Facebook Google+ Twitter

Człowiek o wielu obliczach. Wywiad

Człowiek o wielu obliczach tak mówią o Zbigniewie Kowalskim. Inni człowiek orkiestra a jak jest na prawdę spytałem go osobiście. W jednej z bajek Zbigniewa mam swój udział jako uczestnik charytatywnego samochodowego rajdu złombol.

Wódz hirdu KH (Słowianie i Wikingowie) czarami odprawia bolid zwany katażukiem na kolejną łupieszczo - krajoznawczo wyprawę. / Fot. Bartłomiej KowalewskiMówią o Panu człowiek orkiestra a jak jest naprawdę Prowadzi Pan kilka historycznych grup rekonstrukcyjnych jak to możliwe ?

" Po pierwsze prowadzę tylko dwie grupy rekonstrukcji : KH „HIRD” ( odtwarzamy czasy pierwszych Piastów z IX-XI wieku ) SRH 4 pp Leg [ Wojsko Polskie 4 pułku piechoty Legionów przed 1939 r ]Prawdą jest jednak ,ze można członków obu sekcji zobaczyć w realizacji naszych projektów rekonstrukcyjnych dzięki którym w Projekcie „Pułk Kielecki Powstania Styczniowego” 1863 oddawaliśmy przez cały 2013 rok cześć pamięci naszych Powstańców Styczniowych. Projekt „ 4 pułk w wojnie bolszewickiej 1920 „ pozwala nam przypominać losy żołnierzy 4 pułku tak w czasie pierwszej wojny światowej , jak i w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. A mamy jeszcze Projekty: „ Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie” , „ 4 pp Legionów AK” , „ 4 pp 2 Armii Wojska Polskiego”. W tym roku dołączyliśmy P „ Powstanie Warszawskie” na zaproszenie IPN . Jako „ OSA-81” [ ZOMO i WP okresu stanu wojennego ] witaliśmy 13 grudnia 2013 r w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej samorządowców z miast polskich. Może wyjaśnię co w naszej działalności słowo „Projekt” oznacza . Należy przez nie rozumieć skompletowane oporządzenie i umundurowanie bez ogłaszania naboru i tworzenia nowych struktur . Zadania realizują członkowie powyższych dwóch grup [ KH HIRD i SRH 4 pp Leg ] . Statystujemy też w filmach N.P. w „Imperator” , „Pre Mortem” „Wyklęty” – Konrada Łęckiego , a jako Powstańcy Styczniowi w nowej produkcji o bracie Albercie .

Zawodowo pracuje Pan jako nauczyciel i wykładowca akademicki, prelegent, dochodzą obowiązki rodzicielskie jak to wszystko pogodzić.

Ostatnio nie mam zleceń na prowadzenie zajęć na naszym UJK więc pozostał ZDZ z dodatkowych wykładów poza I LO. Godzenie obowiązków zawodowych z rodzinnymi włącznie jest możliwe dzięki wyrozumiałości mojej żony i wspaniałej osobowości moich córek.


Jak można żyć w tak zawrotnym tempie ?

Troszkę jestem uzależniony od tego typu adrenaliny. Coś kreować muszę , by oddychać pełną piersią. Poza tym najbardziej mnie pociąga organizowanie pracy w grupach by jak najszybciej pojawili się młodzi liderzy i zdejmowali ze mnie kolejne obowiązki. Wtedy tempo zwalnia na jakiś czas . Bywają chwile oddechu, choć moje grupy działają na pełnych obrotach.


Osiągniętym dorobkiem dydaktycznym i wychowawczym mógł by Pan obdzielić co najmniej kilka osób, jaka jest recepta na taki sukces?


Ja to postrzegam bardziej jako dorobek , a nie sukces. Bo grupy rekonstrukcji to jedno , ale powyżej 40 finalistów i laureatów olimpiad przedmiotowych jakich miałem zaszczyt spotkać i przygotowywać w ciągu ostatnich 20 lat to również dorobek moich pasji. I to pasje są chyba receptą na taki wykaz zrealizowanych przedsięwzięć.

Pan godzi te wszystkie działania przecież to są bardzo różne powiedzmy bajki ?

Mam historyczny aksjomat… jest nim odzyskana kosztem potwornych start suwerenność państwa polskiego , co powoduje ,ze te wszystkie projekty – SĄ WCIĄŻ JEDNĄ I TĄ SAMĄ BAJKĄ.

I na zakończenie zapytanie czy JARL wyprawi w tym roku flotyllę złombolu na kolejne łupieżcze - krajoznawcze wyprawy do Gibraltaru.Drakkary Hirdu niosą witalną moc globtroterów od wielu lat na różne strony świata. Nie byłbym Jarlem , gdybym i tego roku nie posłał „żeglarzy Złombolu” po wiatr , przygodę i adrenalinę. Po trzykroć SŁAWA odważnym co linii horyzontu złamać się nie lękają ! Drakkary wypłyną i tego roku.

Nie jest Pan zbyt wylewny w rozmowie. Pytanie i jest natychmiastowa konkretna odpowiedź.

Musi tak być bo inaczej mógłbym zagubić się w akcji a młodzież natychmiast to wyczuwa i zapanuje rozprężenie. Tłumaczenie szczegółów zostawiam liderom projektów bo im wystarczy kilka zdań.

Dziękuję za poświęcenie cennego czasu dla czytelników portalu w którym piszę wiadomości24.pl.

Jeśli kogoś zainteresują moje działania zapraszam tu http://www.khhird.pl/ sława

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

ZBIGNIEW KOWALSKI
Belfer Roku 2014 - Kielce


Nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Wielki miłośnik historii, założyciel kilku grup rekonstrukcyjnych, uczestnik widowisk historycznych. Ostatnio pojawił się na planie filmu „Wyklęty”. Wyślij SMS o treści – swbelfer.zbigniew kowalski pod numer 71466

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.