Dodaj zdjęcie profilowe

avatarKatarzyna Kurowska

Polska
Mieszkaniec Katarzyna Kurowska

Katarzyna Kurowska

Dodano 2012-10-25 10:47:00

Znamy nazwisko tłumacza pierwszej powieści Rowling dla dorosłych

Przed chwilą na XVI Targach Książki w Krakowie poznaliśmy nazwisko tłumacza powieści Rowling "Trafny wybór". Na konferencji prasowej o godz. 10.15, która odbywa się na krakowskich Targach Książki ogłoszono nazwisko tłumacza "Trafnego wyboru". Jest nim Anna Gralak, która przetłumaczyła powieść Rowling w zawrotnym tempie, dziennie miała ponad 20 stron do przełożenia.

Fragment "Trafnego wyboru" przeczytała Ewa Kaim. Pierwsza powieść J.K. Rowling "Trafny wybór" ma swoją premierę 15 listopada.

http://www.wiadomosci24.pl/rejestracja/

Mieszkaniec Katarzyna Kurowska

Katarzyna Kurowska

Dodano 2012-10-18 19:38:51

"Ferdydurke is not dead" - konferencja naukowa w Krakowie

Od dwóch dni trwają obchody 75-lecia wydania powieści Witolda Gombrowicza "Ferdydurke". Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydawnictwo Literackie z tej okazji zorganizowało sesję naukową pt.: "Ferdydurke is not dead". Dziś o godzinie 10 w Sali Mehofferowskiej w Krakowie rozpoczęła się konferencja naukowa zatytułowana "Ferdydurke is not dead". Referaty wygłosili: Paweł Dybel "Gombrowicza gra w gęby", Jerzy Jarzębski "Odejście człowieka ferdydurkicznego", Marek Zaleski "Linoskoczek nad otchłanią normalnej nienormalności".

Następnie miała miejsce dyskusja na temat powyższych referatów. Po przerwie o godzinie 12.40 nastąpiła kolejna tura referatów wygłoszonych przez:
Marcina Bieleckiego pt.: "Niewidzialne imperium albo o kłopotach w szkole",
Mateusza Wernera pt.: "Kupa ludzka" a stan nieuwarunkowania. Rekonesans przyszłej, możliwej antropologii" oraz
Ewy Majewskiej pt.:"Demontaż jako budowanie tożsamości. Czytając Ferdydurke w neoliberalizmie."

Druga część zakończona dyskusją wokół powyższych tematów trwała do 14.30.

O 16 nastąpiła kolejna część referatów. Tym razem wygłosili je:
Jan Gondowicz pt.: "Łydczaność". Paweł Rodak pt.: "Radzę Panu bardzo poważnie, aby wprowadził Pan zmiany, które proponuję…" Ferdydurke w korespondencji Gombrowicza z wydawcami, Stefan Chwin pt.: "Gombrowicza grzechy przeciwko wolności."

Od godziny 19.30 trwa spotkanie z udziałem Adama Wiedemanna, Mariusza Sieniewicza i Szczepana Twardocha, które prowadzi Jerzy Franczak. Temat spotkania brzmi "Wokół Ferdydurke".

http://www.wiadomosci24.pl/rejestracja/

Mieszkaniec Katarzyna Kurowska

Katarzyna Kurowska

Dodano 2012-06-19 13:38:19

Filozoficzny thriller czyli "Biblia umarłych" Toma Knoxa

Autor "Sekretu Genezis" i "Znamion Kaina" zabiera czytelników do Kambodży, gdzie bohaterowie odkrywają prawdę o tragicznej przeszłości Czerwonych Khmerów. Główni bohaterowie sami mają na swoim koncie niełatwą przeszłość, której wspomnienia prześladują po dziś dzień. Archeolog Julia jest młodą, ambitną Amerykanką, która wyjechała do południowej Francji na wykopaliska w jaskiniach. Zostając sama w jaskini odkrywa czaszki po trepanacji, a później całe szkielety z niepokojącymi obrażeniami. Opiekun wykopalisk Ghislaine nie tylko nie podziela entuzjazmu Julii, ale wyrzuca ją z terenu badań.

