Anna Dzikowska

avatarAnna Dzikowska

Polska
Projektant graficzny
Mieszkaniec Anna Dzikowska

Anna Dzikowska

Dodano 2015-02-23 15:57:37

Prawdziwy mężczyzna – czyli kto?

Wykształcony i obyty, rozeznany w kulturze i sztuce, tradycjonalista z honorem czy może twardy, despotyczny maczo? Z zarostem, okularami, wygoloną klatką piersiową i pełnym portfelem? Jaki powinien być współczesny mężczyzna? Preferencje współczesnych pań znacznie różnią się od tego, co w przeszłości podobało się naszym matkom czy babciom. Każda epoka kształtowała wizerunek mężczyzny wg własnych wzorów. W czasach antycznych był to silny Herkules i boski Apollo. Średniowiecze wyłoniło szlachetnego i mężnego rycerza, broniącego czci swej lubej. Mężczyzna czasów romantycznych był walecznym huzarem o wrażliwości Wertera. Jak wygląda współczesny wzorzec męskości?

Dzisiejszy świat stawia przed mężczyznami inne niż dotychczas oczekiwania, którym starają się sprostać jako mężowie, partnerzy, ojcowie, ludzie sukcesu. Z różnym skutkiem się to udaje.

Według badań Ethnomedia przeprowadzonych przez Dom mediowy Lowe Media w 2014 roku okazało się, że rdzeń stanowią klasyczne cechy, takie jak: siła, odpowiedzialność za innych, władza. Obecnie jednak jest coraz mniej sytuacji, w których mężczyzna mógłby się całkowicie spełnić. W związku z tym panowie próbują swój męski wzorzec realizować na innym polu, m.in. pomagając w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Niestety część z nich się poddaje, staje się leniwa, nie ma celów i ambicji. To sprawia, że mężczyzna coraz bardziej od męskiego wzorca się oddala.

Dawniej granice tego co męskie i kobiece były wyraźnie określone. W mężczyźnie ceniło się racjonalność, niezależność, aktywność, kompetencje, łatwość w podejmowaniu decyzji, radzenie sobie w trudnych sytuacjach, pewność siebie ale też wykazywał przy tym skłonności przywódcze, agresywność, dominację. W dzisiejszych czasach są to cechy zarezerwowane nie tylko dla płci męskiej. Granica się zaciera. Część mężczyzn nie potrafi się w tej sytuacji odnaleźć.

Prasa kobieca licytuje się w założeniu, jakie cechy powinien posiadać współczesny mężczyzna. Większość definicji prawdziwego mężczyzny jest cholernie nietrafiona. Czy aby na pewno mężczyzna winien rozpoznawać myśli kobiet, nieustannie o nie zabiegać i ciągle zapewniać o szczerości swoich intencji? Ideały męskości głoszone przez kobiety dla przeciętnego faceta wydają się totalną abstrakcją. Mężczyzna nie potrafi przewidywać, czytać w myślach kobiety ani też nie ma zamiaru spełniać każdej jej zachcianki. Bo przecież nie w tym rzecz.

Sęk w tym, że pewne cechy charakteru się wykluczają. Trudno być jednocześnie męskim i wrażliwym, delikatnym i stanowczym, wzruszać się do łez i dawać oparcie w trudnej sytuacji. Niemniej zapewnienie bezpieczeństwa kobiecie i rodzinie, silnego wsparcia, czy zupełnie przyziemna umiejętność naprawy kranu, zreperowania samochodu jest absolutnie niezbędna i potrzebna każdemu mężczyźnie, bez względu na posiadany poziom wykształcenia i obycia. Panowie potrzebują mieć zarezerwowane pewne obszary, w których ich męskość nie jest zagrożona. W przeciwnym wypadku nie potrafią realizować swoich męskich cech.

Można z kolei darować mężczyźnie brak obeznania z polityką, sztuką i najnowszymi wynalazkami naukowymi czy orientowania się w najnowszych trendach mody. Bo o ile klasą męskości jest dbanie o siebie, o swój wygląd i umysł to istnieją granice, po przekroczeniu których facet niewieścieje. Modne dziś uwspółcześnianie dawnych zasad z reguły ma na celu ich złagodzenie, zrezygnowanie z nich, czy przyzwolenie mężczyznom na zniewieścienie. Nie tak to powinno wyglądać. Po części jest to wina wszechobecnego egalitaryzmu. O ile egalitaryzm jako pogląd społeczno-polityczny domagający się równouprawnienia obywateli pod względem społecznym, politycznym i ekonomicznym ma uzasadnienie w racjach moralnych i w poczuciu sprawiedliwości, o tyle nie znajduje uzasadnienia w tworzeniu bliskich relacji między kobietami i mężczyznami. I niewątpliwie odbija swoje piętno na związkach. Do tego stopnia, że kwestie typu, kto dźwiga ciężkie zakupy, płaci za wspólny obiad narastają do niebagatelnego problemu. A przecież pomoc kobiecie w codziennych obowiązkach czy uregulowanie rachunku za kolację w restauracji to jest wyłącznie cecha zależna od posiadania lub braku kindersztuby, a nie od równościowego traktowania kobiet i mężczyzn.

