Dodaj zdjęcie profilowe

avatarKarolina Sternik

Polska
Jestem studentką drugiego roku historii na Uniwersytecie Mari Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Należę do akademickiego czasopisma "Głos Humanisty". Interesuje się historią Stanów Zjednoczonych, a dokładniej wojną secesyjną oraz osobą prezydenta Abrahama Lincolna.
Mieszkaniec Karolina Sternik

Karolina Sternik

Dodano 2012-08-03 23:42:57

Czas wyruszyć na pątniczy szlak!

4 sierpnia 2012 r. wyrusza z Ostrowca Świętokrzyskiego XXIX Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy dotrą do swojego celu 12 sierpnia. Pielgrzymi udadzą się w 9-dniową drogę ku Jasnej Górze i przemierzą 250 km. Pielgrzymka składać się będzie tak jak co roku z dwóch grup: złotej i błękitnej.
Złota wyruszy z parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim. Z kolei błękitna z parafii pod wezwaniem NMP Saletyńskiej.
Nad pielgrzymami czuwać będą służby porządkowe, medyczne oraz wsparcie duchowe w postaci księży, kleryków, diakonów oraz sióstr zakonnych.
Umilać drogę będzie grupa muzyczna.

Wyruszając w pieszą wędrówkę, koniecznie trzeba zabrać ze sobą wygodne i sprawdzone buty. Jednak każdy pęcherz na stopie, niewygoda, zmęczenie to dla pielgrzyma forma modlitwy. Bo oprócz bagażu materialnego, każdy zabiera ze sobą też bagaż duchowy, który czasami jest o wiele cięższy niż ten zwyczajny.

https://plus.google.com/u/0/b/113986743078714025442/113986743078714025442/posts

Mieszkaniec Karolina Sternik

Karolina Sternik

Dodano 2012-06-10 12:46:39

Jedziesz na urlop? Pakuj się z głową!

Wybierając się na urlop pojawia się odwieczny problem co ze sobą zabrać. Doświadczeni doskonale wiedzą co jest niezbędne, a bez czego można się obyć.
Podpowiadamy co musisz koniecznie spakować do walizki? To co jest niezbędne podczas urlopu zwykle zależy od miejsca, do którego się udajemy. Na po

Mieszkaniec Karolina Sternik

Karolina Sternik

Dodano 2012-05-29 18:55:03

"Bóg" czyli sztuka nie-antyczna

Wszyscy miłośnicy dzieł Woody'ego Allena nie mogą narzekać na niedobór jego twórczości. Na deskach lubelskiego teatru im. Juliusza Osterwy przez blisko miesiąc grano sztukę "Bóg". Spektakl ukazuje świat dwóch Greków, którzy rozmyślają nad zakończeniem sztuki. Czas ich nagli, bowiem mają wziąć udział w konkursie dramatycznym.

Widzów zaskakuje to, że bohaterowie doskonale zdają sobie sprawę z faktu,
że są postaciami wymyślonymi i powołanymi do życia przez kogoś innego. Odtwórcy ról cały czas wprawiają widownie w stan refleksji, bowiem od czasu do czasu pada stwierdzenie, iż wszyscy ludzie odgrywają jakąś rolę. Dają w ten sposób do zrozumienia, że nikt do końca nie ma wpływu na swoje losy.

Początkowo nie do końca wiadomo o co chodzi, wydaje się iż na scenie panuje ogólny rozgardiasz. Aktorzy są jakby dopiero na etapie przygotowań. Fikcja przeplata się z rzeczywistością. Widzowie nie do końca mają pewność,
czy ci spośród nich, którzy w czasie sztuki zabierają głos, są aktorami
czy widzami. Reżyser świetnie włączył do spektaklu elementy lokalne: nazwy miejscowości, osiedli, ulic czy charakterystycznych dla lubelskiej społeczności miejsc.

Doskonała muzyka, genialne stroje oraz fenomenalne światło, wszystko to powoduje, że widz pragnie poderwać się z miejsca i wiwatować.

