Dodaj zdjęcie profilowe

avatarelidia

Warszawa
Mieszkaniec elidia

elidia

Dodano 2014-08-07 17:51:16

Polska fotografka chce udokumentować Nanda Devi Raj Yatra, bosą pielgrzymka przez Himalaje

Nanda Devi Raj Yatra to jedna z najdłuższych i najtrudniejszych pielgrzymek na świecie, jej uczestnicy idą boso przez trzy tygodnie przez indyjskie Himalaje. To bardzo rzadkie wydarzenie, następne odbędzie się za 12 lat. Pielgrzymka miała rozpocząć się już rok wcześniej, jednak z powodu obfitych powodzi, które poczyniły ogromne szkody w północnych Indiach latem 2013 roku, została przełożona na 2014 rok. W tym roku trasa przebiegać będzie przez tereny dotknięte żywiołem, głównie wsie regionu Uttarkhand. Tworzy to wyjątkowe, ale również tragiczne tło dla całego wydarzenia. Szlak przebiegać będzie na dużych wysokościach, również w okolicach jeziora Roopkund, na którego brzegach znajdują się setki skamieniałych ludzkich szkieletów. Według legendy w tym świętym miejscu król zwołał kilka tancerek, aby tańczyły dla niego. Nagła zawieja śnieżna uwięziła tam zarówno króla, jak i same tancerki. Inna legenda opowiada o królowej, która nad brzegami jeziora powiła dziecko. Po porodzie pępowina zsunęła się do wód jeziora, powodując śmierć ludzi.

Martushka Fromeast, polska fotografka, mieszkająca obecnie w Indiach, autorka m.in. projektu „Historie himalajskie”, który ma na celu promocję i ochronę dziedzictwa Himalajów, pragnie udokumentować to rzadkie wydarzenie.

Autorka projektu pragnie pokazać zarówno tradycyjne wierzenia, jak i współczesne wątki oraz tragiczne historie tego miejsca. Aby udokumentować wydarzenie, chce wyruszyć w trasę z pielgrzymami. Obok fotograficznej relacji planuje relację filmową, a także przeprowadzenie wywiadów z uczestnikami pielgrzymki.

Projekty można wesprzeć https://www.kickstarter.com/projects/593383308/raj-yatra

Mieszkaniec elidia

elidia

Dodano 2013-02-01 21:23:49

Kotlarska i Kahul - dwa oryginalne projekty fotograficzne z Indii

Galeria 2b+r w Warszawie zaprasza 2 lutego o godz. 19.00 na otwarcie dialogu dwóch projektów fotograficznych: Kotlarska „Anil - kiedy człowiek i góry się spotykają, niesłychane rzeczy się wydarzają" i Kahul „Salaam Alaikum, Kargil!" W najbliższą sobotę 2 lutego Galeria 2b+r zaprasza na kolejną odsłonę projektów fotograficznych Marty Kotlarskiej oraz Urszuli Kahul, podejmujących tematykę narracji otwartej i fotodialogu. Miały one premierę podczas zeszłorocznego festiwalu re:wizje 6.

Marta Kotlarska przedstawia narracyjny foto-dziennik z podróży do Zanskaru w północnych Indiach. Współpracuje w tym projekcie z Anilem, nie będącym ani artystą, ani fotografem mężczyzną, mieszkającym w indyjskich Himalajach. Zdjęcia - subiektywne portrety Anila - zostały wykonane przez Martę. Do dialogu przy tworzeniu podpisów zaproszony został jednak tytułowy bohater cyklu. To jego narracja w połączeniu z opowieścią artystki sprawia, że widz skonfrontowany zostaje z foto-opowieścią, w której zderzają się subiektywne punkty widzenia, odmienne konteksty kulturowe, gdzie zacierają się granice między prawdą a twórczym przekształcaniem doświadczeń.