Prawdziwy mężczyzna nie musi nikomu nic udowadniać

Mężczyzna „z krwi i kości” powinien znać swoją wartość i mieć własne zdanie na wiele tematów. Nie chodzi jednak o popisywanie się swoją wiedzą czy umiejętnościami.
„Ja! zarobiłem 100.000”, „posiadam najnowszy model Mercedesa”, „współpracowałem z Kiosakim”.
Egocentryzm, stroszenie się jak paw nie jest cechą prawdziwego mężczyzny, ale umiejętność skupiania się na innych, troszczenia się o ich dobro, dzielenia się swoją wiedzą, umiejętnościami i rzeczami. Prawdziwy mężczyzna ma odwagę przyznać się do błędu, poprosić o radę i pomoc. Nie będzie błądził przez następne kilkadziesiąt kilometrów tylko dlatego, że pytając o pomoc wstydzi się pokazać swoje zagubienie. Prawdziwy mężczyzna nie musi udowadniać, że wszystko wie i wszystko potrafi. Wysoka samoocena powinna bowiem iść w parze z naturalną skromnością. Kobiety cenią sobie partnerów, którzy potrafią być sobą i akceptować siebie pomimo słabości i wad – takich, którzy nie udają, że pozjadali wszystkie rozumy i nie zmyślają, że znają odpowiedź na każde pytanie.

Prawdziwy mężczyzna jest odpowiedzialny

Książkowy Piotruś Pan uciekł z realnego świata do Nibylandii – krainy, w której mógł pozostać wiecznym chłopcem. Współczesny Piotruś Pan nie szuka obcych krain. Jedyne, przed czym ucieka, to dojrzałość. Niezależnie od wieku pozostaje dzieckiem: uroczym, beztroskim, nieodpowiedzialnym.
"Kobiety i dzieci mogą być beztroskie - my nie" - powiedział Vito Corleone. I my kobiety w pełni się z nim zgadzamy. Facet, który zakłada rodzinę, płodzi dzieci, a następnie znika na kilkanaście lat z życia rodziny jest tchórzem. Honor nie jest staroświeckim przeżytkiem. Honor to coś, czego nie zważysz i nie zmierzysz, ale to on czyni cię tym, kim jesteś. To on nie pozwala tkwić biernie, gdy twojej kobiecie, rodzinie grozi niebezpieczeństwo, gdy obcy narusza dobra osobiste twoich najbliższych. Prawdziwy mężczyzna dba o to, co ma i troszczy się, o kogo ma. Nie gania wiecznie za tym, czego nie ma.

Prawdziwy mężczyzna nie jest chamem

Prawdziwy mężczyzna nie traktuje kobiety jak worka treningowego. Nie robi dzikich awantur z powodu spotkania z koleżankami. Nie śledzi, nie monitoruje, nie sprawdza. Nie traktuje jak służącą i podwładną. Dlatego, że jest mężczyzną, a nie chłopcem. Prawdziwy mężczyzna szanuje kobietę. Jest miły, uczynny, zapobiegliwy, wykazuje zainteresowanie wobec potrzeb kobiety, jest dla niej oparciem oraz troskliwym towarzyszem niezależnie od sytuacji. Prawdziwy mężczyzna nie rani. Nie obraża, nie wypowiada słów, które doprowadzają kobietę do płaczu.

Prawdziwy mężczyzna nie boi się kochać!

Zadba o kobietę, gdy źle się czuje, pomoże w trudnej sytuacji, złapie za rękę w gronie znajomych, zadzwoni w ciągu dnia, mile zaskoczy. Nie wstydzi się okazać, że kobieta jest dla niego ważna. Opiekuńczość i troska o drugą osobę nie są wcale cechami zarezerwowanymi wyłącznie dla kobiet. Dokonując wyboru partnera życiowego, wiele pań przykłada dużą wagę do tego, czy mężczyzna jest troskliwy i można na nim polegać w każdej sytuacji. Kobiety szczególnie wysoko cenią sobie partnerów, którzy potrafią otwarcie wyrażać swoje uczucia.

