkiewicz

Polska
Posługujący się m. in. językiem chińskim doktor ekonomii (przez przypadek) i inżynier elektronik (z wyboru), wieloletni informatyk. A w ogóle, to diabli wiedzą co.
Mieszkaniec Andrzej Mazurkiewicz

Andrzej Mazurkiewicz

Dodano 2012-02-02 09:59:25

Chiny prezentują pięcioletni plan rozwoju usług

Na stronach Ministerstwa Handlu Chin można znaleźć "Zarys 5 letniego planu rozwoju handlu usługami". Jest to obowiązkowa lektura dla firm pragnących zaistnieć w Chinach. I znowu, do znudzenia, eksportujmy! Na stronach Ministerstwa Handlu Chin można znaleźć "Zarys 5 letniego planu rozwoju handlu usługami".

Obecnie Chiny są przede wszystkim zapleczem produkcyjnym świata. Władze pragną zmienić tę sytuację i szybciej rozwijać sferę usług. Celem jest zwiększenie udziału usług zarówno w produkcie krajowym brutto, jak i w eksporcie.

Należy pamiętać, że w ślad za tego typu oficjalnymi dokumentami idą zachęty organizacyjne i finansowe. Dlatego lektura planu jest przydatna dla firm chcących zaistnieć w Chinach.

Już w trakcie realizacji poprzedniego 11. planu pięcioletniego Chiny osiągnęły imponujący wzrost usług. W latach 2006-2010 wartość usług zwiększyła się o 89 proc., tzn. średnio o 13,4 proc. rocznie (dane w dokumencie są niespójne, podane jest 17,3 proc. - przyp autora). Eksport usług rósł średnio o 16,8 proc. rocznie. W tym samym okresie (2006 - 2010) Chiny przesunęły się z pozycji ósmego eksportera usług na świecie na czwartą pozycję. Obroty w handlu usługami (import plus eksport) wzrosły z 31 mld dolarów do 70 mld dolarów.

Założenia wzrostu udziału usług


Rynek ma być podstawowym regulatorem wzrostu usług, a rząd ma ten wzrost stymulować wskaźnikami makroekonomicznymi. Reformy tego rynku usług mają zaś być powiązane z otwarciem rynku usług na konkurencję (zagraniczną).

Eksport usług ma być powiązany z eksportem dóbr. Usługi powinny rozszerzać ofertę sprzedaży towarów i powinny być z nią spójne, a wzrost udziału usług ma być związany z ogólną zmianą struktury (PKB i eksportu). Powinny być zachowane właściwe relacje pomiędzy ochroną środowiska, rozwojem gospodarczym i wzrostem zamożności społeczeństwa (szczególnie jego biedniejszych grup).

Cele


Do 2015 roku obroty w handlu usługami mają wzrosnąć do 600 mld dolarów przy zrównoważonym imporcie i eksporcie.

Usługi o dużym udziale wiedzy, własności intelektualnej i zaawansowanej technologii mają stanowić 45 proc. wszystkich usług i ma nastąpić większe otwarcie tego rynku i zwiększenie konkurencyjności tego sektora gospodarki.

Marka "Usługi chińskie" ma być marką rozpoznawalną (oczywiście pozytywnie) na rynku światowym. Firmy chińskie mają zwiększyć aktywność na polu patentowym, rejestracji znaków towarowych i obecności na świecie.

Rozwój usług we wszystkich prowincjach ma być prowadzony w racjonalny sposób przy wykorzystaniu pracy ośrodków analitycznych i uwzględnieniu specyfiki poszczególnych prowincji.

Duży nacisk ma być położony na outsourcing (ludzie mało światowi nazywali to kooperacją - przyp. autora) usług do Chin.

Otwarcie się Chin na usługi z zewnątrz


Rynek chiński ma być bardziej otwarty na import nowoczesnych usług z zagranicy. Popierany będzie import zaawansowanych technologii i technik zarządzania w takich dziedzinach jak projektowanie, badania i rozwój, marketing. Popierane będą zagraniczne inwestycje w produkcję oprogramowania, outsourcing i usługi logistyczne. Rozszerzona ma być dwu- i wielostronna współpraca z innymi krajami, szczególnie z krajami bloku ASEAN, z Hongkongiem, Makao oraz Tajwanem.

Przyspieszenie "wyjścia za granicę"


Wspierane będą wszelkie inicjatywy mające na celu zaistnienie chińskich firm usługowych w innych krajach także poprzez bezpośrednie inwestycje zagraniczne.

