Dodaj zdjęcie profilowe

avatarMarcin Łobodowski

Polska
Pozytywnie nastawiony do świata i otwarty na ludzi. Student dziennikarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Prywatnie wielbiciel muzyki klubowej...
Mieszkaniec Marcin Łobodowski

Marcin Łobodowski

Dodano 2011-09-15 13:52:26

Warszawa. Góra odpadów Radiowo zamieni się w stok narciarski

Nartostrada, tarasy widokowe i rynna snowbordowa - to przyszłość warszawskiego składowiska odpadów Radiowo. Największa góra śmieciowa okolic Warszawy, czyli składowisko Radiowo, ma w ciągu kilku lat całkowicie odmienić swoje oblicze. MPO w Warszawie w porozumieniu z władzami Gminy Stare Babice, zamierza ukształtować na nowo bryłę odpadów komunalnych. W planach jest zagospodarowanie tego terenu i przeistoczenie go w stok narciarski pełen sportowo-rekreacyjnych atrakcji. Władze twierdzą, że projekt przekształcenia składowiska odpadów dla celów rekreacyjnych przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności sąsiednich terenów pod względem inwestycyjnym. Poprawi także estetykę krajobrazu, gdyż góra śmieci widoczna jest nawet z Bemowa.

Czytaj także: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/stolica_pelna_smieci_czy_warszawe_zaleja_nieczystosci_189249.html

Mieszkaniec Marcin Łobodowski

Marcin Łobodowski

Dodano 2011-08-29 17:26:09

Warszawa. Powrót Festiwalu Przemiany

Po dwuletniej przerwie powraca do Warszawy Festiwal Przemiany. Impreza odbędzie się w dniach 1-4 września. Po dwuletniej przerwie powraca do Warszawy Festiwal Przemiany. Impreza odbędzie się w dniach 1-4 września. W jej programie znajdą się wydarzenia o charakterze artystycznym, naukowym, warsztatowym i dokumentalnym. Celem festiwalu jest uatrakcyjnienie wizerunku brzegów Wisły i ukazanie ich jako wartościowych miejsc. Wszystkie atrakcje festiwalu będą się odbywać jednocześnie po obu stronach rzeki.

- W programie festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie. Chcemy przede wszystkim pokazać jak wiele ciekawych rzeczy można robić nad Wisłą. Ukazać jej brzeg jako miejsce ciekawe i interesujące, do którego warto wracać. Być może spowoduje to tytułową przemianę myślenia i więcej osób spojrzy na naszą Wisłę z uśmiechem. - Powiedziała Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik, które organizuje festiwal.

Ruszyła już rejestracja na atrakcje festiwalu. Można jej dokonać na stronie www.przemianyfestiwal.pl. A ciekawych wydarzeń nie brakuje. Sonic Fiction to koncert, który odbędzie się w podziemiach Centrum Nauki Kopernik trzeciego września o godzinie 21. Zaproszeni artyści mają na nim połączyć klasyczne kompozycje muzyczne z nowoczesnymi technologiami cyfrowymi. Ideą koncertu jest doprowadzenie do spotkania dwóch pozornie oddalonych od siebie światów.

Dla entuzjastów spacerów organizatorzy przygotowali spacer z Praskimi Przewodnikami, który również odbędzie się w sobotę trzeciego września. Trasę wyznaczą, uwaga - najmłodsi mieszkańcy dzielnicy. Będzie to wyprawa w głąb starej części Pragi-Północ. Przewodnicy udowodnią, że legendy o praskich ulicach nie wzięły się znikąd.

Socjopocztówka i Wiklinowa Partyzantka to z kolei nazwy cyklów warsztatów. O tym jak wykorzystać zużyte opakowania będzie można dowiedzieć się na warsztatach 70 % pojemnik. Wszystkie zajęcia będą odbywać się przez cały czas trwania festiwalu. Ponadto przez dwa dni - pierwszego i drugiego września od godziny 17, Marek Sarba poprowadzi warsztaty rowerowe. Odbędą się osobne zajęcia dla amatorów i zaawansowanych. Festiwal zajrzy także do planetarium Niebo Kopernika - pokazy odbędą się trzeciego września od godziny 10. Rejestracja na wszystkie atrakcje festiwalu jest bezpłatna.