Co jeszcze cenią kobiety w mężczyznach?

Prawdziwy mężczyzna nie rzuca słów na wiatr. Dla niego nie istnieje słowo „kiedyś”. „Kiedyś założę firmę”, „kiedyś zbuduję dom”, „kiedyś zabiorę Cię w podróż dookoła świata”. Nie ma kiedyś. Jest dziś. Prawdziwy mężczyzna nie obiecuje rzeczy, których nie jest w stanie zrealizować.

Prawdziwy mężczyzna się rozwija. Rozwija swój „mięsień” umysłu. Nie siedzi bezczynnie przed telewizorem, nie spędza godzinami czasu na siłowni. O ile w zdrowym ciele zdrowy duch, to warto by było również mieć jakiegoś ducha, żeby móc do tego ciała włożyć. On czyta, ma cele i marzenia, które na swój sposób realizuje. Ma swoje zdanie, podejmuje własne decyzje, nie obarcza kobiety brakiem zdecydowania.

Prawdziwy kandydat na męża nie musi być duszą towarzystwa. Dla kobiet liczy się jednak pewna doza inteligentnego poczucia humoru. Ponurakom i wiecznie poważnym biznesmenom, myślącym wyłącznie o rankingach giełdowych mówimy stanowcze „nie”!

Ponadto cechy takie jak ambicja i przedsiębiorczość sprawiają, że mężczyzna jest odbierany jako atrakcyjny i seksowny. Kobiety dużym szacunkiem darzą panów, którzy znają się na swojej pracy i wykonują ją z pasją, więc nierzadko to właśnie ich wybierają na swoich przyszłych mężów. Kobiety nie marzą o poślubieniu MacGyvera, ale z pewnością poszukują takich mężczyzn, którzy potrafią przetrwać i na których można polegać w trudnej sytuacji.

W życiu jednak nie wszystko udaje się zdobyć i posiąść, dlatego rozsądek nakazuje, by w kandydacie idealnym znaleźć uczciwość, dobroć i wierność. Pozostałe cechy jak poczucie humoru, zainteresowania, sposób bycia, styl ubioru niech pozostaną sprawą indywidualną każdej kobiety. Bo przecież nie chodzi o wygląd, a o to, jaki jest. Wszak chłopcem jest się od urodzenia, mężczyzną się staje. Niestety, nie każdy, jak śpiewała Danuta Rinn:

Dookoła jeden z drugim jak nie nerwus, to histeryk,
drobny cwaniak, skrzętna mrówa, niepoważne to, nieszczere.
Jak bezwolne manekiny przestawiane i kopane,
gęby pełne wazeliny, oczka stale rozbiegane.
Bez godności, bez honoru, zakłamane swoje racje
wykrzykuje taki w domu śmiesznym szeptem po kolacji,
śmiesznym szeptem po kolacji, śmiesznym szeptem po kolacji...



http://www.facebook.com/AMDGraphicDesign?ref=hl

Mieszkaniec Anna Dzikowska

Anna Dzikowska

Dodano 2015-02-22 12:21:05

Seksting? "Myślę, więc nie ślę" - kampania społeczna FDN

10 lutego 2015 r. ruszyła kampania społeczna Fundacji Dzieci Niczyje pod hasłem "Myślę, więc nie ślę" przeciwko sekstingowi. Projekt ma na celu edukowanie na temat zagrożeń związanych z rozpowszechnianiem intymnych fotografii w sieci oraz podniesienie świadomości społecznej wokół zjawiska sekstingu. Koordynator przedsięwzięcia Łukasz Wojtasik mówi, że zjawisko sekstingu, czyli prezentowania siebie w kontekście seksualnym, dotyczy bardzo młodych osób, głównie nastolatków. Wielu młodych ludzi uznaje że jest to normą i ulega presji otoczenia. Dla nastolatków autoprezentacja – zwłaszcza w portalach społecznościowych - jest warunkiem popularności. Z relacji młodzieży wynika, że rejestrowanie, wymiana czy publikowanie materiałów o charakterze seksualnym to dla nich codzienność i często nie uświadamiają sobie nawet jego możliwych negatywnych konsekwencji.

Jak wynika z ustaleń badawczych, przeprowadzonych w 2012 roku przez uznaną brytyjską organizację NSPCC - wbrew powszechnej opinii, dla młodych ludzi głównym zagrożeniem związanym z technologiami nie jest zagrożenie ze strony obcych, ale seksualna presja ze strony rówieśników.

