Dodaj zdjęcie profilowe

avatarKatarzyna Zielińska

Polska
Mieszkaniec Katarzyna Zielińska

Katarzyna Zielińska

Dodano 2012-06-18 21:11:46

Emigracja: ból czy szczęście? Recenzja książki"W cieniu Sheratona"

Każdy w życiu ma cel, do którego dąży. Próbuje go osiągnąć wszelkimi środkami. Grupa Polaków z powieści Ireneusza Gębskiego w poszukiwaniu swojego celu wyemigrowała do Anglii i tam szuka tego, co dla nich najważniejsze. Dla wielu Polaków słowa: "Anglia" oraz "emigracja" to synonimy. Większość z nas ma ciocię z Wysp, która wysyła paczki czy dobrą koleżankę, która wyjechała po maturze na zarobek. Bohaterowie książki "W cieniu Sheratona" to ludzie różniący się wiekiem, doświadczeniem i zainteresowaniami. Mają jednak coś wspólnego - przyjechali do Wielkiej Brytanii, aby poprawić swój standard życia, aby odnaleźć coś czego im brakowało w Polsce.

Historie tych ludzi zbiegają się w ich miejscu pracy, hotelu Sheraton, gdzie jedni pracują w kuchni, inni są kelnerami, a jeszcze inni co rano zrywają się z łóżka, aby wysprzątać pokoje gości. Każda z tych historii jest do siebie podobna, a zarazem różni się od siebie całkowicie. Mamy Jurka, który boryka się z swoją przeszłością, Ewelinę, która sama jeszcze nie wie czego szuka oraz Anię i Rafała, którzy będąc z sobą w związku, nie potrafią się porozumieć. Z pozoru brzmi pesymistycznie, ale gdy wchodzimy w ich świat, powoli zauważamy, że wszystko zmienia się na lepsze. To ciężka i mozolna praca, ale zdecydowanie opłacalna. I nie chodzi mi tylko o znaczenie dosłowne tego słowa. Autor doskonale przelewa na papier mieszane uczucia postaci: ich rozterki, zawody, nadzieje i idee.

"Sprawdź, jak tysiące Polaków za granicą żyje, pracuje, bawi się. I kocha." -czytamy na okładce książki Ireneusza Gębskiego. Wydano multum książek opowiadających o emigracji, o życiu na obczyźnie, ale wydaje mi się, że mało z nich porusza temat miłości. Większość z nich to raczej zbiór narzekań, ukazanie monotonności codzienności, braku ideałów i tęsknota. Czytając „W cieniu Sheratona” nie poczułam tęsknoty, poczułam za to silną potrzebę budowania czegoś nowego, lepszego, potrzebę zmiany. Owszem, bohaterowie powieści także narzekali na "za mało funtów" czy "cholernych Anglików", ale pośród tego wszystkiego potrafili odważyć się i spróbować prawdziwie żyć - nieważne gdzie. Potrafili odnaleźć siebie.

Należy jednak zwrócić uwagę, że w utworze Gębskiego nie brakuje "stałych elementów emigranckich książek", czyli znamiennego narzekania, problemów z językiem czy często rasistowskich docinków kolegów z pracy. Jednak barwny język autora oraz jego prostota łatwo potrafi obrócić część tych zdarzeń w żart i ironię, co pozwala na lekką i przyjemna lekturę. Z drugiej strony, autor doskonale ukazuje frustrację emigrantów. Jurek, Ewelina, Ania i Rafał to postacie z krwi i kości - są prawdziwi, a to co ich spotyka to nie literacka fikcja, a prawdziwa codzienność opisana z każdej, możliwej strony.

Książka Gębskiego to próba odnalezienia własnego "ja". Autor pokazuje, że to co poza granicami Polski niekoniecznie zawsze jest złe i niekoniecznie zawsze wiąże się z pieniędzmi - nawet jeśli pierwotnym zamiarem bohaterów był wyjazd zarobkowy. Każdy jest inny i każdy inaczej ułoży sobie życie, jedni zrobią to w swoim kraju, inni w Anglii, Francji czy Indiach – wszystko zależy od tego co daje im szczęście. I na to ten utwór zwraca uwagę: na odnajdywanie szczęścia.

Za udostępnienie książki serdecznie dziękuję autorowi, http://www.wiadomosci24.pl/autor/ireneusz_gebski,350234,an,aid.html

Mieszkaniec Katarzyna Zielińska

Katarzyna Zielińska

Dodano 2012-02-23 19:26:28

Kolejne targi Expo Sweet za nami!

