Dodaj zdjęcie profilowe

avatarNadwiślański Oddział Straży Granicznej

Bydgoszcz

Kontrola na lotniskach w Łodzi i Warszawie bez Straży Granicznej

Kontrola bezpieczeństwa na lotniskach w Warszawie i w Łodzi już bez Straży Granicznej. Od dziś obowiązek jej wykonywania na wszystkich stanowiskach spoczywa tam na zarządzających. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą Prawo lotnicze zarządzający portami mają obowiązek przejąć kontrolę od Straży Granicznej do końca marca 2013. W Warszawie i Łodzi zrobiono to na długo przed terminem.

Po przekazaniu kontroli Straż Graniczna będzie sprawować nad nią nadzór, aby zapewnić zgodność działań zarządzającego lotniskiem zgodnie z zapisami europejskich oraz krajowych aktów prawnych, regulujących kwestie związane z ochroną lotnictwa cywilnego.

W dalszym ciągu Straż Graniczna będzie również odpowiedzialna m.in. za dokonywanie kontroli paszportowej i działania związane z ochroną granicy państwowej, dokonywanie kontroli radiometrycznej, zapewnienie porządku publicznego, prowadzenie działań minersko-pirotechnicznych, w tym neutralizacji urządzeń wybuchowych, kontrolę i nadzór nad przewożoną drogą lotniczą bronią, wykonywanie w portach lotniczych czynności związanych z wprowadzanymi przez Prezesa ULC dodatkowymi środkami ochrony w stosunku do rejsów wysokiego ryzyka, czy wystawianie wart ochronnych na pokładach statków powietrznych wykonujących rejsy wysokiego ryzyka.

Przekazywanie kontroli realizowane było zgodnie z podpisanymi w grudniu 2011 roku porozumieniami pomiędzy Komendantem Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej ppłk. SG Mariuszem Piętką a zarządzającymi portami w Łodzi i Warszawie i odbywało się etapowo, pozwalając właściwie wdrożyć się w nowe obowiązki Służbie Ochrony Lotniska (SOL).
https://plus.google.com/u/0/b/113986743078714025442/113986743078714025442/posts

Straż Graniczna zabezpieczyła anaboliki za 6 mln złotych

Kilkaset tysięcy produktów anabolicznych różnych firm o wartości blisko 6 milionów złotych zabezpieczyła Straż Graniczna w jednym ze stołecznych mieszkań. Anaboliki trafiały do odbiorców w USA i Kanadzie. Ujawnienie anabolików to efekt kilkumiesięcznych czynności operacyjno – rozpoznawczych prowadzonych przez funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, we współpracy z amerykańskimi służbami DEA. Anaboliki trafiały bowiem do konkretnych odbiorców w USA i Kanadzie, ale nadawcy przesyłek zawsze byli fikcyjni.

Pierwsze paczki z lekami anabolicznymi ujawniono wiosną 2011 roku w terminalu pocztowym CARGO w Warszawie. W sumie przesyłek było ok. 1,5 tysiąca i każda z nich zawierała od kilku do kilkudziesięciu sztuk farmaceutyków. Wartość takiej przesyłki wynosiła od 1000 do 10 000 złotych. Na znaczki pocztowe handlarze wydali ok. 47 000 złotych.

Funkcjonariusze Straży Granicznej, przy współpracy z Centralnym Biurem Śledczym KGP, zatrzymali w ubiegłym tygodniu dwóch obywateli RP. Jednego z nich na gorącym uczynku, tj. w jednym z urzędów pocztowych w Warszawie podczas nadawania przesyłek. W jego samochodzie funkcjonariusze Straży Granicznej zabezpieczyli ponad 7200 tabletek, prawie 19000 fiolek oraz ponad 5400 sztuk saszetek. Wszystko o łącznej wartości ok. 47 000 złotych.

W warszawskim mieszkaniu, które było miejscem produkcji i magazynowania anabolików zabezpieczono substancje farmaceutyczne w ilości: tabletki - ponad
666 tys. sztuk, fiolki -19 tys. sztuk, ampułki - ok. 5,5 tys. sztuk. Ich szacowana wartość to ok. 6 000 000 złotych. W mieszkaniu oprócz gotowych leków znajdowała się również linia produkcyjna do dawkowania, pakowania i metkowania produktów, wyciskarka do tabletek, maszynka do nabijania numerów seryjnych, pudełka i etykiety oraz waga laboratoryjna. W lekach produkowanych przez mężczyzn wartości poszczególnych komponentów były znacznie przekroczone, co mogło zagrażać zdrowiu i życiu osób je zażywających.

Straż Graniczna w toku prowadzonego śledztwa przedstawiła podejrzanym w sprawie 76 zarzutów. Mężczyźni ci to trzydziestokilkuletni obywatele RP. Sprawa jest rozwojowa i planowane są kolejne zatrzymania, zarówno w kraju jak i za granicą.
https://plus.google.com/u/0/b/113986743078714025442/113986743078714025442/posts

Funkcjonariusze Straży Granicznej uratowali życie mężczyźnie

Przed terminalem bydgoskiego lotniska mdleje mężczyzna. Doszło do zatrzymania krążenia i potrzebna jest natychmiastowa pomoc. Do akcji ratunkowej przystępują funkcjonariusze SG. To nie ćwiczenia, do zdarzenia doszło 31 maja wieczorem. Informacja o tym, że przed terminalem leży nieprzytomny mężczyzna i że najprawdopodobniej doszło do zatrzymania akcji serca do funkcjonariuszy Straży Granicznej dotarła tuż po godzinie 19.