Skala zjawiska

Z szerokiego spektrum możliwości portali społecznościowych – jak publikowanie oraz komentowanie zdjęć i filmów, a także komunikacja między użytkownikami – korzysta już niemal 90% nastolatków w wieku 14–17 lat. Najczęściej zakładają konto na Facebooku (78,4%) i NK (74,8%). Serwisy społecznościowe rzadziej wymieniane przez młodzież to Twitter, Fotka, Grono, Photoblog, Myspace i inne (Makaruk, 2013). Zaskakująca jest popularność portali społecznościowych wśród młodszych internautów – 68% dzieci w wieku 7–14 lat odwiedza serwis Facebook, mimo że formalnie jest on dostępny dla osób, które ukończyły 13 lat (Megapanel, 2014).

Seksting wedle relacji młodych ludzi jest zjawiskiem powszechnie występującym wśród ich rówieśników. Bywa aktywnością wymuszoną – towarzyszy mu nękanie, prześladowanie i inne formy przemocy rówieśniczej w sieci. Najbardziej dotknięte sekstingiem okazują się dziewczyny nakłaniane do niego przez chłopców.

Badania z 2014 r. przeprowadzone przez GfK Polonia na zlecenie Fundacji Dzieci Niczyje pokazują, że 11% młodych ludzi wysłało materiały sekstingowe. Jednoczenie ponad 1/3 (34%) respondentów otrzymała tego typu zdjęcia lub filmy. Odsetek ten jest większy wśród chłopców.

W ostatnich latach o zjawisku rejestrowania i przesyłania osobistych materiałów o charakterze seksualnym za pośrednictwem sieci komórkowej lub internetu donoszą media, często w skandalizującym tonie, zwracając uwagę na jego dramatyczne konsekwencje i powiązanie z innymi problemami, jak cyberprzemoc czy uwodzenie w sieci.

Spośród wielu innych przypadków sekstingu opisywanych przez prasę na całym świecie niewątpliwie najgłośniejsza jest historia Amandy Todd. Niespełna 16-letnia Kanadyjka poznała na wideoczacie mężczyznę, który namówił ją do pokazania przed kamerą piersi, a następnie szantażował i prześladował domagając się kolejnych pokazów. Gdy zdjęcia trafiły do sieci dziewczyna przeszła załamanie nerwowe i depresję. Po nieudanej próbie samobójczej opublikowała w serwisie YouTube dramatyczny film, w którym na kolejno pokazywanych kartkach opisała swoją historię, co tylko wzmogło ataki rówieśników pod jej adresem. Niedługo później Amanda Todd odebrała siebie życie.

Seksting a prawo

Osoby poniżej 18 roku życia zaangażowane w seksting nie są zwolnione z odpowiedzialności za swoje czyny. Nieletni w wieku 13–17 lat odpowiada za czyny karalne – w tym m.in. za rozpowszechnianie materiałów bez zgody osoby, którą np. nagrano lub sfotografowano nago - przed sądem rodzinnym i nieletnich. Osoby po ukończeniu 17 roku życia odpowiadają za przestępstwa przed sądem karnym. Zatem jakiekolwiek formy utrwalania treści o charakterze seksualnym na nośnikach elektronicznych z udziałem osoby poniżej 18 roku życia są w Polsce karalne.

Kampania „Myślę, więc nie ślę” to także kompleksowy program edukacyjny skierowany do nastolatków, profesjonalistów pracujących z młodzieżą oraz rodziców, którego celem jest pogłębienie świadomości młodych ludzi – przekazanie im wiedzy o potencjalnych konsekwencjach zachowań sekstingowych oraz promowanie asertywności w kontaktach rówieśniczych. Projekt pomoże także podnieść kompetencje nauczycieli i profesjonalistów pracujących z młodzieżą poprzez opracownie scenariuszy zajęć edukacyjnych na ten temat.

W ramach kampanii promowany jest 30 sekundowy spot telewizyjny oraz plakat stworzony w partnerstwie z agencją reklamową Publicis. Przekaz kampanii dociera także do odbiorców poprzez reklamę prasową oraz outdoorową.

Kampania objęta jest patronatem honorowym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.




Spot jest elementem kampanii społecznej Fundacji Dzieci Niczyje poświęconej sekstingowi, czyli rejestrowaniu i przesyłaniu osobistych materiałów o charakterze seksualnym za pośrednictwem telefonu i internetu. Jest emitowany zarówno w lokalnych jak i ogólnopolskich stacjach telewizyjnych.

