Dodaj zdjęcie profilowe

avatarkarolina_jedras

Kraków
Mieszkaniec karolina_jedras

karolina_jedras

Dodano 2015-01-04 12:50:14

Książka za recenzję: "Z miłością jej do twarzy"

Zastanawialiście się kiedyś, co zrobilibyście, gdybyście mieli szansę przenieść się w czasie? Szansę naprawienia błędów dostała bohaterka powieści Nicoli Doherty. Co z tego wynikło? Zoe jest młodą kobietą, która marzy o karierze w branży modowej. Przenosi się do Londynu, by znaleźć swoją życiową dro

Mieszkaniec karolina_jedras

karolina_jedras

Dodano 2013-12-11 10:19:10

„Zanim się pojawiłeś” – recenzja książki

Choć w swoim życiu przeczytałam już wiele książek, na taką jak ta trafiłam po raz pierwszy. „Zanim się pojawiłeś” Jojo Moyes to powieść niezwykła. Dlaczego? O tym już za chwilę. Lou ma 26 lat, jest nieśmiała i niepewna siebie, choć inteligentna, wrażliwa i piękna. Właśnie straciła pracę i musi szyb

Mieszkaniec karolina_jedras

karolina_jedras

Dodano 2012-12-17 14:03:21

"Kosa" – Nowa Huta kryminalnie

„Kosa czyli ballada kryminalna o Nowej Hucie” to debiutancka powieść Hanny Sokołowskiej i pierwszy kryminał o tym mieście (obecnie dzielnicy Krakowa). Sięgając po nią, możemy spodziewać się wielu niespodzianek i to nie tylko kryminalnych. Bohaterami powieści są mieszkańcy Nowej Huty drugiej połowy lat 70. Skostniały PRL, wszechobecne kolejki za wszystkim (a w zasadzie za pustymi półkami) i zwykłe, codzienne życie ludzi. Są więc miłości i nastoletnie miłostki, protekcje, szantaże oraz problemy z nauczycielami.

Hanna Sokołowska zrezygnowała w książce z tradycyjnej narracji. Zamiast niej zastosowała coś, co bardziej kojarzyło jej z tymi czasami czyli donosami, listami z pogróżkami, podaniami. Bohaterów i wydarzenia poznajemy właśnie z treści pamiętników licealistów, listów rodzinnych, notatek milicyjnych i rozmów mieszkańców. Do rozwiązania zagadki serii zabójstw, wokół których rozgrywa się akcja książki, dochodzimy stopniowo. Czytając między wierszami możemy sami kreować swoje typy zabójcy. Pomogą nam w tym raporty prowadzącego śledztwo, ale i zwykłe rozmowy nastolatków.

„Kosa” nie jest jednak typowym kryminałem. Wątek zabójstw nie jest w niej najważniejszy, stanowi raczej wisienkę na torcie tej nowohuckiej opowieści o czasach i ludziach wtedy żyjących. Różnorodna narracja pozwala nam spojrzeć na miasto z wielu stron. Wyraziści i pełni tajemnic bohaterowie uzupełniają obraz trwającego socjalizmu.

Doskonałym uzupełnieniem tekstu są ilustracje Olgi Olechowskiej.

„Ballada o Nowej Hucie” jest książką wciągającą i intrygującą. Ponieważ wśród bohaterów dominują ludzi młodzi, uczniowie XX LO, czytając ją miałam wrażenie, że sięgnęłam po kryminalną wersję najlepszych książek Małgorzaty Musierowicz.

Polecić mogę ją wszystkim – pamiętającym czasy PRL i znającym Nową Hutę, którzy mogą przy niej powspominać, młodym – ją poznać. Każdy znajdzie w „Kosie” coś dla siebie – intrygi, zagadki, miłość, przyjaźń i nienawiść płynnie się w niej przeplatają.