Wśród obsady dostrzec możemy: wcielającego się w postać pisarza Schizokratesa, Jerzego Rogalskiego, aktora występującego w roli Kretynika czyli Wojciecha Dobrowolskiego, odgrywającą rolę Doris - Martę Srokę, a także Romana Kruczkowskiego wcielającego się w postaci debilisza oraz króla. W spektaklu bierze udział także wielu innych świetnych aktorów.
Znany z poczucia humoru Allen i tym razem potwierdził swój talent. Tekst kipi humorem oraz dostarcza nam dowodów na to, iż żyjemy w świecie absurdu. Sztukę kończą słowa: "Absurd fabuły, czy absurd życia?". Ale na to pytanie odpowiedzieć już musimy sobie sami.

https://plus.google.com/u/0/b/113986743078714025442/113986743078714025442/posts

Mieszkaniec Karolina Sternik

Karolina Sternik

Dodano 2012-05-29 00:51:13

Studencka wyobraźnia nie zna granic. Do czego zdolni są "wygłodniali" uczniowie?

Jak wiadomo, student to grupa społeczna, która "groszem nie śmierdzi". W związku z tym my, nadal młodzi i nadal uczący się, nieraz zmuszeni jesteśmy do korzystania z niestandardowych rozwiązań. Kreatywność studenta jest nieoceniona w chwili, gdy akurat pod ręka brak mu jakiegoś niezbędnego przedmiotu. Przekonałam się o tym, podpatrując kolegów i koleżanki, chwilowo żyjące z dala od domu.

Student to mistrz w konstruowaniu nowych sprzętów i tworzeniu
„czegoś z niczego". Dzięki zmianie zastosowania przedmiotów, wielokrotnie zwykłe narzędzia stają się skomplikowanymi, wielofunkcyjnymi maszynami. Brak miksera, suszarki czy anteny satelitarnej nie jest problemem. "Mikser z łatwością można stworzyć z wiertarki i nożyczek. Suszarkę zastąpić wentylatorem, a antenę metalowym wieszakiem" - stwierdził Piotr, student UMCS.

W akademiku nikogo już nie zdziwią parówki gotujące się w czajniku. - Żelazko to świetny pomysł na patelnię, natomiast ciepłym nawiewem z suszarki rozmrozimy każdy zamarznięty prowiant. Zamiast korkociągu wystarczy wkręt i kombinerki, z kolei pożyczona od koleżanek z pokoju obok prostownica, służy nam jako sprzęt do prasowania odzieży - powiedzieli Kamil i Michał, studenci KUL.

Jednym z hitów wśród wynalazków niewątpliwie jest tak zwana „ekologiczna sofa”. Do jej zrobienia wystarczą 5-litrowe pojemniki po wodzie mineralnej i duża ilość szerokiej taśmy klejącej. Nóż jest niezastąpiony, gdy brakuje śrubokręta. Wazon można zastąpić zwykłym słoikiem, np. po ogórkach konserwowych. Folia bąbelkowa to pomysł na zasłonkę pod prysznic. O ile mamy tyle folii.

Czasem pomysły studentów są tak fenomenalne i doskonałe, że „wynalazek”, który powstał z ich pomysłu zdobywa nie tylko uznanie wśród władz uczelni, innych studentów, ale także całego naukowego świata. Studenci AGH-u skonstruowali hybrydowy rower. Ozi - bo tak nazwano rower, jest bardzo
tanim i ekologicznym sposobem poruszania się. Również poznańscy studenci wykazali się ogromną pomysłowością. Stworzyli palmtop ratujący życie. Urządzenie nosi nazwę Lifetch - jego funkcja to informowanie o niebezpieczeństwie właściciela.
Studenckie pomysły zdają się nie mieć końca. Jednak co sprawia, że student woli "iść na skróty"? Odpowiedzi na to pytanie starałam się uzyskać rozmawiając ze studentami naszej uczelni. Jeden z moich kolegów mieszkający w akademiku powiedział, że studenci muszą nieźle kombinować, bo po prostu brakuje im podstawowych przedmiotów, takich jak mikser czy kuchenka mikrofalowa. Wyobraźnia nas studentów jest ogromna. Okazuje się, że student to wynalazca i zarazem ekologiczny człowiek, który stworzy coś nowatorskiego, a przy okazji dba o środowisko.

https://plus.google.com/u/0/b/113986743078714025442/113986743078714025442/posts

Mieszkaniec Karolina Sternik

Karolina Sternik

Dodano 2012-05-28 15:13:08

Czy Polsce zagraża epidemia otyłości?