Dziś w Warszawie zakończyły się targi branży cukierniczej i lodziarskiej. Do 23 lutego mogliśmy uczestniczyć w Expo Sweet 2012. Największe tego typu targi w Polsce trwały od 21 lutego i odbywały się w Centrum MT Polska przy ulicy Marsa. Program tegorocznych targów był niezwykle bogaty i obejmował między innymi: Czwarte Lodziarskie Mistrzostwa Polski 2012, Drugie Mistrzostwa Polski Uczniów Szkół Cukierniczych 2012, Czwarte Cukiernicze Mistrzostwa Polski 2012 oraz Wystawę Tortów Okolicznościowych. Na targach po raz pierwszy zagościł także Salon Kawowy.

W Centrum MT Polska już przy samym wejściu czuć było niesamowite zapachy! Organizatorzy i wystawcy zapraszali do degustacji przeróżnych smakołyków, a było ich naprawdę mnóstwo. Spróbować mogliśmy kruchych babeczek, mini muffinów, serników, pączków, jogurtów, lodów, kawy, ale także i świeżego chleba czy bagietek. Podsumowując, wybór był ogromny, a każdy wypiek czy deser po prostu pyszny.

Miłośnicy frykasów mogli nie tylko kosztować, ale także obejrzeć przeróżnego rodzaju prezentacje sprzętu oraz sposoby dekoracji deserów. Mogli także zagłosować w konkursie publiczności na najładniejszy tort okolicznościowy - tegoroczny temat to "Futbol - piłka nożna" czyli zbliżające się Euro. Wykonawcy tortów zdecydowanie dali z siebie wszystko, a ich dzieła zapierały dech w piersiach!

Oprócz degustacji, prezentacji i wystaw na targach można było wzbogacić swój domowy warsztat cukierniczy kupując przybory do dekoracji, opakowania oraz środki do upiększania naszych wypieków. Wybór papilotek do muffinów czy plastycznych lukrów był ogromny, a jeśli czegoś brakowało na miejscu, wystawcy sklepów internetowych przyjmowali zamówienia lub zwyczajnie odsyłali zainteresowanych do swoich stron czy lokali z zapewnieniem, że na pewno znajdą tam to czego szukają.

Warto wiedzieć, że targi Expo Sweet odbywały się po raz czwarty w Warszawie. Organizowane są przez Europejskie Zgrupowanie Interesów Gospodarczych Expo Sweet i mimo, że tegoroczne dopiero się skończyły, możemy być pewni, że za rok znowu u nas zagoszczą.
Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
http://doroku.wiadomosci24.pl

Mieszkaniec Katarzyna Zielińska

Katarzyna Zielińska

Dodano 2011-07-26 21:23:55

"Gramy raczej dla siebie". Wywiad z liderem zespołu Precedens

Przechadzając się po mieście i przeglądając miesięczny program różnorakich klubów widzimy mnóstwo plakatów promujących koncerty. Większość z nich zapowiada muzyczne wydarzenia młodych zespołów. Jednym z nich jest grupa Precedens. Na początek podstawowe pytanie: jak to się zaczęło?
Z polake (basistą) i Michałem Grabką (gitarzystą) spotkaliśmy się w 2006 r. i utworzyliśmy swój pierwszy zespół: Pożar Moskwy. Tak graliśmy dwa lata i mniej więcej w czerwcu 2008 r. wokalista i perkusista postanowili nas opuścić. My chcieliśmy tę przygodę z muzyką kontynuować, wiec postanowiliśmy po prostu grać dalej i zacząć coś kompletnie nowego. W grudniu 2008 r. udało nam się zbudować nowy skład.

Skąd się wzięła nazwa?
Z nazwami zawsze jest problem, a wymyślanie jej to katorga! Skąd się wzięła? Pamiętam, że to ja ją wymyśliłem, ale chyba nic więcej. Ten zespół, jeśli spojrzeć z boku, nie ma prawa bytu - każdy z członków zespołu porusza się w innych klimatach muzycznych i tak na dobrą sprawę ciężko było znaleźć wspólny mianownik, ale jakoś udało nam się razem zgrać pomimo tych różnic i wyszło takie „precedensowe wydarzenie”.

Piszecie na swojej stronie, że nie lubicie się "szufladkować", ale przecież „musi być” jakiś główny nurt muzyczny, wokół którego się poruszacie.
Jeśli mamy się określić to gramy szeroko pojętego rocka. Teraz jest mnóstwo odmian, ja się nawet w nich nie orientuję. Nie działa to jednak tak, że gramy rocka i nic więcej. Jak nam odbije palma to będziemy grać hip-hop czy jeszcze coś innego.