Źródło:
seksting.fdn.pl
Wojtasik, Ł. (2014). Seksting wśród dzieci i młodzieży. Dziecko krzywdzone. Teoria, badania, praktyka, 13(2).


http://www.facebook.com/AMDGraphicDesign

Mieszkaniec Anna Dzikowska

Anna Dzikowska

Dodano 2015-01-01 16:40:05

Rewolucja w prawie w 2015 roku

Od 1 stycznia czekają Polaków zmiany przepisów prawnych, m.in. nowe zasady przy zdawaniu egzaminu na prawo jazdy i matury, nowy wzór dowodu osobistego, zmiany w kodeksie pracy czy nowości w prawie podatkowym. Trudniej o prawo jazdy

Egzamin na prawo jazdy w 2015 roku będzie droższy. Nieoficjalnie mówi się o podwyżce o 300 zł. Zdający egzamin będzie musiał wykazać się wiedzą na temat jazdy samochodem przyjaznym środowisku (Eco Driving). Kursant będzie zobowiązany przejść dodatkowe płatne szkolenie z zakresu wiedzy na temat ekonomicznej jazdy samochodem.

Ponadto nowelizacja uchyla obowiązek odbywania szkolenia teoretycznego dla kursantów w szkołach jazdy. Na teście praktycznym dojdą dwa dodatkowe zadania – właściwa zmiana biegów i hamowanie silnikiem.

Egzamin na prawo jazdy będzie można zdawać na pojeździe innym niż należący do WORD-u. Pojazd ten będzie musiał jednak spełniać określone warunki wymagane do przeprowadzenia egzaminu państwowego, m.in. posiadać kamerę w kabinie.

Celem tych rewolucyjnych zmian jest m.in.: doprecyzowanie systemu egzaminów na prawo jazdy. Przepisy mają na celu wyrobienie w młodych adeptach kierownicy umiejętności płynnej jazdy, a także zmniejszenie emisji spalin.

Od 2016 roku w okresie próbnym młody kierowca będzie musiał mieć obowiązkowo przyklejony w widocznym miejscu zielony listek, oraz będą na niego nałożone większe ograniczenia prędkości.
Ponadto nie będzie można podjąć żadnej pracy jako kierowca, a także założyć działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem pojazdów.

Nowe dowody osobiste

Od 1 stycznia 2015 r. obowiązywać będzie nowy wzór dowodu osobistego. Na nowych dokumentach tożsamości nie będzie już informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Fotografia będzie taka sama, jak ta, która obowiązuje w paszportach. Według danych MSW dowód osobisty będzie ważny przez 10 lat od daty wydania, z wyjątkiem dowodu osobistego wydawanego dzieciom poniżej 5 roku życia, który będzie ważny przez okres 5 lat.

Dzięki elektronicznemu rejestrowi dowodów osobistych wniosek o wydanie dowodu będzie można złożyć w dowolnej gminie na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania. Wniosek złożony drogą elektroniczną będziemy musieli uwierzytelnić podpisem elektronicznym.

Zmiany w kodeksie pracy i początek końca śmieciówek

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało 20 października 2014 r. projekt nowelizacji Kodeksu pracy mający na celu ograniczenie nieuzasadnionego wykorzystywania umów o pracę na czas określony. Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas określony nie będzie mogło być dłuższe niż 33 miesiące. Takie same okresy wypowiedzenia będą dotyczyć umów na czas nieokreślony i na czas określony. Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub umów o pracę na czas określony przekraczałby 33 miesiące lub liczba takich umów przekroczyłaby trzy, to od następnego dnia po upływie 33-miesięcznego okresu zatrudnienia lub od dnia zawarcia czwartej umowy pracownik byłby traktowany, jak zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Projekt zakłada również wyraźne określenie w przepisach Kodeksu pracy celu zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę na okres próbny. Przewiduje się, że umowa o pracę na okres próbny będzie mogła być zawarta w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia do wykonywania pracy określonego rodzaju. Co do zasady pracodawca będzie mógł zatrudnić pracownika na okres próbny tylko raz.

Wyższa płaca minimalna, która obowiązuje od 1 stycznia, przekłada się jednocześnie na wyższe składki ZUS. Już w styczniu pracownicy, zarabiający najniższą krajową, otrzymają aneksy do umów, które zwiększą ich miesięczne wynagrodzenie o 70 zł brutto. De facto na rękę otrzymają niecałe 50 zł więcej, bowiem pozostała część tej podwyżki trafi do budżetu państwa.

Od 1 stycznia 2015 roku umowa zlecenie zostanie oskładkowana. Składki na ubezpieczenia do ZUS będą odprowadzane do momentu, gdy łączna kwota wynagrodzeń z ich tytułu będzie równa minimalnemu wynagrodzeniu (1750 zł brutto).