Polska dogania Stany Zjednoczone w niechlubnym rankingu krajów o największym wskaźniku osób otyłych. Najnowsze dane statystyczne informują, że 61 proc. mężczyzn oraz 50 proc. kobiet w Polsce cierpi na nadwagę lub otyłość. Statystyki są wręcz przerażające. Już co drugi dorosły Polak cierpi na nadwagę. Z kolei u co piątego stwierdza się otyłość. Ryzyko wystąpienia cukrzycy, zawału serca i udaru mózgu jest w tej grupie ponad trzykrotnie większe niż u reszty populacji.

Co wypływa na to, że tyjemy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi bowiem czynników jest wiele. Rozróżniamy dwa typy otyłości: pierwotną i wtórną. Przyczyną pierwszej są uwarunkowania genetyczne, zły styl życia oraz czynniki psychologiczne - szybkie spożywanie pokarmów, brak ruchu, stres. Często jedzenie staje się jedynym sposobem na uspokojenie lub zabicie czasu, co wpływa z kolei na spożywanie większej ilości pokarmów, głównie wysokokalorycznych.

Otyłość jest zaraźliwa. Dorastając w domu, rodzinie gdzie problem ten dotyczy wszystkich jej członków, staje się czymś zupełnie normalnym. Nie budzi on żadnej refleksji, a tłumaczony jest zazwyczaj predyspozycjami genetycznymi.

Wśród dzieci zauważono, że otyłość najczęściej dotyka właśnie te z nich, które pochodzą z rodzin o dobrym statusie materialnym. Dzieci często wydają całe kieszonkowe na słodycze, czipsy itp. Zauważono także, że liczba dzieci w rodzinie także ma wpływ na problem otyłości. Dzięki badanom stwierdzono, iż im mniej dzieci w rodzinie, tym ryzyko nadwagi wzrasta. Już teraz średnio co piąty jedynak w Polsce zmaga się z otyłością.

Lekarze coraz głośniej alarmują i apelują, by zacząć zmieniać i kontrolować swój sposobu żywienia. Co więcej zachęcają do zwiększania częstotliwości ruchu oraz wysiłku fizycznego. To od nas zależy czy odpowiemy na apel i zadbamy o nasze zdrowie.

https://plus.google.com/u/0/b/113986743078714025442/113986743078714025442/posts

  1. Pierwszy raz tutaj?

    Cieszymy się, że dołączyłeś do serwisu naszemiasto.pl
    Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zrobieniu pierwszych kroków:

  2. Zwiększ atrakcyjność profilu

    Dodaj tło, zadbaj aby profil miał unikatowy wygląd i wyróżniał się na tle innych

  3. Daj się poznać

    Uzupełnij podstawowe informacje profilowe, dodaj zdjęcie i bądź rozpoznawalny

  4. Dziel się nowymi wydarzeniami!

    Publikuj artykuły, dodawaj galerie, dziel się ciekawymi infomacjami i pozostań na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami

  5. Uczestnicz w życiu lokalnej społeczności

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, chcesz się czymś podzielić lub napisać artykuł? Sam zadecyduj jaką formę wybierzesz

  6. Daj znać co u Ciebie

    Chcesz się czymś podzielić na gorąco, dodaj krótki wpis, wiadomość zostanie opublikowana w prywatnym strumieniu

  7. Opublikuj materiał na stronie miejskiej

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, napisz artykuł i opublikuj go na łamach serwisu, dowiedz się co inni o tym sądzą!

  • Dodaj do obserwowanych Obserwuj ciekawe osoby! Jeżeli pojawi się coś nowego, znajdziesz to również na swoim profilu.
  • Wyślij wiadomość Wysyłaj wiadomości i bądź w kontakcie z innymi mieszkańcami!
  • Zgłoś do moderacji Zgłoś nadużycie ze strony mieszkańca!

Wydarzenia dnia

Materiały mieszkańca