Dodaj zdjęcie profilowe

avatarMałgorzata Michaluk

Polska
Mieszkaniec Małgorzata Michaluk

Małgorzata Michaluk

Dodano 2017-09-11 15:41:04

Film: pt. „Sami swoi” powstał 50 lat temu

Pierwotnie komedia miała nosić tytuł: I było święto. Obsada aktorska wzbudziła szereg kontrowersji. W filmie nie wszystkie postacie mówią głosami aktorów, których widzimy na ekranie. Premiera filmu odbyła się 15 września 1967 roku. Pierwotnie komedia miał nosić tytuł: „I było święto” - w nawiązaniu do słuchowiska radiowego, w którym po raz pierwszy pojawiły się postacie Kargula i Pawlaka. Przedstawiciele Zespołu Filmowego Iluzjon zlecili twórcy audycji - Andrzejowi Mularczykowi napisane na jej podstawie scenariusza filmowego. Reżyserii komedii podjął się Sylwester Chęciński.

Film został nakręcony w wersji czarno -białej, wersja koloryzowana powstała dopiero w 2000 roku.

Fabuła

Film opowiada o losach dwóch skonfliktowanych rodzin Pawlaków i Kargulów, które tuż po zakończeniu II wojny światowej zmuszone zostały do opuszczenia Kresów Wschodnich i osiedlenia się na Ziemiach Odzyskanych. Konflikt zwaśnionych rodzin rozpoczął się wiele lat wcześniej. Przed wojną Kargul zaorał pole Pawlaka na trzy palce, co doprowadziło do ogromnej kłótni w trakcie, której polała się nawet krew, z tego powodu Jaśko Pawlak musiał uciekać do Ameryk…

Obsada

W postacie Kargula i Pawlaka wcielili się aktorzy Wacław Kowalski i Władysław Hańcza. W ekipie filmowej obsada wywołała cały szereg kontrowersji. Wiele osób nie wyobrażało sobie Hańczy w roli prostego chłopa. Pan Władysław znany był wcześniej z wielu wybitnych kreacji teatralnych, głównie dramatycznych. Jeżeli chodzi o Wacława Kowalskiego - to na początku lat 60. XX wieku - był aktorem mało znanym. Mularczyk na wiadomość, że to on wcieli się w postać Pawlaka przewidywał klapę filmu… Stało się jednak inaczej.

W filmie nie wszystkie postacie mówią głosami aktorów, których widzimy na ekranie. I tak, Bolesław Płotnicki podłożył głos pod kwestie wypowiadane przez Hańczę, który starał się, co prawda mówić gwarą kresową, ale mu to nie wychodziło. Po zakończeniu zdjęć Hańcza musiał pójść do szpitala, wykorzystał tę sytuację reżyser i zaangażował Płotnickiego. Z kolei głosu Jadźce - którą grała Ilona Kuśmierska - użyczyła Elżbieta Kępińska. Dlaczego? Szkoła teatralna, do której uczęszczała Kuśmierska nie wyraziła zgody na jej udział w postsynchronach do filmu. Trzecia podmiana dotyczyła aktorki wcielającej się w rolę matki Pawlaka - Natalii Szymańskiej, ona również - w ocenie Chęcińskiego - nie sprostała zadaniu, dlatego wykorzystano głos Ireny Malkiewicz - Domańskiej.

Zdjęcia autorstwa Stefana Matyjaszkiewicza kręcono głównie w dolnośląskiej wsi Dobrzykowice, miasteczku Lubomierz a także Sobótce Zachodniej i Czernicy Wrocławskiej. W tej pierwszej miejscowości organizowany jest od wielu lat Festyn: Sami swoi, który zainaugurował swoją działalność w 2003 roku.

Sukces komedii zaowocował powstaniem kolejnych produkcji: Nie ma mocnych (1974) i Kochaj albo rzuć (1977). Polacy pokochali trylogię.

Kargul i Pawlak

Obchody pięćdziesięciolecia filmu trwają od początku bieżącego roku, w związku z tym odbyło się już szereg imprez okolicznościowych m.in. w trakcie tegorocznego Festynu: Sami swoi, w dniu 27 sierpnia odsłonięto figury Kargula i Pawlaka. Ich autorem jest rzeźbiarz Leri Papidze.


Na podstawie:
http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,19501222,sami-swoi-od-kuchni-wszyscy-na-planie-widzieli-ze-kowalski.html

  1. Pierwszy raz tutaj?

    Cieszymy się, że dołączyłeś do serwisu naszemiasto.pl
    Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zrobieniu pierwszych kroków:

  2. Zwiększ atrakcyjność profilu

    Dodaj tło, zadbaj aby profil miał unikatowy wygląd i wyróżniał się na tle innych

  3. Daj się poznać

    Uzupełnij podstawowe informacje profilowe, dodaj zdjęcie i bądź rozpoznawalny

  4. Dziel się nowymi wydarzeniami!

    Publikuj artykuły, dodawaj galerie, dziel się ciekawymi infomacjami i pozostań na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami

  5. Uczestnicz w życiu lokalnej społeczności

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, chcesz się czymś podzielić lub napisać artykuł? Sam zadecyduj jaką formę wybierzesz

  6. Daj znać co u Ciebie

    Chcesz się czymś podzielić na gorąco, dodaj krótki wpis, wiadomość zostanie opublikowana w prywatnym strumieniu

  7. Opublikuj materiał na stronie miejskiej

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, napisz artykuł i opublikuj go na łamach serwisu, dowiedz się co inni o tym sądzą!