Nowe zasady rozliczania użytkowania samochodu służbowego

Od początku 2015 r. pracownicy, którzy korzystają z aut służbowych, będą musieli zapłacić podatek od ich użytkowania. To oznacza, że z taką daniną muszą się liczyć osoby, które służbowymi samochodami dojeżdżają do pracy. W rezultacie pracownik używający służbowego auta do celów prywatnych będzie płacił podatek od przychodu w kwocie 250 zł, jeśli samochód ma pojemność silnika do 1600 cm sześc., albo od kwoty 400 zł miesięcznie, jeśli pojemność silnika przekracza 1600 cm sześc. Sposobem na to, aby pracownik użytkujący auto służbowe nie płacił dodatkowego podatku, jest wprowadzenie odpłatności za jego użytkowanie, co oznacza, że wówczas nie będzie osiągał dodatkowego przychodu, a więc nie zapłaci również dodatkowego podatku.


Ślub cywilny „pod chmurką”

W 2015 roku, ważne zmiany czekają też przyszłych nowożeńców. Od stycznia ślub będzie można wziąć także poza Urzędem Stanu Cywilnego, ale trzeba będzie za to dodatkowo zapłacić 1 tys. zł. Opłata będzie stanowiła dochód gminy na pokrycie kosztów organizacyjnych przyjęcia przez kierownika USC oświadczeń o zawarciu małżeństwa poza USC. Istnieje warunek konieczny do spełnienia. Miejsce musi gwarantować zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników.

Nowe prawo nakłada również na kierowników USC obowiązek prowadzenia - od 1 marca 2015 r. - elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów. Odpisy z tych dokumentów będą wydawane w dowolnym USC. Za wydanie skróconego odpisu aktu stanu cywilnego nie będą pobierane opłaty skarbowe.

Ulgi dla rodzin wielodzietnych

Nowa ustawa nie wprowadza zmian w ulgach dla rodzin, w których jest jedno lub dwoje dzieci. Tutaj odpis od podatku na każde dziecko będzie wynosił nadal 1112,04 zł.

Nowe przepisy są przede wszystkim korzystne dla rodzin z trójką i większą liczbą dzieci. Dzięki nim odpis na trzecie dziecko wyniesie 2000,04 zł, podczas gdy wcześniej było to 1668,12 zł. Z kolei ulga na czwarte i każde kolejne dziecko, będzie wynosić teraz 2700 zł, a nie - jak wcześniej - 2224,08 zł.

Od 1 stycznia 2015 r. wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wzrosła do 1200 zł miesięcznie. W ubiegłym roku wynosiło 1000 zł. Świadczenie to przysługuje rodzicom niepełnosprawnych dzieci. Mogą je otrzymać osoby, które rezygnują z pracy, aby opiekować się chorym dzieckiem.

Rodziny wielodzietne mogą także liczyć na zniżki. Od 1 stycznia 2015 roku wchodzi w życie ustawa o Karcie Rodziny Dużej. Umocowanie ustawowe ma zapewnić stabilność proponowanych w karcie rozwiązań. Posiadacze Karty Rodziny Dużej będą uprawnieni m.in. do zniżek na przejazdy kolejowe, opłaty paszportowe (tu zmiany będą obowiązywać od czerwca 2015 roku) czy darmowych wejść do parków narodowych. Karta jest wydawana bezpłatnie przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Urlop macierzyński

W 2014 roku cały urlop macierzyński mógł trwać do 57 tygodni. Od 1 stycznia 2015 r., w przypadku urodzenia 1 dziecka, matka może wybrać: 20 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego plus 6 tygodni dodatkowego urlopu. Zasiłek macierzyński w tym okresie stanowi 100% podstawy wynagrodzenia. Do tego dochodzi 26 tygodni urlopu rodzicielskiego (z którego mogą skorzystać oboje rodzice). Wtedy zasiłek wyniesie 60% podstawy wynagrodzenia.

Rząd z kolei zapowiedział zmiany w ustawie, które miałyby ukrócić zasiłkową zapobiegliwość przedsiębiorczych mam odnośnie wysokości zasiłku macierzyńskiego. Dotychczas wystarczyło zarejestrować działalność gospodarczą miesiąc przed porodem i opłacić jedną najwyższą składkę chorobową w wysokości około 3,5 tys. zł. Po porodzie ZUS musiał przez rok wypłacać zasiłek macierzyński w wysokości właśnie około 6 tys. zł. W ten sposób inwestując 3,5 tys. można było zarobić 72 tys. zł. Od 1 kwietna 2015 roku zaczną obowiązywać zmiany. Według nowych reguł, na początku będzie przysługiwał zasiłek liczony od minimalnej podstawy - aktualna wynosi 2247,60 zł. Aby otrzymać maksymalnie wysoki zasiłek liczony zgodnie z nowymi zasadami, składki w wysokości 3,5 tysiąca złotych trzeba będzie opłacać przez cały rok.

