Dodaj zdjęcie profilowe

avatarKatarzyna Szwed

Polska
Studentka prawa z naleciałościami polemicznymi oraz skrzywieniem względem praw zwierząt i roli religii w państwie; pasjonatka literatury, trochę filozofii, zwolenniczka CC, feministka równouprawnieniowa.
Mieszkaniec Katarzyna Szwed

Katarzyna Szwed

Dodano 2010-05-10 23:23:58

Jak nie w obwodzie, to co? Instrukcje do głosowania

Przewodnik dla tych, którzy z dowolnych przyczyn w dniu 20 czerwca znajdą się poza swoim obwodem wyborczym, a nie mają pojęcia, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 20 czerwca. Lato, wakacje, wyjazdy to niezbyt przyjazny termin do pozostania w domu i czekania na otwarcie lokali wyborczych. Może się zdarzyć szpital, podróż morska itp. Łatwo jest się rozgrzeszyć z nieobecności na wyborach. Jednocześnie każdy świadomy wyborca, niezależnie od orientacji politycznej, uważa zbliżające się starcie kandydatów za istotne dla przyszłego kształtu Polski i polskiej polityki.

Ustawodawca przewidział dla nas możliwości głosowania także wówczas, gdy akurat w terminie wyborów staliśmy się ruchliwi i wyjechaliśmy poza swój obwód wyborczy. Przepisy te są nieco rozproszone, czasami niejasne, o niektórych spora część z nas nie wie (jak np. o możliwości głosowania przez pełnomocnika). Dla wszystkich, którzy chcą spełnić obywatelski obowiązek, a potrzebują wsparcia merytorycznego, przygotowałam tę kompilację. Nie ma charakteru artykułu (chyba że dla pasjonatów), raczej broszury, w której można wyszukać informacje adekwatne do danej sytuacji życiowej.

Numery artykułów w tekście odnoszą się do Ustawy z dnia 27 września 1990 o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U.10.72.467 j.t. ). Inne ustawy i rozporządzenia zostały wymienione z tytułów.

Czym jest spis wyborców? (art. 25 i 26)



Spis wyborców jest to lista osób, którym przysługuje prawo wybierania. Obejmuje osoby, którym przysługuje prawo wybierania, według ich miejsca zamieszkania. W spisie wyborców wymienia się nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia i adres zamieszkania wyborcy; sporządza się go w urzędzie gminy jako zadanie zlecone gminie. Wyborca może być wpisany tylko do jednego spisu.

Kto głosuje? (art. 2 i art.3)



Wybory są powszechne; prawo wybierania ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat. Nie mają prawa wybierania osoby pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu lub ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu.


Gdzie głosować? (art. 24)



Informacje o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych
komisji wyborczych podaje do wiadomości publicznej przez rozplakatowanie wójt (burmistrz,
prezydent miasta) najpóźniej 35 dnia przed dniem wyborów.

Głosowanie podczas pobytu czasowego na terenie gminy (art. 31)



Wyborca przebywający czasowo na obszarze gminy w okresie obejmującym dzień wyborów jest dopisywany do spisu wyborców na własny wniosek, wniesiony najpóźniej w 10 dniu przed dniem wyborów. Wniosek o dopisanie do spisu wyborców można pobrać ze stron miast lub bezpośrednio w urzędach. Po dopisaniu do spisu gminy pobytu jest się skreślanym ze spisu macierzystego.

Zmiana miejsca pobytu (art. 33)



Wyborca zmieniający miejsce pobytu przed dniem wyborów otrzymuje na swoje żądanie (przed sporządzeniem spisu wyborców - na podstawie rejestru wyborców, a po sporządzeniu spisu wyborców - na podstawie spisu wyborców), dwa zaświadczenia:
1) o prawie do głosowania w dniu pierwszego głosowania
2) o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania.
Zaświadczenie wydaje urząd gminy.

Wyborca zmieniający miejsce pobytu po dniu pierwszego głosowania, a przed ponownym
głosowaniem, otrzymuje na swoje żądanie zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu
ponownego głosowania. Zaświadczenie wydaje urząd gminy.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania można pobrać ze stron miast lub bezpośrednio w urzędach.

