Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6876 miejsce

Osobliwe „zabawy Lalką” – leksykon „powieści z krainy arcydzieł”

Z okazji stulecia śmierci Bolesława Prusa, zmarłego 19 maja 1912 r., ukazał się wartościowy przewodnik po jednej z jego najbardziej znanej powieści – „Leksykon Lalki”.

Leksykon „Lalki”, pod red. Agnieszki Bąbel i Aliny Kowalczykowej, Fundacja Akademia Humanistyczna i Instytut Badań Literackich, Warszawa 2011. / Fot. Okładka książki Lalka należy do kręgu „powieści z krainy arcydzieł”. Tak zakwalifikował ją wybitny znawca dzieła, profesor Józef Bachórz, który opracował tę powieść dla edycji Biblioteki Narodowej i poświęcił jej pokaźną ilość studiów, w części wydanych niedawno pod tytułem Spotkania z Lalką. Mendel studiów i szkiców o powieści Bolesława Prusa (2010).

W wywiadzie przeprowadzonym przez Dorotę Gacek w audycji radiowej w Józef Bachórz, Spotkania z "Lalką". Mendel studiów i szkiców o powieści Bolesława Prusa (2010). / Fot. Okładka książki programie drugim: „Zakładka literacka” w maju 2012 r. profesor objaśnił, że Lalka jako „rzetelne arcydzieło” „otwiera się przed czytelnikiem na problemy, których on sam w danym czasie doświadcza”. W gawędzie Józef Bachórz zarysował wybrane własne perturbacje związane z badaniem warsztatu pisarza, by przypomnieć, że „interpretacja Lalki jest niekończącym się zadaniem”. (Audycji można wysłuchać pod adresem: http://www.polskieradio.pl/8/529/Artykul/596501,Powiesc-z-krainy-arcydziel- )

Zadania interpretacyjne powieści Bolesława Prusa podejmowane są od przeszło stu lat przez szerokie grono badaczy. W trwającym Roku Bolesława Prusa do rąk czytelnika trafiła kolejna pozycja poświęcona Lalce. To zbiorowe dzieło zespołu badaczy, wytrawnych znawców tematu, m.in. profesorów: Józefa Bachórza, Aliny Kowalczykowej, Grażyny Borkowskiej, Jerzego Fiećko, Anny Janickiej, Krzysztofa Kłosińskiego, Jacka Leociaka, Jarosława Ławskiego, Jakuba A. Malika, Zbigniewa Mikołejko, Aleksandra Nawareckiego, Tomasza Sobieraja, Wojciecha Tomasika.

Okolicznościowy plakat Roku Bolesława Prusa / Fot. domena publiczna Promocja Leksykonu "Lalki" odbyła się (jak można było tego oczekiwać) w miejscu powieściowego sklepu Stanisława Wokulskiego – w Głównej Księgarni Naukowej im. Bolesława Prusa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w maju, w gorącym okresie maturalnym, po tym, jak przystępujący do egzaminu tegoroczni abiturienci zmagali się (najczęściej) właśnie z analizą i interpretacją fragmentu Lalki.

„Zabawy Lalką”, jak czytamy we wstępie Krzysztofa Kłosińskiego do Leksykonu "Lalki”, książeczki nad spodziewanie niewielkiej w stosunku do powieści, jakiej dotyczy, to jeden ze sposobów recepcji „w wykonaniu dostojnych autorytetów polonistyki, którzy sobie tę Lalkę niekiedy z rąk wyrywali”. Opracowana pod redakcją Agnieszki Bąbel i Aliny Kowalczykowej publikacja jest zaproszeniem do zabawy każdego, kogo świat Lalki zaintrygował, kto chce spojrzeć na poruszane w niej kwestie szerzej i głębiej. Na pewno jej adresatami są miłośnicy powieści. Każde zawarte w leksykonie hasło prowadzi ku odkrywaniu nowych znaczeń. „Daje mu więc – czytamy dalej wstępne uwagi - coś więcej niż natychmiastowy wgląd, jakby za jednym kliknięciem komputerowej myszki: przyjemność płynącą z pokusy, jaką stwarza ciekawość”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.