Hanna Sokołowska
"Kosa czyli ballada kryminalna o Nowej Hucie"
ilustracje: Olga Olechowska
230 x 150 mm, s. 232,
Wydawnictwo Różnica, Kraków 2012
www.wydawnictwo-roznica.pl

http://www.wiadomosci24.pl/rejestracja/

Mieszkaniec karolina_jedras

karolina_jedras

Dodano 2012-11-25 11:24:31

"Delikatność" - książka o miłości i związanym z nią bólu

Według słownika Larousse'a "delikatny to ktoś odznaczający się wrażliwością, subtelnością w sposobie bycia, umiejętnością nieurażania ludzi, subtelny". Słowa te są punktem wyjścia do historii opisanej w książce Davida Foenkinosa. Najnowsza pozycja w dorobku Foenkinosa to opowieść o miłości. Uczucie narodziło się przypadkowo. Pewnego dnia podczas spaceru Nathalie została zaczepiona przez Francois. Mężczyzna zaprosił kobietę do kawiarni. Postanowił, że jeśli zamówi ona sok morelowy, ożeni się z nią. Od początku byli sobie przeznaczeni. W ich wspólnym życiu nie było kłótni - rozumieli się bez słów. Łączyło ich uczucie idealne. Nic co tak wspaniałe, nie trwa jednak wiecznie. Gdy Francois ginie w wypadku, życie Nathalie się kończy. Przez lata trwa w zawieszeniu, samotnie pogrążając się w pracy. Z tego uśpienia wybudza Nathalie pocałunek. Nieświadoma konsekwencji całuje swojego podwładnego - nieśmiałego i niewyróżniającego się Markusa. Czy oznaczać to będzie powrót do życia i nową miłość? Odpowiedź znajdziecie w "Delikatności" Davida Foenkinosa.

Gdy dostałam "Delikatność", liczyłam na kilka przyjemnych wieczorów z książką. Niestety zawiodłam się... Lektura pochłonęła mnie tak mocno, że skończyłam ją po kilku godzinach ciągłego czytania. Ale nie żałuję, ponieważ były to najprzyjemniejsze godziny w mijającym tygodniu.

Choć opowieści o miłości było już wiele, "Delikatność" łamie stereotypy. Jest to lektura przyjemna i wciągająca. Z pewnością nas wzruszy, czasem rozbawi. Foenkinosowi udało się stworzyć nastrój tajemniczości wokół głównej bohaterki, jej życiu towarzyszy także szczypta magii. Pomimo tego bohaterowie są nakreśleni bardzo autentycznie, nie są przekoloryzowani ani przesłodzeni. W książce nie ma zbędnych, przydługich opisów. Całość czyta się bardzo lekko i przyjemnie. Dodatkowym atutem jest zmienna narracja, pozwalająca nam poznać świat bohaterów z różnych stron.

"Delikatność" to wspaniała opowieść o miłości i bólu, który nieodzownie towarzyszy naszemu życiu. Lektura mnie zachwyciła i mam nadzieję, że spodoba się i wam. Przeczytajcie koniecznie!

http://www.wiadomosci24.pl/rejestracja/

Mieszkaniec karolina_jedras

karolina_jedras

Dodano 2012-04-09 19:23:32

"Miesiąc niedziel" - recenzja

Na świecie wyspecjalizowało się wiele ośrodków pomagających ludziom – są miejsca dla anorektyków, alkoholików, hazardzistów. Tom Marshfield, bohater „Miesiąca niedziel” trafia na leczenie do innego – do ośrodka dla upadłych księży. Przed trzema laty zmarł John Updike, dwukrotnie nagrodzony Pulitzerem amerykański pisarz. W Polsce jest to powieściopisarz niezbyt popularny, znany przede wszystkim z serii powieści o króliku („Uciekaj, Króliku”, „Przypomnij się, Króliku”) i czarownicach z miasteczka Eastwick („Czarownice z Eastwick”). W tym roku wydawnictwo Rebis wydało książkę Updika „Miesiąc niedziel”, w której po raz kolejny autor zastanawia się nad związkiem Boga z seksem i śmiercią.