Tworzycie własną muzykę i teksty - kto jest ich autorem? Co chcecie przekazać?
Jeśli chodzi o teksty, to pisze je Ania, reszta zespołu zawsze jednak na to zerka i „sprawdza”, ale to ona pisze i ją trzeba pytać co chce przez nie przekazać. Muzyka jest po prostu dla nas sposobem wyrażenia, uzewnętrznienia się.

Takich grup jak wy jest bardzo dużo - czy chcecie się jakoś wybić? Jakie macie plany?
Rzeczywiście - zespołów jest mnóstwo, nie tylko w Warszawie, i dlatego przebić się jest bardzo ciężko. Nie myśleliśmy nigdy o tym i nie planowaliśmy nic takiego. Gramy raczej dla siebie, ale i dla ludzi - cieszymy się, że komuś też podoba się to co robimy i to dla nas dodatkowa frajda. Cieszy nas to, że ludzie bawią się razem z nami. Chcielibyśmy oczywiście żeby ludzi na koncertach było jak najwięcej, ale nic na siłę. To wszystko ma się nam podobać. Nasz największy koncert daliśmy w No Mercy - pełen klub! A był to nasz pierwszy koncert, więc byliśmy bardzo zadowoleni.

Wiem, że właśnie odszedł od Was basista, który był współzałożycielem Precedensu. Co w takim razie dalej?
9 czerwca 2011r. opuścił nas polake, a teraz szukamy zastępstwa . Było kilka przesłuchań, ale na razie wciąż szukamy, zobaczymy jak to się potoczy. Gdyby ktoś był zainteresowany dołączeniem do zespołu to oczywiście zapraszamy - kontakt i wszelkie informacje są podane na naszej stronie.


Aktualny skład zespołu Precedens:

Ania „Angel” Ruszniak - wokal
Maciej „Lubiej” Lubiejewski – gitara, wokal
Michał „Grabek” Grabka - gitara
Kamil „Kaczor” Wróblewski – perkusja, wokal


http://www.wiadomosci24.pl/artykul/przewodnik_po_serwisie_wiadomosci24_pl_106098.html

Mieszkaniec Katarzyna Zielińska

Katarzyna Zielińska

Dodano 2011-04-14 18:21:15

Część uczniów będzie powtarzać egzamin gimnazjalny z języka obcego

Do kilku szkół płyty CD z nagranymi tekstami nie trafiły na czas. Uczniowie nie wysłuchali nagrań, więc nie mieli jak rozwiązać części zadań na egzaminie. W wyniku tego zajścia gimnazjaliści będą musieli powtórzyć test z języka obcego. Prawdopodobnie do trzech szkół nie dotarły płyty CD. Jak poinformował p.o. dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Tadeusz Mosiek "na brak tych płyt nie zwrócili uwagi, ani przewodniczący, ani członkowie zespołów egzaminujących".
Uczniów czeka więc powtórka z egzaminu z języka obcego.

W dwóch szkołach incydent dotyczył wszystkich uczniów. W trzeciej szkole chodziło o grupę z jednej sali. Ponieważ nie ma jeszcze protokołów, informacje te nie są jeszcze zweryfikowane, zaznacza Tadeusz Mosiek.

Źródło: http://www.tvn24.pl/-1,1699529,0,1,niektorzy-gimnazjalisci-powtorza-egzamin-z-jezyka-obcego,wiadomosc.html

  1. Pierwszy raz tutaj?

    Cieszymy się, że dołączyłeś do serwisu naszemiasto.pl
    Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zrobieniu pierwszych kroków:

  2. Zwiększ atrakcyjność profilu

    Dodaj tło, zadbaj aby profil miał unikatowy wygląd i wyróżniał się na tle innych

  3. Daj się poznać

    Uzupełnij podstawowe informacje profilowe, dodaj zdjęcie i bądź rozpoznawalny

  4. Dziel się nowymi wydarzeniami!

    Publikuj artykuły, dodawaj galerie, dziel się ciekawymi infomacjami i pozostań na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami

  5. Uczestnicz w życiu lokalnej społeczności

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, chcesz się czymś podzielić lub napisać artykuł? Sam zadecyduj jaką formę wybierzesz

  6. Daj znać co u Ciebie

    Chcesz się czymś podzielić na gorąco, dodaj krótki wpis, wiadomość zostanie opublikowana w prywatnym strumieniu

  7. Opublikuj materiał na stronie miejskiej

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, napisz artykuł i opublikuj go na łamach serwisu, dowiedz się co inni o tym sądzą!