Gwarancje (stabilności systemu)


Wszyscy Chińczycy powinni docenić znaczenie usług (zalecenie władz centralnych) i wszystkie regiony i agencje rządowe powinny przeanalizować i śledzić na bieżąco sytuację oraz aktywnie stwarzać warunki sprzyjające rozwojowi usług.

Władze Chin zamierzają zmienić prawo w obszarze handlu zagranicznego i wprowadzić wytyczne do promocji handlu w dziedzinie usług. Wprowadzone będą także standardy jakości usług.

Poprawiony zostanie system statystyczny, mający na celu zbieranie informacji o stanie rozwoju usług.

Jak podaje http://fms.mofcom.gov.cn/table/fms1212.pdf

Mieszkaniec Andrzej Mazurkiewicz

Andrzej Mazurkiewicz

Dodano 2011-12-11 10:27:08

Chiny ustaliły harmonogram świąt państwowych na 2012 rok

Rada Państwa Chin ustaliła harmonogram świąt państwowych i dodatkowych dni wolnych od pracy w Chinach w 2012 roku. Dodatkowym ciekawym elementem jest także wielkość wynagrodzenia za pracę w tych dniach. Rada Państwa Chin informacją nr 45/2011 ustaliła harmonogram świąt państwowych i dodatkowych dni wolnych od pracy w Chinach w 2012 roku. Dodatkowym ciekawym elementem jest algorytm wynagradzania za pracę w dniach wolnych.

Dni wolne od pracy w 2012 roku


Rutynowo dniami wolnymi od pracy są soboty i niedziele. Poza tym, poniższa lista przedstawia dni wyznaczone przez Radę Państwa.

Nowy Rok według kalendarza gregoriańskiego
1-3 stycznia (łącznie 3 dni),
31 grudnia (sobota) jest oficjalnym dniem roboczym.

Chiński Nowy Rok według kalendarza księżycowego
22-28 stycznia (łącznie 7 dni),
21 stycznia (sobota) i 29 stycznia (niedziela) są oficjalnymi dniami roboczymi.

Tradycyjne Chińskie Święto Zmarłych
2-4 kwietnia (łącznie 3 dni),
31 marca (sobota) and 1 kwietnia (niedziela) są oficjalnymi dniami roboczymi.

Święto Pracy
29 kwietnia – 1 maja (łącznie 3 dni),
28 kwietnia (sobota) jest oficjalnym dniem roboczym.

Święto Smoczych Łodzi
22-24 czerwca (łącznie 3 dni).

Święto Środka Jesieni
30 września – 7 października (łącznie 8 dni),
29 września (sobota) jest oficjalnym dniem roboczym.

Stawki wynagrodzeniowe w Chinach. Czytaj dalej ---->

Wynagrodzenia


Ogólną zasadą jest, że za pracę w soboty i niedziele stosowana jest podwójna stawka wynagrodzenia. Chińska logika ustalania wynagrodzeń w czasie dni wolnych, związanych ze świętami, trochę różni się od zachodniej.

Przykładowo za pracę w poniższych dniach stosowane są poniższe stawki wynagrodzenia.
Sobota 31 grudnia – normalna stawka wynagrodzenia. Ten dzień pracy jest "przeniesiony" z normalnego dnia pracy. Stąd obowiązuje normalna stawka wynagrodzenia.
Niedziela 1 stycznia – potrójna stawka wynagrodzenia. W święta państwowe obowiązuje potrójna stawka wynagrodzenia.
Poniedziałek i wtorek 2 i 3 stycznia – podwójna stawka wynagrodzenia. Te dni wolne są "przeniesione" z normalnych dni wolnych, więc obowiązuje podwójna stawka wynagrodzenia.

Należy pamiętać, że ogólnie rzecz biorąc, zaproponowanie Chińczykowi pracy w święta jest zdecydowanym nietaktem i powinno być stosowane w wyjątkowo poważnych, awaryjnych sytuacjach. W Chinach około 200 milionów ludzi pracuje poza miejscem zamieszkania. Święta są w takich przypadkach jedynym okresem, gdy rodziny spotykają się razem (zobacz: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/chiny_pierwsze_wyniki_szostego_spisu_powszechnego_193245.html

Mieszkaniec Andrzej Mazurkiewicz

Andrzej Mazurkiewicz

Dodano 2011-10-12 10:00:42

Chiny zwiększyły nadzór nad kupnem firm przez obcokrajowców

Od 1 września Chiny zwiększyły nadzór nad zagranicznymi inwestorami kupującymi chińskie firmy i łączących swoje firmy z chińskimi. Celem jest zabezpieczenie się przed przejęciem kontroli nad kluczowymi firmami przez zagranicę. Zarządzenie nr 53 (2011) Ministerstwa Handlu nakłada na zagranicznych inwestorów kupujących chińskie firmy, łączących swoje firmy z chińskimi lub uzyskujących faktyczną kontrolę nad niektórymi chińskimi firmami.