Równolegle poznajemy fotoreportera Jake'a, który znudzony swoją pracą szuka w Azji ekscytującego materiału na reportaż. Towarzyszy mu Tyrone, który jest dziennikarzem oraz Chemda Tek, urocza Kambodżanka, która studiowała w Ameryce.

Mamy do czynienia z thrillerem łączącym wątki historyczne sprzed tysięcy lat z współczesnymi, gdzie poznajemy oblicze komunizmu w krajach Azji. Dodatkowo poruszono tu temat duszy człowieka, jego uczuć i wiary. Tu już brzydko zacznę od krytyki. A mianowicie autor nie zna pojęcia słowa ateizm. W wyniku czego Jake słusznie określa siebie ateistą, skoro inni widzą w nim nie brak wiary, ale walkę z Bogiem. Powstają sprzeczności. Tyrone zarzucając przyjacielowi walkę z przeszłością, wyrzutami sumienia, ucieczką od Boga, chce przekazać, że Jake nie jest do końca ateistą, za jakiego się uważa. Powinien zarzucić mu brak agnostycyzmu, czyli obojętności wobec istnienia Boga, a nie ateizmu - przekonania, że go nie ma. Na szczęście to jedyna rzecz jaką mam do zarzucenia.

Biblia umarłych przybliża czytelnikowi okrutne działania komunistów, ich manipulację i głoszenie wyższości socjalizmu nad innymi ustrojami, skutkiem czego było poświęcenie się ludzi, którzy w imię wyższego dobra zgłaszali się na eksperymenty. Były to operacje na otwartej czaszce. Czerwoni Khmerowie próbowali z mózgu wyciąć część odpowiedzialną za wyrzuty sumienia i uczucia, aby stworzyć człowieka lepszego, pozbawionego wszelkich skrupułów. Mówiąc krótko, próbowali usunąć duszę ludzką, dzięki której ludzie wierzą w bogów, boją się, kochają itp. Khmerowie byli przekonani, że dusza ogranicza człowieka, więc pora stworzyć istotę całkowicie wolną. Wiadomo, że pierwsze eksperymenty kończą się niepowodzeniem, w najlepszym wypadku śmiercią. Mówię w najlepszym, ponieważ to co pozostaje z ludzi, z otworami i bliznami w czaszce jest gorsze niż śmierć. Oni stają się zwierzętami. Oficjalnie doświadczenia zakończono, jednak w Kambodży żyją ludzie, którzy dalej nad tym pracowali i w badaniach doszli dalej, do satysfakcjonujących wyników - o czym przekonał się sam bohater powieści.
To już nie pierwszy raz, kiedy przy okazji wojen i walk politycznych dochodzi do eksperymentów medycznych. Ludzie nie giną od broni, ale w ukrywanych obiektach medycznych, od przeprowadzonych na nich doświadczeń. Mówi się "nie ma wojny bez ofiar". Jak widać, nie ma wojny bez eksperymentów na człowieku, nie ma eksperymentów bez ofiar. Przy "Biblii umarłych" warto zwrócić uwagę na to, dzięki temu medycyna i inne dziedziny nauki w XX wieku tak wysoko się rozwinęły.

Thriller Toma Knoxa nie tylko wciąga w intrygującą fabułę pełną wartkiej akcji, ale także dzięki zawartym w książce przemyśleniom skłania do refleksji nad kształtem współczesnej cywilizacji.