Ich reakcja była natychmiastowa. Na miejsce pobiegli plut. SG Adam Antośkiewicz oraz st. sierż. SG Sebastian Kulas i bezzwłocznie przystąpili do udzielania poszkodowanemu pierwszej pomocy przedmedycznej. Z pomocą przyszedł im również kierownik zmiany chor. SG Łukasz Kowal, który doniósł przyniesione z holu głównego urządzenie AED, tj. Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny. Po około 10 minutach prowadzenia resuscytacji krążeniowo–oddechowej poszkodowanemu wróciły czynności życiowe. Chwilę później przybył lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a po kilku minutach również karetka pogotowia. Mężczyznę przewieziono do Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy, a funkcjonariusze powrócili do swoich obowiązków.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy kierownictwo PSG Bydgoszcz kładło szczególny nacisk na szkolenie funkcjonariuszy z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Przeszkoleni zostali wszyscy funkcjonariusze z placówki. Nie trzeba tłumaczyć, dlaczego tak ważne jest, aby funkcjonariusze posiadali te umiejętności.

https://plus.google.com/u/0/b/113986743078714025442/113986743078714025442/posts

Kontrola Straży Granicznej w warszawskim hostelu. 11 zatrzymanych

44 osoby wylegitymowane, w tym 11 osób zatrzymanych – to efekt kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP przeprowadzonej 15 maja przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w jednym ze stołecznym hosteli. Wszyscy zatrzymani to mężczyźni: 6 obywateli Bangladeszu i 5 obywateli Pakistanu, w wieku od 24 do 44 lat. Powodem zatrzymania był brak wizy lub w ogóle brak dokumentów uprawniających do pobytu na terytorium RP.

W toku czynności, 4 osoby zostały zwolnione. Ustalono bowiem, że złożyły w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim wnioski o uzyskanie zgody na zamieszkanie na czas oznaczony w trybie tzw. abolicji, które do wczoraj, czyli do dnia przeprowadzenia kontroli nie zostały rozpatrzone. Po złożeniu wniosku cudzoziemiec otrzymuje w paszporcie stempel, który potwierdza jego legalny pobyt do czasu wydania ostatecznej decyzji.

Z zebranych danych wynika jednak, że cudzoziemcy mogą być tzw. turystami abolicyjnymi, ponieważ paszporty, którymi się legitymowali są wydane w 2012 roku przez placówki dyplomatyczne Bangladeszu i Pakistanu m.in. w Paryżu i Madrycie. To dowód na to, że mogą nie spełniać najważniejszego warunku ustawy o abolicji.

Jednym z warunków otrzymania abolicji jest pobyt w Polsce przez co najmniej cztery lata. Cudzoziemcy przebywający nielegalnie na stałe w innych krajach Unii Europejskiej, którzy składają wnioski w Warszawie, nie mogą liczyć na pozytywną decyzję – podkreśla Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, który wydał już negatywne decyzje dla cudzoziemców próbujących wykorzystać polską abolicję do ominięcia prawa innych państw Unii Europejskiej,.
Pozostali zatrzymani w wyniku wczorajszej kontroli przebywają w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych do dyspozycji funkcjonariuszy Straży Granicznej. Najprawdopodobniej będą musieli opuścić terytorium RP.

W działaniach brało udział 22 funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej z Wydziału ds. Cudzoziemców, Operacyjno – Śledczego i Zabezpieczenia Działań oraz 3 funkcjonariuszy Zarządu Operacyjno – Śledczego Komendy Głównej Straży Granicznej.
https://plus.google.com/u/0/b/113986743078714025442/113986743078714025442/posts

  1. Pierwszy raz tutaj?

    Cieszymy się, że dołączyłeś do serwisu naszemiasto.pl
    Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zrobieniu pierwszych kroków:

  2. Zwiększ atrakcyjność profilu

    Dodaj tło, zadbaj aby profil miał unikatowy wygląd i wyróżniał się na tle innych

  3. Daj się poznać

    Uzupełnij podstawowe informacje profilowe, dodaj zdjęcie i bądź rozpoznawalny

  4. Dziel się nowymi wydarzeniami!

    Publikuj artykuły, dodawaj galerie, dziel się ciekawymi infomacjami i pozostań na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami

  5. Uczestnicz w życiu lokalnej społeczności

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, chcesz się czymś podzielić lub napisać artykuł? Sam zadecyduj jaką formę wybierzesz

  6. Daj znać co u Ciebie

    Chcesz się czymś podzielić na gorąco, dodaj krótki wpis, wiadomość zostanie opublikowana w prywatnym strumieniu

  7. Opublikuj materiał na stronie miejskiej

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, napisz artykuł i opublikuj go na łamach serwisu, dowiedz się co inni o tym sądzą!

  • Dodaj do obserwowanych Obserwuj ciekawe osoby! Jeżeli pojawi się coś nowego, znajdziesz to również na swoim profilu.
  • Wyślij wiadomość Wysyłaj wiadomości i bądź w kontakcie z innymi mieszkańcami!
  • Zgłoś do moderacji Zgłoś nadużycie ze strony mieszkańca!

Wydarzenia dnia

Materiały mieszkańca