Brak limitów na leczenie onkologiczne

Od 1 stycznia 2015 roku wchodzi w życie nowy pakiet onkologiczny, w ramach którego stwierdzenie lub wykluczenie nowotworu u pacjenta zajmie nie dłużej niż 7 dni. Pacjent u którego wystąpi podejrzenie nowotworu, będzie miał prawo do diagnostyki onkologicznej bez skierowania, a tylko na podstawie karty onkologicznej – wydanej przez lekarza rodzinnego lub lekarza specjalistę. Przychodnie i lekarze nie będą mogli odesłać chorego na nowotwór z kwitkiem. Aby usprawnić oczekiwanie w kolejce do lekarza, na stronie NFZ będzie można sprawdzić, gdzie najszybciej przyjmuje konkretny lekarz specjalista. Aby nie wypaść z kolejki pacjent będzie musiał dostarczyć w ciągu 2 tygodni od wpisania na listę skierowanie do lekarza specjalisty.

Do kontynuowania farmakoterapii receptę na leki będzie mogła odebrać osoba upoważniona przez pacjenta.

Zmiany w egzaminach maturalnych

„Koniec z prezentacją maturalną i „kluczem”, obowiązkowy egzamin z przedmiotu do wyboru” - podaje MEN.

Maturzyści na egzaminie ustnym z języka polskiego będą musieli odpowiedzieć na wylosowane pytanie. Na egzaminie dostaną kartę z tekstem i poleceniem, i będą musieli poradzić sobie ze stworzeniem wypowiedzi na określony temat, inspirowanej tekstem kultury. Następnie odbędzie się dialog z komisją egzaminacyjną.

Każdy maturzysta w 2015 roku będzie musiał zdać przynajmniej jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym.


Nowa dyrektywa konsumencka

Od 25 grudnia obowiązują przepisy unijnej dyrektywy wzmacniającej prawa konsumentów - zawarte w polskiej ustawie o prawach konsumenta.
Przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawa o prawach konsumenta zakłada, że jeżeli kupimy wadliwy produkt, będziemy mogli już przy pierwszej reklamacji żądać obniżenia ceny lub zwrotu pieniędzy, bez konieczności uprzedniego oddania rzeczy do naprawy czy jej wymiany. Jednak - przy pierwszej reklamacji - sprzedawca nie będzie musiał oddać nam pieniędzy, a zamiast tego naprawić lub wymienić produkt. Przy ponownej reklamacji będzie jednak zobowiązany do oddania nam pieniędzy.

Ustawa przewiduje też m.in., że będziemy mieć 14 zamiast 10 dni na to, by bez podania przyczyny zwrócić towar kupiony na odległość - np. przez internet czy telefon. W przypadku zwrotu towaru to przedsiębiorca ma odpowiadać za koszty zakupu, czyli np. przesyłki.

Przepisy zabraniają też stosowania pułapek w ofertach on-line, które sugerują konsumentom, że produkt czy usługa są za darmo, podczas gdy w rzeczywistości są one płatne.

Nowelizacja prawa podatkowego

Od 1 stycznia 2015 r. szykują się duże zmiany w prawie podatkowym. M.in. wzrośnie podatek akcyzowy i VAT, zmienią się zasady odliczenia VAT-u na samochody o odpuszczalnej masie do 3,5 tony, nastąpi zmniejszenie podatku akcyzowego na paliwa silnikowe, zwiększona o 20% zostanie ulga na wychowywanie trzeciego i kolejnego dziecka.

Jak podaje infor.pl w przyjętym przez Radę Ministrów projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych (UD 186) przewidziano wprowadzenie rozwiązań, które mają dostosować obowiązujące przepisy podatkowe do przepisów unijnych, w szczególności poprzez:
- określenie proporcji (przy odliczaniu podatku od towarów i usług) w odniesieniu do nabywanych towarów i usług wykorzystywanych dla celów mieszanych, tzn. do działalności podlegającej VAT, jak i działalności nieobjętej VAT (w tym zaproponowanie przykładowych metod służących proporcjonalnemu odliczeniu VAT) oraz określenie systemu korekt w przypadku zmiany zakresu wykorzystania tych towarów,
- wprowadzenie zmian w zakresie tzw. ulgi na złe długi mających na celu zmniejszenie asymetrii w stosowaniu tej instytucji.