Tom jest chrześcijańskim pastorem za czasów Nixona. Przez swojego biskupa wysłany został na miesiąc leczenia w specjalnym ośrodku dla upadłych księży. Jak sam mówi, cierpi tylko na człowieczeństwo. Chorobie nie towarzyszy gorączka, lecz plamy, plamy spermy na prześcieradle. Nasz pastor bowiem chorobliwie kocha kobiety, seks i masturbację. Dodać trzeba, że Tom nie tylko kocha tę, którą obrał za żonę, ale także inne panie ze swojej plebanii. W konsekwencji swojego rozwiązłego życia pastor trafia na odwyk od kobiet i od Boga.

Leczenie polega na pisaniu przez niego dziennika, w którym opowiada, jak wyglądało jego życie w dzieciństwie i już na plebanii. Pierwszoosobowo, będąc jedynym narratorem książki, opowiada nam o swojej żonie, rodzicach, synach i kochankach. Tym ostatnim poświęca najwięcej czasu w swej relacji, analizując swoje związki. Tom szczegółowo zaznajamia nas ze swoimi grzechami, opisuje swoje intymne spotkania, kłamstwa, rozpustne życie. Dla wielu czytelników może być to trudne do przejścia, dlatego odradzam książkę osobom wrażliwym religijnie.

Codzienne wpisy Toma są raz w tygodniu uzupełniane kazaniem, które wygłasza czytelnikom, gdyż nabożeństwa prowadzić nie może. Dzięki tej różnorodności i intertekstualności poznajemy psychikę człowieka - grzesznika. Możemy śledzić krok po kroku jak słabości prowadzą do pragnień i do ich zaspokajania - grzechu.

Książka Updika to pozycja trudna i kontrowersyjna. Przyznam, że momentami zawstydzały mnie opisy aktów seksualnych, myśli bądź co bądź, osoby duchownej. „Miesiąc niedziel” pokazuje jednak coś ważnego – wszyscy jesteśmy takimi samymi ludźmi, popełniającymi te same błędy i mającymi takie same słabości. Dla wielu ta pozycja będzie zbyt obrazoburcza. Mimo to warto po nią sięgnąć, by poznać każdą stronę ludzkiej natury. Każdy kto siegnie po książkę zostanie zabrany w świat Freuda, gier słownych i podświadomych przejęzyczeń, które zapewnią rozrywkę w niejeden wieczór.

„Miesiąc niedziel”
Jon Updike
Dom Wydawniczy Rebis
Poznań 2012
Stron: 238

https://plus.google.com/u/0/b/113986743078714025442/113986743078714025442/posts

  1. Pierwszy raz tutaj?

    Cieszymy się, że dołączyłeś do serwisu naszemiasto.pl
    Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zrobieniu pierwszych kroków:

  2. Zwiększ atrakcyjność profilu

    Dodaj tło, zadbaj aby profil miał unikatowy wygląd i wyróżniał się na tle innych

  3. Daj się poznać

    Uzupełnij podstawowe informacje profilowe, dodaj zdjęcie i bądź rozpoznawalny

  4. Dziel się nowymi wydarzeniami!

    Publikuj artykuły, dodawaj galerie, dziel się ciekawymi infomacjami i pozostań na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami

  5. Uczestnicz w życiu lokalnej społeczności

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, chcesz się czymś podzielić lub napisać artykuł? Sam zadecyduj jaką formę wybierzesz

  6. Daj znać co u Ciebie

    Chcesz się czymś podzielić na gorąco, dodaj krótki wpis, wiadomość zostanie opublikowana w prywatnym strumieniu

  7. Opublikuj materiał na stronie miejskiej

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, napisz artykuł i opublikuj go na łamach serwisu, dowiedz się co inni o tym sądzą!

  • Dodaj do obserwowanych Obserwuj ciekawe osoby! Jeżeli pojawi się coś nowego, znajdziesz to również na swoim profilu.
  • Wyślij wiadomość Wysyłaj wiadomości i bądź w kontakcie z innymi mieszkańcami!
  • Zgłoś do moderacji Zgłoś nadużycie ze strony mieszkańca!

Wydarzenia dnia

Materiały mieszkańca