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/przewodnik_po_serwisie_wiadomosci24_pl_106098.html

Mieszkaniec Marcin Łobodowski

Marcin Łobodowski

Dodano 2011-08-19 16:00:28

Skrzynki Pamięci uratują ślady żydowskiej obecności w Warszawie

Dzieje Warszawy są nieodzownie związane z losem Żydów. Epizody żydowskiej historii przeplatają się z historią wielu rodzin, są częścią polskich miast, miasteczek i wsi. Właśnie te wspomnienia chcą rozbudzić twórcy akcji Skrzynki Pamięci. To pierwsza inicjatywa tego typu. Na dwa tygodnie - od 20 sierpnia do 3 września w sześciu miejscach w Warszawie pojawią się skrzynki podobne do urn wyborczych. To właśnie do nich będzie można wrzucać zdjęcia, kserokopie i kartki ze wspomnieniami zawierającymi wątki żydowskie. Ale nie tylko - organizatorzy liczą na wszelkie nowe materiały, które mogą stanowić pamiątkę obecności Żydów w stolicy.

- Jesteśmy otwarci na wszystkie formy, na każdą informację jaką jest w stanie pomieścić skrzynka. Mogą to być nie tylko zdjęcia i spisane opowieści, ale także nośniki cyfrowe, płyty czy skany. Zależy nam także na kontaktach, numerach telefonów osób, które chcą opowiedzieć o swoich wspomnieniach. Postaramy się sprawdzić każdy kontakt - zaznacza Aleksandra Karkowska, która opiekuje się projektem.

Skrzynki mają być sposobem na ocalenie pamięci o Żydach ze stolicy. Mają skłonić do refleksji, zachęcić do przejrzenia starych fotografii i pamiątek. Mogą być także impulsem do głębszego poznania historii własnej rodziny. Często słuchamy opowieści starszych, dla których Żydzi byli przyjaciółmi, sąsiadami lub znajomymi ze szkolnej ławki. Mimo trudnej historii naszego kraju, nie powinniśmy zapominać o tym dziedzictwie.

- Chcemy przede wszystkim pomóc w rozbudzeniu wspomnień z Warszawy czasów przedwojennych i wojennych. Przypomnieć o wielokulturowym charakterze stolicy. Miasto kryje bardzo wiele pięknych historii, także tych z wątkami żydowskimi. Warto byłoby je poznać. Stare zdjęcia mają niesamowitą wartość - dodaje Aleksandra Karkowska.

Fotografie i opowieści zebrane w ramach akcji powiększą zasoby portalu Kadysz dla nieobecnych (www.kadysz.pl), który działa przy fundacji Shalom. Kadysz to portal poświęcony historii i kulturze Żydów polskich. Gromadzi setki fotografii, opowieści i dokumentów tworzących panoramę żydowskiego życia na ziemiach polskich. To tutaj Żydzi z całego świata mogą odnaleźć swoich krewnych i znajomych. Wielu z nich poznaje tajemnice swoich rodzin albo zgłębia historię kraju, w którym się urodzili. Pokazanie zebranych materiałów za pośrednictwem portalu internetowego to nie tylko znaczne ułatwienie dla zainteresowanych, ale także ukłon w stronę młodego pokolenia, które powinno zachować historię w swojej pamięci. Akcję promuje także profil na Facebooku. Być może ilość zebranych materiałów pozwoli na zorganizowanie wystawy i utworzenie projektu edukacyjnego.

Skrzynki będzie można znaleźć w Teatrze Żydowskim przy Placu Grzybowskim, w Austriackim Forum Kultury na Próżnej, w Centrum Kultury Jidysz na Andersa, w Klubie Zwiąż Mnie, Kinie Iluzjon oraz w Klubokawiarni na Wileńskiej. Organizatorzy nie wykluczają, że po zakończeniu akcji skrzynki trafią także do innych miast Polski. Zależy to jednak od powodzenia akcji w samej Warszawie.

Skrzynki Pamięci to tylko jeden z wielu projektów towarzyszących ósmej edycji festiwalu Warszawa Singera. Na obu brzegach Wisły zaplanowane są liczne atrakcje. Uczestnicy festiwalu będą mieli możliwość spotkania z kulturą jidysz przez koncerty, spektakle teatralne, wystawy, wizualizacje, instalacje artystyczne, warsztaty taneczne i kulinarne, spotkania autorskie, pokazy filmów i spacery po Warszawie śladami kultury żydowskiej.