Po wydaniu zaświadczenia jest się skreślanym ze spisu macierzystego.

Głosowanie ze granicą (art. 36)



Uprawnieni do głosowania za granicą są wyborcy stale zamieszkali za granicą oraz stale zamieszkali w Polsce, a przebywający czasowo za granicą. Aby wziąć udział w głosowaniu, muszą złożyć do właściwego konsula wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym za granicą.

http://www.sendspace.pl/file/15167bc1811e3ad9a5f80d6

Mieszkaniec Katarzyna Szwed

Katarzyna Szwed

Dodano 2010-02-02 19:25:03

Bertrand Russell. Czterdzieści lat bez Kapelusznika

Bertrand Russell - matematyk, który dał podstawy informatyce. Filozof, który wolał być pisarzem. Eseista za cel stawiający sobie zmianę wiedzy znawców w wiedzę dla wszystkich. Skandalista, odznaczony przez króla... Władysław Tatarkiewicz, opisując historię filozofii, zarysował go jako myśliciela wsz

Mieszkaniec Katarzyna Szwed

Katarzyna Szwed

Dodano 2010-01-03 05:48:49

Szklana pułapka

Chore, czasami poranione, w małych pojemnikach, cieszące oczy resztką barw. W tysiącach polskich domów w warunkach, jakie względem innego gatunku byłyby określone jako znęcanie się nad zwierzęciem, wegetują bojowniki wspaniałe. Doroczną tradycją wśród części pięcioletnich przedszkolaków jest wymiana

Mieszkaniec Katarzyna Szwed

Katarzyna Szwed

Dodano 2009-12-23 00:37:09

Parytety nie mają szans

Zakończyło się trwające od lata zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o parytetach na listach wyborczych. 147.439 osób wyraziło swoje poparcie, w tym wiele o znanych nazwiskach. A wszystko to właściwie po nic. Połowa dla drugiej połowy, "Gazeta za parytetem, jak aktywować kobiety... T

Mieszkaniec Katarzyna Szwed

Katarzyna Szwed

Dodano 2007-03-05 19:16:02

Okno na Karaiby - Antigua i Barbuda

Królestwo morza i słońca, jak mawiają mieszkańcy tych wysp. Przepiękne plaże i klimat znośny dla Europejczyków czynią Antiguę i Barbudę zimowym przedsionkiem krainy marzeń.

  1. Pierwszy raz tutaj?

    Cieszymy się, że dołączyłeś do serwisu naszemiasto.pl
    Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zrobieniu pierwszych kroków:

  2. Zwiększ atrakcyjność profilu

    Dodaj tło, zadbaj aby profil miał unikatowy wygląd i wyróżniał się na tle innych

  3. Daj się poznać

    Uzupełnij podstawowe informacje profilowe, dodaj zdjęcie i bądź rozpoznawalny

  4. Dziel się nowymi wydarzeniami!

    Publikuj artykuły, dodawaj galerie, dziel się ciekawymi infomacjami i pozostań na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami

  5. Uczestnicz w życiu lokalnej społeczności

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, chcesz się czymś podzielić lub napisać artykuł? Sam zadecyduj jaką formę wybierzesz

  6. Daj znać co u Ciebie

    Chcesz się czymś podzielić na gorąco, dodaj krótki wpis, wiadomość zostanie opublikowana w prywatnym strumieniu

  7. Opublikuj materiał na stronie miejskiej

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, napisz artykuł i opublikuj go na łamach serwisu, dowiedz się co inni o tym sądzą!

  • Dodaj do obserwowanych Obserwuj ciekawe osoby! Jeżeli pojawi się coś nowego, znajdziesz to również na swoim profilu.
  • Wyślij wiadomość Wysyłaj wiadomości i bądź w kontakcie z innymi mieszkańcami!
  • Zgłoś do moderacji Zgłoś nadużycie ze strony mieszkańca!

Wydarzenia dnia

Materiały mieszkańca