e-Deklaracje obowiązkowe od 2015 roku

Od 1 stycznia 2015 r. każdy płatnik, mający obowiązek sporządzenia informacji lub rocznego obliczenia podatku dla więcej niż pięciu podatników (osób fizycznych), będzie zobowiązany do wysyłania formularzy deklaracji podatkowych do urzędu skarbowego wyłącznie w formie elektronicznej. Ci zaś, którzy będą mogli zostać przy papierze, będą mieli mniej czasu na przygotowanie dokumentów, jako że formularze PIT 8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1 oraz PIT-40 będą musiały trafić do urzędu skarbowego do końca stycznia (ci, którzy będą przesyłać dokumenty drogą elektroniczną, będą mieli na to 2 miesiące). Za to termin przesłania ich podatnikowi nie ulega zmianie, nadal trzeba będzie to zrobić do końca lutego.

Co to oznacza w praktyce? Podatnicy otrzymają do dyspozycji wstępnie wypełnione PIT-y już w marcu 2015 roku. Zgodnie z planami resortu finansów, tak wypełniony PIT będzie się nadawał do wysłania. To oznacza, że podatnicy, którzy nie korzystają z żadnych ulg i nie mają możliwości wpisania odliczeń do zeznania, będą mogli po prostu zaaprobować formularz i tym samym zakończyć cały proces rozliczeń.

Nieco inaczej będzie w przypadku osób, które korzystają z ulg. One bowiem będą musiały dokonać zmian w formularzu i wpisać tam wszystkie ulgi i odliczenia, z jakich korzystają. I dopiero wtedy ich deklaracje będą gotowe do wysłania.

Dokumenty o numerach PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1 oraz IFT-3, a także rocznego obliczenie podatku PIT-40, zeznania CIT-8 oraz informacji IFT-2 przedsiębiorcy będą musieli wysyłać drogą elektroniczną. Dla części firm kłopotem może być uzyskanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Będą musiały go kupić, aby bez problemu wypełnić obowiązki wobec fiskusa.

Rozszerzenie katalogu towarów objętych odwrotnych obciążeniem

W związku z nowelizacją ustawy o VAT, od 1 stycznia 2015 r. katalog towarów, do którego zastosowanie ma mechanizm odwrotnego obciążenia zostanie powiększony m.in. o: złoto w postaci surowca bądź półproduktu, telefony komórkowe, smartfony.

ZUS wprowadza e-zwolnienia

Zwiększy się kontrola osób korzystających z chorobowego. Zamiast wypisywać papierowy druk, lekarz prześle informację do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz pracodawcy drogą elektroniczną. Wprowadzenie e-zwolnień ma skrócić czas wystawiania zaświadczeń przez lekarzy i znieść obowiązek pracownika, przekazywania papierowego zwolnienia do pracodawcy. W szczególności ma jednak ograniczyć nadużycia. Obecnie w przypadku krótkookresowych L4 kontrola ZUS była praktycznie niemożliwa. Zanim zwolnienie trafiało fizycznie do ZUS często kończył się okres, na który zostało wystawione.

http://www.infor.pl

  1. Pierwszy raz tutaj?

    Cieszymy się, że dołączyłeś do serwisu naszemiasto.pl
    Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zrobieniu pierwszych kroków:

  2. Zwiększ atrakcyjność profilu

    Dodaj tło, zadbaj aby profil miał unikatowy wygląd i wyróżniał się na tle innych

  3. Daj się poznać

    Uzupełnij podstawowe informacje profilowe, dodaj zdjęcie i bądź rozpoznawalny

  4. Dziel się nowymi wydarzeniami!

    Publikuj artykuły, dodawaj galerie, dziel się ciekawymi infomacjami i pozostań na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami

  5. Uczestnicz w życiu lokalnej społeczności

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, chcesz się czymś podzielić lub napisać artykuł? Sam zadecyduj jaką formę wybierzesz

  6. Daj znać co u Ciebie

    Chcesz się czymś podzielić na gorąco, dodaj krótki wpis, wiadomość zostanie opublikowana w prywatnym strumieniu

  7. Opublikuj materiał na stronie miejskiej

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, napisz artykuł i opublikuj go na łamach serwisu, dowiedz się co inni o tym sądzą!

  • Dodaj do obserwowanych Obserwuj ciekawe osoby! Jeżeli pojawi się coś nowego, znajdziesz to również na swoim profilu.
  • Wyślij wiadomość Wysyłaj wiadomości i bądź w kontakcie z innymi mieszkańcami!
  • Zgłoś do moderacji Zgłoś nadużycie ze strony mieszkańca!

Wydarzenia dnia

Materiały mieszkańca