Podczas tegorocznej edycji po repertuar żydowski sięgnie Anna Maria Jopek, która wystąpi gościnnie z zespołem klezmerskim KROKE w Teatrze Żydowskim. Na ulicy Próżnej oraz Placu Grzybowskim po raz kolejny pojawią się żydowskie kawiarnie oraz winiarnie. Organizatorem festiwalu jest fundacja Shalom. Więcej informacji na stronie internetowej www.festiwalsingera.pl.


http://www.wiadomosci24.pl/artykul/przewodnik_po_serwisie_wiadomosci24_pl_106098.html

Mieszkaniec Marcin Łobodowski

Marcin Łobodowski

Dodano 2011-08-08 11:03:30

Pośpiech nie popłaca, szczególnie na drogach

Statystyki pokazują - Polacy są narodem, który szczególnie lubi szybką jazdę samochodem. Przekraczanie prędkości jest nie tylko powszechnie akceptowane, ale także kojarzone bardzo pozytywne. Tymczasem prędkość to przyczyna 31 proc. wypadków. Odpowiedzią na ten problem jest kampania „Prędkość zabija. Włącz myślenie”, którą w okresie wakacyjnym prowadzi Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Już na początku czerwca do odbiorców trafiły cztery spoty telewizyjne, ukazujące tragiczne konsekwencje pośpiechu na drodze. Użyto w nich haseł, którymi na co dzień posługują się kierowcy za pośrednictwem CB radia. Do wyobraźni kierowców przemawiały reklamy w prasie, w radiu i na autobusach komunikacji miejskiej. Odbył się także event w ramach Heineken Open’er Festiwal. Ponadto funpage akcji ma już 22 tysiące fanów na Facebook’u.

- Potrzebna jest praca nad ludzką świadomością, gdyż fascynacja prędkością jest mocno zakorzeniona w naturze człowieka. Musimy wreszcie zauważyć, że normy obowiązujące na drodze nie są zwykłymi normami prawnymi. To właśnie od nich często zależy zdrowie i życie innych ludzi - podkreślał na konferencji prasowej podsumowującej kampanię Radosław Stępień, zastępca Przewodniczącego Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Celem kampanii było ukazanie irracjonalności powodów, jakimi kierowcy tłumaczą jazdę z nadmierną prędkością. Zestawienie pośpiechu i chęci zaimponowania innym z tragicznymi konsekwencjami wypadków, na wielu zrobiło wrażenie. Większość odbiorców kampanii oceniło ją pozytywnie, a aż 63 proc. przyznało, że może ona wpłynąć na ich zachowanie na drodze. Choć efekty akcji w świetle przeprowadzonych badań napawają optymizmem, liczba zabitych w wypadkach nadal jest wysoka. Jak przyznają sami twórcy kampanii, zmiana postawy Polaków jest procesem długotrwałym i wieloetapowym. Potrzebna jest przede wszystkim stała edukacja kierowców i zmiana panującej mody. Tym bardziej warto podejmować takie inicjatywy i przeprowadzać podobne kampanie w przyszłości.





http://www.wiadomosci24.pl/artykul/przewodnik_po_serwisie_wiadomosci24_pl_106098.html

  1. Pierwszy raz tutaj?

    Cieszymy się, że dołączyłeś do serwisu naszemiasto.pl
    Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zrobieniu pierwszych kroków:

  2. Zwiększ atrakcyjność profilu

    Dodaj tło, zadbaj aby profil miał unikatowy wygląd i wyróżniał się na tle innych

  3. Daj się poznać

    Uzupełnij podstawowe informacje profilowe, dodaj zdjęcie i bądź rozpoznawalny

  4. Dziel się nowymi wydarzeniami!

    Publikuj artykuły, dodawaj galerie, dziel się ciekawymi infomacjami i pozostań na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami

  5. Uczestnicz w życiu lokalnej społeczności

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, chcesz się czymś podzielić lub napisać artykuł? Sam zadecyduj jaką formę wybierzesz

  6. Daj znać co u Ciebie

    Chcesz się czymś podzielić na gorąco, dodaj krótki wpis, wiadomość zostanie opublikowana w prywatnym strumieniu

  7. Opublikuj materiał na stronie miejskiej

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, napisz artykuł i opublikuj go na łamach serwisu, dowiedz się co inni o tym sądzą!

  • Dodaj do obserwowanych Obserwuj ciekawe osoby! Jeżeli pojawi się coś nowego, znajdziesz to również na swoim profilu.
  • Wyślij wiadomość Wysyłaj wiadomości i bądź w kontakcie z innymi mieszkańcami!
  • Zgłoś do moderacji Zgłoś nadużycie ze strony mieszkańca!

Wydarzenia dnia

Materiały mieszkańca