https://plus.google.com/u/0/b/113986743078714025442/113986743078714025442/posts

Mieszkaniec Katarzyna Kurowska

Katarzyna Kurowska

Dodano 2011-07-29 20:48:51

"Miłość kąsa" Adrienne Barbeau, czyli o wampirach nieco inaczej

Ovsanna Moore jest gwiazdą Hollywoodu i mimo iż dobiega pięćsetki, nadal jest atrakcyjną kobietą. Peter King jest policjantem, który nie może zapomnieć tego, co przeżył z Ovsanną. Oboje znowu zmagają się z istotami hollywoodzkiego rodu. W drugiej części książki Wampiry Hollywoodu mamy do czynienia z kryminałem i romansem, rozwijającym się pomiędzy dwojgiem głównych bohaterów - narratorów. Tak jak w pierwszej części, rozdziały są podzielone na narrację policjanta i wampirzycy, co daje czytelnikowi ogląd sytuacji z kilku stron. To, co dla jednego bohatera jest niejasne, u drugiego jest wyjaśnione, co jest niewątpliwym plusem książki. Kolejną zaletą (bądź wadą dla ambitniejszych czytelników) jest lekkość i intryga fabuły, przez co czytelnik zatapia się w książce na niedługi czas (pozycja do obszernych nie należy), zapominając o wszystkim, co go otacza. Natomiast irytująca jest banalność rozwiązania problematycznych wątków, zwłaszcza tych związanych ze śledztwem.

Mam wrażenie, że autorka nie miała lepszego pomysłu na zamknięcie sprawy z Kinowym Kosiarzem i pozwoliła, by kapitan uwierzył w wymyśloną, wręcz sztuczną historyjkę na temat tego, jak Peter King dorwał mordercę, ratując Ovsannę. Rozumiem działania bohaterów, chcieli jak najszybciej zakończyć śledztwo, by móc bezkarnie się spotykać i dojść do tego, o czym marzą od pierwszego spotkania. Spodziewałam się, że blef wyjdzie na jaw, bo jak mówiłam, sprawa miała tak cudowne zakończenie, że aż niemożliwe, żeby szef połknął haczyk. Fabuła się nieco pokomplikuje. Nie powiem, akcja kryminalna rozwinęła się nieco, wyszły na jaw działania zazdrosnej asystentki wampirzycy i Ovsanna została zmuszona do pewnych działań, które zapewnią szczęście trójce bohaterów. Ponadto autorka bądź tłumacz, miał bardzo ubogi język. Nie oczekuję maksymalnie bogatego słownictwa w czytadle, jednakże czytanie dwóch identycznych wyrażeń na jednej stronie, świadczy o braku znajomości synonimów podanych określeń.

Jak wygląda ta pozycja Adrienne Barbeau na tle innych książek o krwiopijcach? Autorka zaproponowała jeszcze inny wizerunek wampirów. Postacie te żywią się krwią, która pozwala nie tylko żyć, ale wspomaga regenerację zniszczonych komórek - to jest cecha łącząca chyba wszystkie wersje tych postaci fantastycznych. Wampiry Barbeau mogą żyć w świetle, nie uciekają do mroczniejszych miejsc podczas słonecznej pogody, do trumny podczas dnia. Tak jak większość wersji, te potwory są idealnie piękne i wiecznie młode, mimo upływających lat. Spodobał mi się praktyczny pomysł na życie wampirów - kariera filmowa. Są idealnymi postaciami przed ekranem, przez właściwości ich błyszczącej i gładkiej skóry, a w dodatku wiarygodnymi bohaterami horrorów. Rozbawił mnie sposób Ovsanny na utrzymanie stałej pozycji w Hollywood, poprzez ujawnianie się co parędziesiąt lat jako potomkini swojej poprzedniej gwiazdorskiej wersji.

Książkę mogę polecić jako lekturę na odstresowanie, na chwilę zapomnienia od problemów i codzienności, a także jako lekkie czytadło na plażę czy deszczowe dni spędzone w domu.

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/przewodnik_po_serwisie_wiadomosci24_pl_106098.html

Mieszkaniec Katarzyna Kurowska

Katarzyna Kurowska

Dodano 2011-06-11 20:45:01

Hakerskie czary-mary, czyli "Hakus pokus" duetu Leżeńska-Milewski

"Hakus pokus" autorstwa Katarzyny Leżeńskiej i Darka Milewskiego to książka o miłości; jej braku czy może ucieczce przed jej bolesnymi rozczarowaniami? Głównymi bohaterami Hakus pokus są: Beata i Robert, obcy sobie ludzie, oboje pochodzą z Polski i mieszkają w Stanach Zjednoczonych.