Projekt Urszuli Kahul „Salaam Alaikum, Kargil!” przenosi nas z kolei do małego miasteczka Kargil blisko granicy z Pakistanem. Miejsce to stało się bardziej znane światu w późnych latach dziewięćdziesiątych, kiedy stanęło w centrum konfliktu zbrojnego między Indiami a Pakistanem. Obecnie jest to raczej spokojne miejsce, chociaż potocznie postrzegane jako niebezpieczne oraz podatne na konflikty. By poznać bliżej tamtejsze realia, autorka zrezygnowała z czystej obserwacji uczestniczącej i subiektywnego tworzenia przedstawień. Do odkrywania i opowiadania o Kargilu Urszula, wraz Grzegorzem Staniszewskim zaprosiła dzieci z miejscowej szkoły, by przy pomocy fotografii zdokumentowały życie rodzinne mieszkańców Kargila, jak i najważniejsze miejsce dla tamtejszej społeczności, czyli bazar. Jej projekt narodził się z antropologicznego przekonania, że będąc przybyszem do jakiejkolwiek wspólnoty, należy zastosować dialogiczne podejście, aby przybliżyć się do zrozumienia lokalnego kontekstu. Wymaga to ścisłego zaangażowania i aktywnego uczestnictwa społeczności lokalnej w budowaniu narracji o ich przestrzeni. Powstała interesująca nowa narracja o tym miasteczku - tu pełnym życia, koloru i ludzi o przyjaznych twarzach – które dla przybysza z zewnątrz pozostaje w tej formie niedostrzegalne.

Projekty Marty Kotlarskiej i Urszuli Kahul stawiają pytania o rolę fotografii we współczesnym świecie, w podróży i w zetknięciu z innymi kulturami - miedzy kreacyjnym subiektywizmem a próbą obiektywizacji poprzez współpracę partycypacyjną z lokalną społecznością. Ma też na celu pobudzenie refleksji nad poszukiwaniem nowych interpretacji dla projektów, które powstają w odległych miejscach naszego globu, nad próbą refleksyjnego podejścia do twórczego przekształcania rzeczywistości w odmiennym kontekście kulturowym.

__________

Marta Kotlarska wraca do fotografii dokumentalnej po prawie 10-letniej przerwie. Artystka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Central Saint Martins College of Arts and Design w Londynie. Przez wiele lat pracowała jako fotoreporter, zajmując się tematami dotyczącymi tożsamości narodowej oraz przemian społecznych na terenie Polski, Ukrainy, Rosji oraz tureckiego Kurdystanu. Kiedy w 2004 roku założyła Akademię Pstryk (Click Academy), grupę artystyczną tworzącą innowacyjne, partycypacyjne projekty pokazujące, że można zrobić coś z niczego i traktującą fotografię otworkową jako narzędzie zmiany społecznej, całkowicie poświęciła się tej działalności. Od 2005 roku współprowadzi (wraz z Małgorzatą Mirgą-Tas) projekt społeczno-artystyczny Romski Pstryk, który jest głosem w dyskursie dotyczącym edukacji Romów. Projekt ten był pokazywany międzynarodowo, między innymi w kontekście 2 Romskiego Pawilonu na biennale artystycznym w Wenecji oraz w parlamencie Austriackim w Wiedniu.
http://martakotlarska.blogspot.co.uk/

  1. Pierwszy raz tutaj?

    Cieszymy się, że dołączyłeś do serwisu naszemiasto.pl
    Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zrobieniu pierwszych kroków:

  2. Zwiększ atrakcyjność profilu

    Dodaj tło, zadbaj aby profil miał unikatowy wygląd i wyróżniał się na tle innych

  3. Daj się poznać

    Uzupełnij podstawowe informacje profilowe, dodaj zdjęcie i bądź rozpoznawalny

  4. Dziel się nowymi wydarzeniami!

    Publikuj artykuły, dodawaj galerie, dziel się ciekawymi infomacjami i pozostań na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami

  5. Uczestnicz w życiu lokalnej społeczności

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, chcesz się czymś podzielić lub napisać artykuł? Sam zadecyduj jaką formę wybierzesz

  6. Daj znać co u Ciebie

    Chcesz się czymś podzielić na gorąco, dodaj krótki wpis, wiadomość zostanie opublikowana w prywatnym strumieniu

  7. Opublikuj materiał na stronie miejskiej

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, napisz artykuł i opublikuj go na łamach serwisu, dowiedz się co inni o tym sądzą!

  • Dodaj do obserwowanych Obserwuj ciekawe osoby! Jeżeli pojawi się coś nowego, znajdziesz to również na swoim profilu.
  • Wyślij wiadomość Wysyłaj wiadomości i bądź w kontakcie z innymi mieszkańcami!
  • Zgłoś do moderacji Zgłoś nadużycie ze strony mieszkańca!

Wydarzenia dnia

Materiały mieszkańca