Dodaj zdjęcie profilowe

avatarAgnieszka Boroń

Polska
pomysłodawczyni i współtwórca wydawnictwa i portalu www.bajkopisarze.pl, słowiańska dusza z zamiłowaniem do zgłębiania zarówno natury wielkiego świata jak i prowincji
Mieszkaniec Agnieszka Boroń

Agnieszka Boroń

Dodano 2008-11-24 16:21:16

Dobre postanowienia na święta Bożego Narodzenia i cały rok

Jak wytłumaczyć dzieciom, że Święta Bożego Narodzenia nie są jedynie po to, aby otrzymać górę prezentów? Jak przekonać dzieci, że warto pomóc zapracowanym rodzicom w przygotowaniach, szczególnie w Adwencie; że warto każdego dnia podejmować wysiłek, aby stać się lepszym, bardziej wartościowym i uważnym człowiekiem, choć jest się tylko (a może - aż) dzieckiem? Wystarczy poświęcić trochę czasu i zmobilizować dzieci do przygotowania dobrych postanowień na czas przedświąteczny a może nawet i na cały, nowy rok.

Z pomocą przyjdzie opowiadanie wydawnictwa Bajkopisarze.pl "Dobre postanowienia", które zainspiruje do działania dużych i małych, a czas spędzony na wspólnym czytaniu sprawi, że dzieci radośnie i ochoczo przystąpią do przygotowań świątecznych. Święta to taki szczególny czas. I najważniejsze nie są prezenty, lecz to, co mamy w sercu – tłumaczy mama z „Dobrych postanowień”. – Chodzi o to, żeby postarać się być lepszym człowiekiem. Szlachetnym, uczciwym, odpowiedzialnym, solidarnym. Żeby pomyśleć o innych. Po to jest Adwent. To czas oczekiwania i przygotowania.

Na stronach portalu www.bajkopisarze.pl można przeczytać fragment Uniwersytetu Dzieci zasiadali na drewnianych ławkach Ogrodu Botanicznego w Krakowie i tak po prostu, tworzyli baśnie, bajki i opowiadania. W powietrzu słychać było łagodny szum drzew, czuć było wszędobylski zapach jaśminu. Bajkopisarze i ilustratorzy tworzyli własne historie – książki, pełne kwiatowych zapachów i różnorakich stworzeń. Większość bajek została zabrana do domu. Zapewne młodzi autorzy teksów i ilustratorzy chcieli w spokoju dopracować swoje dzieła.

Na szczęście w „świątyni dumania” pozostało jednak kilka dzieł. Między innymi bajka pisana i ilustrowana wspólnymi siłami. Widać w niej wyraźnie, jak różne mogą być spojrzenia na ten sam temat, zależne od osobistych doświadczeń i systemów wartości. W trakcie warsztatów wytworzył się nowy typ postaci: świadoma, aktywna królewna. W wielowątkowej historii, królewna Lukrecja zakasuje rękawy i pomaga ogrodnikowi, walczy z wrogim najeźdźcą oraz zapamiętale tropi ślady tajemniczego stwora. Nie ma śladu po Śpiącej Królewnie czekającej na swego królewicza. Teraz królewny biorą sprawy w swoje ręce i niekiedy, wyręczając innych, odważnie stawiają czoła przeciwnościom losu. Ich wdzięk i kobiece atrybuty są mniej istotne, ważniejsze jest pragnienie niesienia pomocy słabszym i przezwyciężania swoich lęków i ograniczeń.

Wyraźnie widać, że bajki, baśnie i opowieści pisane przez dzieci, odzwierciedlają współczesny styl życia: szybki, pełen wrażeń i dramatycznych zwrotów akcji. Wszystkim tęskniącym za dawnymi baśniami z naszego dzieciństwa, warto zacytować słowa Marka Krajewskiego z książki pt. „Rozigrana córa mitu”: „baśń ….uświadamia istnienie i sens podstawowych reguł rządzących światem oraz socjalizuje do nich dzieci, wyraża raczej zgodę na porządek niż jest propozycją zmiany, daje nadzieje na zmianę losu ,…, ale nie przekształcenie ładu w którym człowiek żyje. Oznacza to, że z baśnią nic się nie stało, zmienił się świat o którym ona opowiada”.

Bajki i rysunki dzieci z Warsztatów Bajkopisarskich można znaleźć na stronach