Beata jest córką samotnej kobiety, u której rozwija się choroba dwubiegunowa, obecnie zamkniętej w szpitalu psychiatrycznym. Po kolejnym ataku podczas wizyty u matki Beata zastanawia się nad swoim życiem, co skutkuje zerwaniem z Benem, którego za miesiąc miała poślubić. Potrzebuje gruntownej zmiany w swoim życiu, postanawia wyjechać z Chicago. Robert pracuje w firmie CounterVision, która zajmuje się zabezpieczaniem firm i instytucji przed atakami hakerów. Z miłości do nauczycielki został matematykiem. Poznajemy go w momencie, kiedy dowiaduje się, że jego żona naprawdę czuję się mężczyzną i w najbliższym czasie planuje przejść operację zmiany płci. Po rozwodzie długo nie potrafi dojść do siebie. Wtedy w jego firmie pojawia się nowa shrink, Beata...

Wbrew pozorom to nie jest przewidywalne i puste romansidło. Wszelkie romantyczne wątki pojawiające się w książce są zaledwie tłem dla kluczowej analizy psychologicznej bohaterów. Zarówno Beata jak i Robert mają za sobą dramatyczne przeżycia związane z ich najbliższymi osobami. Oboje, co jest naturalnym, instynktownym działaniem, pragną uciec od problemów, od traumatycznych przeżyć. Robert oddaje się całkowicie pracy, Beata postanawia wyjechać ze swojego dotychczasowego miejsca pobytu, zacząć pracę w nowym miejscu. Oboje uciekają od swoich zmartwień, angażując się w problemy drugiej osoby. Wzajemne zaufanie i wspólne doświadczanie trudnych, czasem kompromitujących wydarzeń łączy ludzi bardziej niż można było się spodziewać.

Pojawia się zatem pytanie, wokół którego kręcili się bohaterowie: gdzie przebiega granica między przypadkiem a przeznaczeniem? Ona i on są zafascynowani sobą wzajemnie, jednak bolesne doświadczenia z przeszłości budzą strach przed rozczarowaniem. To komplikuje ich, jak wydaje się czytelnikowi prostą, drogę do szczęśliwej miłości. Książka Katarzyny Leżeńskiej i Darka Milewskiego jest nie tylko głębokim studium psychologicznym, ale zaskakującą powieścią obyczajową. Być może pewne związki pomiędzy bohaterami można wykryć wcześniej, ale nie zastanawiając się nad tym dłużej, ja byłam zaskoczona. Pomimo ponurych tematów poruszanych w książce, pozycja ta stanowi całkiem niegłupie czytadło oraz lekką i przyjemną lekturę na letnie wieczory.

Czytaj też: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/ile_da_sie_zarobic_na_marihuanie_197459.html

  1. Pierwszy raz tutaj?

    Cieszymy się, że dołączyłeś do serwisu naszemiasto.pl
    Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zrobieniu pierwszych kroków:

  2. Zwiększ atrakcyjność profilu

    Dodaj tło, zadbaj aby profil miał unikatowy wygląd i wyróżniał się na tle innych

  3. Daj się poznać

    Uzupełnij podstawowe informacje profilowe, dodaj zdjęcie i bądź rozpoznawalny

  4. Dziel się nowymi wydarzeniami!

    Publikuj artykuły, dodawaj galerie, dziel się ciekawymi infomacjami i pozostań na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami

  5. Uczestnicz w życiu lokalnej społeczności

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, chcesz się czymś podzielić lub napisać artykuł? Sam zadecyduj jaką formę wybierzesz

  6. Daj znać co u Ciebie

    Chcesz się czymś podzielić na gorąco, dodaj krótki wpis, wiadomość zostanie opublikowana w prywatnym strumieniu

  7. Opublikuj materiał na stronie miejskiej

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, napisz artykuł i opublikuj go na łamach serwisu, dowiedz się co inni o tym sądzą!