Firmy podlegające zarządzeniu
Przedsiębiorstwo wojskowe lub związane z produkcją lub usługami dla wojska lub posiadające infrastrukturę istotną z punktu widzenia obronności.
Przedsiębiorstwo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa z obszaru rolnictwa, energii i zasobów naturalnych, transportu, kluczowych technologii i kluczowi producenci sprzętu/maszyn.

Niestety nie zostały w sposób ścisły podane definicje firm podlegające zarządzeniu.

Do analizy wpływu transakcji na bezpieczeństwo brane są pod uwagę:
- wpływ transakcji zakupu/połączenia na obronę narodową, włączając w to zdolność do produkcji na rynek wewnętrzny, dostarczania usług na rynek lub dostarczania infrastruktury i sprzętu związanego z bezpieczeństwem narodowym;
- wpływ transakcji na stabilność chińskiej gospodarki;
- wpływ transakcji na podstawowy poziom życia obywateli i porządek w państwie;
- wpływ transakcji na badania i rozwój w obszarze kluczowych technologii związanych z bezpieczeństwem narodowym.

Przed złożeniem formalnego wniosku o audyt transakcji zakupu, inwestor może wnioskować do Ministerstwa Handlu o udzielenie wyjaśnień związanych z procedurą audytu dotyczącą tej transakcji. Niestety, wyjaśnienia te nie wiążą prawnie organów władzy.

Istotne jest, że w procedurze audytu rozpatrywana jest faktyczna kontrola nad chińskim przedsiębiorstwem. Nie musi być to zakup. Może to być wpływ na decyzje zarządu poprzez odpowiednio sformułowane umowy.

Ponieważ Hongkong, Makao i Tajwan są traktowane jako inne administracje gospodarcze, przepisy dotyczą także inwestorów z tych obszarów.

Ponieważ przepisy związane z tego rodzaju audytem są wdrażane od pół roku, omawiany dokument uściśla je, jeszcze nie wiadomo jak faktycznie wpłyną one na planowane inwestycje zagraniczne. Potencjalnym inwestorom zaleca się zwrócić do Ministerstwa Handlu o opinię PRZED planowaną transakcją.

Czytelnikom, którzy dotarli do końca i jeszcze nie wypełnili mojej ankiety, będę bardzo wdzięczny za jej wypełnienie http://www.mazurkiewicz.org/ankiety_wiad24/ankieta-01.html

  1. Pierwszy raz tutaj?

    Cieszymy się, że dołączyłeś do serwisu naszemiasto.pl
    Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zrobieniu pierwszych kroków:

  2. Zwiększ atrakcyjność profilu

    Dodaj tło, zadbaj aby profil miał unikatowy wygląd i wyróżniał się na tle innych

  3. Daj się poznać

    Uzupełnij podstawowe informacje profilowe, dodaj zdjęcie i bądź rozpoznawalny

  4. Dziel się nowymi wydarzeniami!

    Publikuj artykuły, dodawaj galerie, dziel się ciekawymi infomacjami i pozostań na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami

  5. Uczestnicz w życiu lokalnej społeczności

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, chcesz się czymś podzielić lub napisać artykuł? Sam zadecyduj jaką formę wybierzesz

  6. Daj znać co u Ciebie

    Chcesz się czymś podzielić na gorąco, dodaj krótki wpis, wiadomość zostanie opublikowana w prywatnym strumieniu

  7. Opublikuj materiał na stronie miejskiej

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, napisz artykuł i opublikuj go na łamach serwisu, dowiedz się co inni o tym sądzą!

  • Dodaj do obserwowanych Obserwuj ciekawe osoby! Jeżeli pojawi się coś nowego, znajdziesz to również na swoim profilu.
  • Wyślij wiadomość Wysyłaj wiadomości i bądź w kontakcie z innymi mieszkańcami!
  • Zgłoś do moderacji Zgłoś nadużycie ze strony mieszkańca!

Wydarzenia dnia

Materiały mieszkańca